Huzursuz Bacak Sendromu Doğal Tedavisi

Huzursuz Bacak Sendromu Doğal Tedavisi
8 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 381 kez okundu.

Halk arasında huzursuz bacak sendromu (HBS) olarak bilinen hastalık tıp dilinde “Willis-Ekbom sendromu” olarak da adlandırılır. Dünya üzerinde milyonlarca insan bu hastalığın kurbanıdır.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin başında; bacakta zonklama, karıncalanma, uyuşma benzeri rahatsız edici hisler gelir. Bazen de ayaklar istek dışı hareket eder ve kontrol edilemez bir dürtü oluşur. Tedavi edilmediği takdirde bu sendrom gün boyunca bitkinlik ve yorgunluğa neden olabilir. Ayrıca uyku sağlığını da kötü etkiler. Ağrı ve istek dışı hareketler kişi uzandığında veya oturduğunda artar. Bu hastalık erkeklere göre kadınlarda daha sık görülür.

Aşağıda yer alan ev uygulamaları, huzursuz bacak sendromu hastalığının semptomlarının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu yöntemleri deneyerek zihinsel ve fiziksel yönden huzur bulabilirsiniz.

Huzursuz Bacak Sendromu Doğal Tedavi Yolları

 1. Diyet

Huzursuz bacak sendromu hastalığının en rahatsızlık verici semptomlarından biri uykusuzluktur. Doğru bir beslenme programı ile daha sağlık bir uykuya sahip olabilirsiniz. Alkol tüketimini de minimuma indirmenizi öneriyoruz. Kafein içeren içeceklerin alımını da azaltarak uyku yoksunluğunu giderebilirsiniz. Aynı zamanda abur cubur yiyecekleri mümkün olduğunca kısın ve sağlıklı yemekler ile beslenin. Sağlıklı bir zihin ve vücudun sırrı sağlıklı beslenmede gizlidir.

 1. Yoga

Yoga yapmak vücudumuza çeşitli faydalar sağlar. Huzursuz Bacak Sendromu (HLS) hastalığından muzdarip olan kişiler düzenli olarak yoga yaparak bazı semptomları giderebilirler. Yoga uygulamaları, nefes kontrolü ve meditasyon bu hastalığın belirtilerini hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bir araştırmaya göre, huzursuz bacak sendromundan muzdarip olan ve yoga yapan kişilerde bazı belirtiler daha az görülmektedir. Sabahın erken saatlerinde açık havada çimlerin üzerinde yapılan yoga çok daha etkilidir.

 1. Banyo

Sıcak bir banyo yapın. Sıcak su kasların büyük ölçüde rahatlamasına yardımcı olur ve bacaklardaki huzursuz hissin azalmasını sağlar. Yatmadan önce bacağınıza masaj yaparak da daha rahat uyuyabilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat!

 1. Oda Isısı

Oda sıcaklığı da huzursuz bacak sendromu semptomlarını arttırabilir. Sıcaklığı değiştirerek en rahat ettiğiniz ideal sıcaklığı bulun. Ayaklarınızın üzerine soğuk havlu koyarak 10 dakika bekletebilirsiniz. Soğuk su bulunan kova içerisine ayaklarınızı sokarak da semptomları hafifletebilirsiniz.

 1. Aynı Saatlerde Uyuyun

Huzursuz bacak sendromu semptomları ile mücadele etmek için her gece aynı saatte yatağa gitmeye özen gösterin. Bu rutini sağladığınız takdirde HBS sorunları ile de başa çıkabilirsiniz. Uyku saatlerinin aynı olması bazı belirtilerin azalmasını sağlayacaktır. Bu şekilde beden ve zihin uyku saatine hazır olacaktır.

 1. Mümkün Olduğunca Stresi Azaltın

Stres birçok hastalığın semptomlarını tetikler ve şiddetlendirir. Stres, huzursuz bacak sendromu hastalığının da düşmanıdır. Stresinizin azalmasını sağlayacak bazı hobiler edinin ve stresli ortamlardan olabildiğince uzak durun. Stresten ne kadar kaçınırsanız, beden ve zihin sağlığınız da o kadar iyi olacaktır. Yoga ve meditasyon yaparak da stresi azaltabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız: Stres Adet Gecikmesi Yapar Mı?

 1. Kas Losyonları Kullanın

Kas losyonları kasların rahatlamasını sağlar. Aynı zamanda kan dolaşımı üzerinde de etkilidir. Her gece yatmadan önce düzenli olarak kas losyonu kullanıldığı takdirde, huzursuz bacak sendromu hastalığı üzerindeki olumlu etkileri görülebilir.

 1. Papatya Çayı

Papatya çayı içmek rahat bir uyku sağlar. Sindirim sistemine iyi gelen papatya çayı, aynı zamanda HBS hastalarının daha rahat uyumalarına yardımcı olan bitkisel çaylardan biridir. Hazırlamış olduğunuz papatya çayının içerisine birkaç damla limon ve bal ilave ederek içebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Yeşil Çay Nasıl Yapılır?

 1. Yatma Saatine Yakın Ağır Yemeklerden Kaçının

Akşamları saat 19:00’dan sonra yemek yememeye özen gösterin. Akşam yemeğini geç yemek ve kısa bir süre sonra yatağa gitmek huzursuzluğu da beraberinde getirecektir. Geceleri yatmadan önce ağır yemekler yerseniz, bacağınızdaki kontrol edilemez dürtü gece boyunca sizleri rahatsız edebilir. Kendinize eziyet etmeyi bırakın ve akşam yemeklerini erken yemeye çalışın. Sonrasında meyve gibi hafif atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. “Kral gibi kahvaltı yapın, prens gibi öğle yemeği yiyin, fakir gibi akşam yemeği yiyin” popüler sözünü de dikkate alarak akşamları hafif yemekler yemeye gayret edin. Akşam yemeğinde kızartılmış yiyeceklerden kaçının. Bu yiyecekler uyku sağlığınızı bozabilir ve huzursuz bacak sendromu semptomlarını geceleri şiddetlendirebilir.

 1. Çorap Giyin

Huzursuz bacak sendromu olan hastaların ayakları daha soğuk olabilmektedir. Bu nedenle, geceleri yatarken ayağınıza temiz bir çift çorap giyin. Ayaklarınızın düşen ısısı yeniden normale gelecektir ve daha rahat uyuyabilirsiniz. Unutmayın ki, her zaman akıllıca önlemler almak semptomları hafifletmeye yardımcı olur.

 1. Öğle Yemeklerinde Hareketli Olun

Öğle yemeğinizi ofisinizdeki masada oturarak yemeyin. Dostlarınızla birlikte yürüyüş yaparken bir yandan da öğle yemeğinizi atıştırın. Öğlenleri hareket ederek ve yürüyerek yemek, bu huzursuzluğun büyük ölçüde azalmasını sağlar. Sizler için iyi bir tedbir olur.

 1. Koşu Yapın

Bacaklarınızı rahatsız hissettiğiniz zamanlarda koşmayı deneyin. Bu sayede bacağınızdaki mevcut huzursuzluk semptomlarını hafifletebilirsiniz. Belirtiler başlayınca 4 ila 6 dakika koşmak iyi gelebilir.

 1. Yol Gezilerini Kısıtlayın

Yol gezileri uzun ve heyecanlı olabilir. Bu şartlar altında, huzursuzluk daha da gelişebilir ve kontrol edilemez bir dürtü başlayabilir. Araba kullanırken sıklıkla mola verin. Aynı zamanda yolcu iken de mola vermek iyi gelecektir. Bu molada kısa bir yürüyüş yapın ve yola devam edin.

 1. Egzersiz

Egzersiz yapmak, huzursuz bacak sendromu hastalığını kontrol altına almanın en harika yollarından biridir. Bir araştırmaya göre, 40 ila 60 dakikalık egzersiz yapan insanlarda daha az yorgunluk ve ağrı olduğu gözlenmiştir.  Ayrıca, bu kişilerin uyku alışkanlıklarının da çok iyi olduğunu görülmüştür. Yaptığınız egzersizler ağır olmak zorunda değildir. Hafif tempolu egzersizler ve kısa egzersiz programları ile de bu hastalığın semptomlarıyla başa çıkabilirsiniz.

 1. Uyku Ortamı

Uyuduğunuz ortamda dikkat dağıtıcı unsurların olmamasına dikkat edin. Parlayan ışık, dijital saatler ve diğer elektronik aletleri uyuduğunuz odada bulundurmamaya özen gösterin. Sokak lambalarından rahatsız olmamak için kalın perdeler kullanın. Yumuşak ve rahat nevresim takımları tercih edin. Bu sayede daha rahat uyuyabilirsiniz.

 1. Vitamin Alımını Arttırın

Huzursuz bacak sendromu belirtileri vücutta bazı vitamin eksiklikleri nedeniyle olabilir. B vitamini, folik asit, demir ve magnezyum eksikliği bu hastalığı ortaya çıkarabilir. Hangi vitaminin vücudunuzda eksik olduğunu belirlemek için kan testi yaptırabilirsiniz. Doktor tarafından vücudunuzda hangi vitamin eksikliği olduğu kanıtlandıktan sonra, önerilen takviyeleri alarak semptomların hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Vücudunuz için gerekli vitamin ve mineralleri yiyeceklerden de sağlayabilirsiniz. Ancak folik asit eksikliği gıdalarla giderilemeyebilir. Folik asit takviyesi çok önemlidir.  Folik asit eksikliğinde doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Folik asit bakımından zengin yiyeceklere; bamya, ıspanak, brokoli, kuru fasulye, bezelye, kuşkonmaz ve narenciye meyveleri örnek verebiliriz.

Magnezyum açısından zengin yiyecekler; koyu yeşil yapraklı sebzeler, yoğurt, kurutulmuş meyveler, çikolata, balık ve tam tahıllı gıdalardır. Bu yiyeceklerin aşırı tüketimi ishale neden olabilir. Yeteri miktarda yemeye özen gösterin.

Demir açısından zengin yiyecekler;  deniz ürünleri, kuru üzüm, kuru kayısı, kırmızı et, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bezelye, beyaz et ürünleridir.

B Vitamini zengini yiyecekler; et, balık ve süttür.

Yukarıda yer alan gıdaları yeteri miktarda tüketmeye özen gösterin. Yoksa kolesterol seviyenizde yükselme söz konusu olabilir.

Not: Eğer hamile iseniz takviyeleri almadan önce doktorunuza danışınız.

 1. Sigara İçmek

Sigara içmek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmanız gerekiyor. Huzursuz bacak sendromu hastalığından muzdarip olan insanlar sağlıklarına bilhassa dikkat etmeliler ve sigara gibi kötü alışkanlıkları bırakmak için kendilerini ikna etmeliler. Yoksa semptomlar giderek şiddetlenebilir. Kendinizi daha gergin ve sinirli hissetmenize neden olur. Bu nedenle bacakta huzursuzluk artar ve kontrol azalır.

 1. İlaçlar

Kullandığınız bazı ilaçlar uykusuzluk yapabilir ve HBS hastalığı semptomlarını tetikleyebilir. Bu yüzden kullandığınız ilaçları doktorunuzla gözden geçirmenizde fayda vardır.

 1. Kas Gevşemesi

Huzursuz bacak sendromu hastaları bazı kas gevşetici egzersiz hareketleri ile rahatlama sağlayabilirler.

Derin bir nefes alın ve ayak kaslarınızı gerin. Birkaç saniye ayak kaslarınızı gergin tutun ve ardından baldır kaslarınızı gerin ve sonra gevşetin. Uyluk kaslarını gergin tutun ve ardından gevşetin. Tüm bu kas egzersizleri kaslarınızın gevşemesini ve bu sayede kaslarınızı daha rahat kontrol edebilmenize yardımcı olur. Kısa süreli de olsa bir rahatlama sağlanır.

 1. Beyin Egzersizi

Huzursuz bacak sendromu belirtilerini hafifletmek için zihin faaliyetlerinizi arttırmayı deneyin. Bulmaca çözün, ilginç bir hikaye veya kitap okuyun, video oyunu oynayın veya zihninizi dağıtacak başka aktivitelerle ilgilenin.

Mutlaka Okuyunuz: Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

 1. Derin Nefes Alın

Stres kaynaklı huzursuz bacak sendromu şikayetleri için en etkili yöntemlerden biri derin nefes almaktır. Sabah uyanınca nefes alma tekniklerini uygulayarak ve derin nefes alarak, zihninizin temizlenmesine yardımcı olabilir ve beyin yorgunluğunuzu giderebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git