Göz Çevresinde Oluşan Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Göz Çevresinde Oluşan Egzama Nasıl Tedavi Edilir?
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 11.294 kez okundu.

Egzama, çeşitli cilt problemleri için genel bir ifade sayılabilir. Göz çevresinde çıkan egzama da insanı ciddi bir şekilde rahatsız eden egzama türleri arasında yer alır. Bunlar arasında kontakt dermatit ve bir alerjene veya sert bir maddeye karşı bir cilt reaksiyonu bulunur, ancak göz çevresindeki egzama genellikle atopik dermatit olarak tanımlanır, yani deri herhangi bir direkt temas olmadan reaksiyona girer.

Bu cilt rahatsızlığı çoğunlukla bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkar. Bununla birlikte, herhangi bir yaşta göz çevrenizde bir atopik dermatit gelişebilir.

Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit, çocuklukta sık görülen bir cilt hastalığıdır. Çevresel alerjiler, saman nezlesi ve astım ile ilişkilidir, yani bu koşullardan birini geliştirirseniz, diğer koşulları geliştirmeniz de olasıdır. Tipik olarak, tahriş edicidir. Vücudun aşırı tepki göstermesi, maruz kalmadığı bölgelerde bile cildin iltihaplanmasına neden olabilir.

Akut (kısa süreli) egzama geçirirseniz, cildinizde küçük, kırmızı, kaşıntılı şişlikler görebilirsiniz. Egzama devam ederse, semptomlar; kahverengimsi veya kırmızımsı hale gelen cildin daha kalın lekelerine ve kaşınmaya neden olup, kronik aşamaya ulaşabilir. Ek olarak, şişkinlikler patlayabilir. Ayrıca cildinizi kurutabilir.

Bu durum bulaşıcı değildir, yani buna yakalanmış biriyle temasa geçerek hastalanmazsınız. Ancak, genetik olarak ebeveynden çocuğa geçebilir.

Göz Çevresinde Egzama Tedavisi

Göz çevresinde gelişen egzama için soğuk baskı uygulanması sinir uçlarının geçici uyuşukluğuna neden olur, bu da egzamada azalmaya neden olur, cildi yatıştırır ve kaşıntıyı baskılar. Ayrıca, cildin daha yumuşak görünmesine ve daha çabuk iyileşmeye yol açarak ölü deriyi temizlemede yardımcı olur.

Bir miktar banyo yağına soğuk su ekleyin. Daha soğuk olmasını istiyorsanız, suya biraz buz atabilirsiniz. Bir kağıt havlu veya bez yardımıyla etkilenen alan üzerine uygulayın ve 5 dakika kadar bekletip durulayın.

Nemlendirici Uygulayın

Nemlendirici bir krem veya merhem iyidir, çünkü su üzerinde daha ağır olan losyonlardan daha fazla yağa sahipler. Yağ cildinizi nemli tutarak korumaya yardımcı olur. Parfüm içermeyen bir krem seçin ve uygularken gözünüze temas etmemesine dikkat edin. Cildinizi kuru hissettikçe nemlendiricileri uygulayın. Duş aldıktan sonra veya yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendiriciyle cildi besleyin.

Gözler Çevresi İçin Kortikosteroid Krem Kullanın

Atopik dermatit için en etkili tedavilerden biri, hastalığın remisyona girmesine yardımcı olabilecek kortikosteroid kremidir. Sadece göz çevresinde kullanılmak üzere tasarlanmış düşük mukavemetli preparatları kullandığınızdan emin olun. Bununla birlikte, bu tedavi, egzamanın gözün üzerinde veya yakınında olduğu durumlarda zorlaşır. Cildiniz bu bölgelerde kalın değildir, bu nedenle uzun süre kullanmak tehlikeli olabilir. Gözlerinize yakın bir krem kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Stresten Uzak Durun

Stres, egzamayı daha da kötüleştirebilir. Aromaterapi, masaj ve benzeri teknikler stresi azaltmaya ve bağışıklık sisteminizi potansiyel olarak güçlendirmeye yardımcı olabilir. Şu anda egzamanız için ilaç kullanıyorsanız, bitkisel ilaçlar da dahil olmak üzere herhangi bir diyet ilacı veya cilt bakımı tedavisi almadan önce doktorunuza danışın. Uçucu yağlar yüksek oranda konsantre olup, özellikle göz gibi hassas bölgelerin etrafında seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Seyreltilmiş olsa bile, gözünüze temas etmemelidir.

Antibiyotik Kullanımı

Dermatitinizle ilgili bir enfeksiyon geliştiğinde bazen oral antibiyotikler kullanılır. Göz bölgesi daha hassas olduğu için, doktorunuz gözünüzün birinde veya her ikisinde de dermatit geliştirmeniz halinde bir antibiyotik reçete edebilir. Bu konu hakkında uzmana danışarak, antibiyotik kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi almanızda fayda var.

Bilinen Alerjilerden Uzak Durun

Egzama genellikle bir alerjene maruz kaldıktan sonra gelişir. Kişisel alerji tetikleyicilerinizden kaçınmak, egzamaları kontrol etmek için etkili bir stratejidir. Bazı maddelere karşı hassas olduğunuzu biliyorsanız, bunları önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Alerjenin etkilenen göz çevresine temas etmesine gerek olmadığını unutmayın. Alerjen tek bir yerde tepki gösterse de farklı bölgelerde reaksiyona girebilir.

Egzamayı Kazımayın ve Kaşımayın

Kazıma mevcut kızarıklığı daha da kötüleştirecektir. Göz çevresindeki egzamayı kazımaya çalışırsanız cildiniz daha da kızarır, kabarır ve çok rahatsız edici şişlikler meydana gelebilir. Kaşıma da, kaşlarınızın ve kirpiklerin bir kısmını kaybetmenize neden olabilir. Uyurken bölgeyi yanlışlıkla kaşıyabileceğinizden endişeleniyorsanız, eldiven giyerek uyumanızda fayda var.

Antihistaminik İlaç Kullanın

Loratadin ve feksofenadin gibi tüm eczanelerde bulunabilen antihistaminikler, atopik dermatit semptomlarının kontrolüne yardımcı olabilir. Bu hastalık saman nezlesi gibi diğer alerjik reaksiyonlarla ilişkili olduğundan, antihistaminikler özellikle kaşıntı için rahatlama sağlayabilir.

Satın aldığınız antihistamin için kullanım talimatlarını okuyun. Egzamanız nedeniyle uyumada sorun yaşıyorsanız, uyumadan önce, uyuşukluğa neden olan bir antihistamin almak faydalı olabilir.

Bazı Gıdalardan Uzak Durun

Gıda alerjileri belirli bir tepkiye sahip olsa da (anında reaksiyona neden olurlar), bazı yiyecekler egzama gelişimine katkıda bulunabilir. En yaygın alerjenler; yer fıstığı, yumurta, süt, balık, pirinç, soya ve buğdayda bulunur.

Ekstra Nemlendirici Sabun Kullanın

Yüzünüzü yıkarken, yüksek yağ içeriği olan bir sabun seçin. Cildinizi kurutabilecekleri için antibakteriyel sabunları yüzünüzde kullanmamak daha iyidir. Ayrıca, cildinizdeki nemi de temizleyebildiğinden, alfa hidroksi asitli sabunlardan kaçının. Hafif ve kokusuz, nemlendirici özelliği vurgulanan sabunları tercih etmeniz tavsiye olunur. Cildin nem dengesini korumak için egzamanız iyileşene kadar çok sık banyo yapmamanız önerilir.

Egzamanız varken güneş ışığına ve aşırı sıcaklara karşı cildinizi korumanız gerekiyor. Çok sıcak duşlar da buna dahildir. Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanın. Isı ciltteki tahrişi arttırarak iltihaplanmayı tetikleyebilir.

Etiketler:

Göz Çevresinde Oluşan Egzama Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. Mizgin dedi ki:

  Benim şuan göz cevremde egzama var çok kaşınıyor kasiyincada kızarıyor dışarı çıkmayı utanıyorum çok kötü bir görüntüsü var.. mecbur kapatıci sürüyorum ama tabi bunu yapınca egzama dahada azıyor yaklaşık iki aydır bu durumdayım kaç tane cildiyeye gittim hepside özel recetelerden fiyatı uygun olmayan kremlerden yazıp gönderdiler kremlerde bi ise yaramadı kaşıntı birtürlü durmuyor ne yapacağımı bilmiyorum yukarda dediginiz gibi kaşıntı ilacını alacağım umarım ise yarar.

 2. Sevda dedi ki:

  Canım huncalife diye bir marka var onun çay ağacı özlü egzama kremini al mükemmel 4.5 güne kalmaz geçer. Bir de alerji hapı iç kaşıntıyı geçirsin.

 3. Gozum dedi ki:

  Göz kapağımdaki egzema beni çok rahatsız ediyor. Tam geçti bu krem iyi geldi diyorum geçiyorda sonra birden yine kaşınmaya başlıyor kızarıp şişiyor. Çok dr’a gittim hep geçici çözümler. Kışın daha çok oluyor nemlendirici cremler, yağlar, bitkisel ilaçlar hiç biri işe yaramadı. Ne yapacağımı şaşırdım

 4. Zeyno dedi ki:

  Yaklaşık yıl önce özel bir hastanede göz kapağı ameliyatı oldum sonrasında bu başbelası egzama çıktı ortaya. Gitmediğim göz doktoru kullanmadığım göz merhemi ve damlası kalmadı işe yaramadı hiçbiri. Salı günü SGK cildiye uzmanına göründüm son çare, korona nedeniyle uzak mesafeden baktı el bile sürmedi , göz egzaması olmuşsun dedi. İki çeşit merhem biri Hipkort 0,5 biri Fito krem verdi bir tek ampullük Dipromed iğne ve bir hap Kestine 10 mg. verdi . 3 Yıldır ilk kez bu gece kesintisiz uyudum. Allah razı olsun cilt hekiminden doğru teşhis doğru tedavi…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git