Boynun Sol Tarafında Ağrı Nedenleri

Boynun Sol Tarafında Ağrı Nedenleri
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 4.826 kez okundu.

Travma, inflamasyon veya anormal büyüme, sol tarafta boyun ağrısına neden olabilir. İnsan boynu, kaslar, bağlar, sinirler ve omurga tarafından desteklenen bir dokudan oluşur. Bu yazıda boynun sol tarafında ağrı için akla gelebilecek en önemli nedenleri aktaracağız.

Omurga, alt sırttan kafatasının tabanına doğru ilerledikçe, servikal omurganın sağlığı, başın hareketliliği ve stabilitesi için çok önemlidir. Uygun olmayan duruş ve altta yatan tıbbi durumlar, boynun sol tarafında hafif ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Boyun ağrısının nedenine bağlı olarak tedavi dinlenme ve egzersizden fizik tedaviye ve cerrahiye kadar değişebilir.

Sol taraftaki boyun ağrısına, boyun, omuz veya koldaki zayıflık veya uyuşukluk eşlik edebilir. Boyunun karmaşık yapısı, başımızı geriye, ileriye ve yanlara doğru hareket ettirmemizi sağlar.

Ayakta durma veya oturma pozisyonu ve hareketi gibi günlük aktiviteler geçici veya kalıcı sinir veya kas hasarına neden olabilir. Boyun ağrısının nedenlerinin bilinmesi, ciddi komplikasyonların önlenmesinde ve uygun bir tedaviyi belirlemede yardımcı olabilir.

Sol Boyun Ağrısının Olası Sebepleri

Boyun ağrısının giderilmesi, hafif ve şiddetli ağrıya neyin sebep olduğunu bilmekle başlar. Yaygın olarak sabahları neden çok gergin olduğunu merak ediyorsanız, aşağıdaki genel teşhisleri incelemenizi tavsiye ediyoruz.

1. Kötü Duruş

Boyunun uzun süre sol pozisyonda tutulması boyun ağrısına neden olabilir. Bu, omurganızın boyun bölgesinde bulunan, servikal omurga olarak bilinen kısmına zarar verebilir.

Kötü duruş tedavisi, başınızı sırt ve boyun ile doğru hizalamada tutmanın bilinciyle başlar. Düz bir şekilde oturun ve başınızın bir yöne bakması gerekiyorsa tüm vücudunuzu o yöne çevirin.

2. Kas Gerilimi

Kas gerginliği, gün boyunca kaslarınızın sürekli hareket etmesi nedeniyle boyun ağrısının yaygın bir nedenidir. Kaslardaki gerginlik, garip uyku pozisyonları ve başınızın aşırı dönmesiyle oluşur.

Sıkı ağrı veya kas gerginliğine bağlı şiddetli ağrı tedavisi, yastık veya yatağınızı ortopedik ürünlerle değiştirmeyi içerebilir. Stresli durumlardan kaçınmak ve boynunuzu doğru pozisyona getirmek, gergin kasların hafifletilmesine yardımcı olacaktır.

3. Whiplash Yaralanması

Whiplash, geriye ve ileriye doğru bir hareket halinde, boyun ve başın ani, kuvvetli bir hareketidir. Bu şiddetli hareket, kasların ve bağların normal kapasitelerinin ötesine uzanmasına ve gerilmesine neden olabilir. Bu, motorlu taşıt kazalarında ve spor müsabakalarında görülebilir.

4. Stingers ve Brülörler Yaralanmalar

Bu yaralanmalar, boyundaki sinirlerin sınırlarının ötesinde sıkıştığında veya gerildiğinde ortaya çıkan batma, yanma ve şok edici ağrıya işaret eder. Bu, birkaç güne kadar sürebilen bir ağrı veya travma sonrasında meydana gelebilir.

Tedavi olarak boyun ve omuzları kısa bir süre dinlendirebilirsiniz. Ağrı birkaç gün devam ederse, profesyonel bir terapist tarafından terapötik tedavi gerekebilir. Yinelenen stinger ve brülör yaralanmasına sahip sporcular için boyun valfi veya genişletilmiş omuz pedleri kullanılması önerilir.

5. Sıkışmış Sinir

Servikal radikülopati olarak da bilinen, boynun sol tarafındaki bir sinire verilen hasar, herniye olmuş bir disk, kemik çıkıntısı veya kompresyondan kaynaklanabilir. Bu sıkışmış sinir, ağrının yanı sıra kas güçsüzlüğü de gösterebilir.

Tedavi, istirahat ve boynu bir süre hareket ettirmemek kadar basit olabilir. İltihabı azaltmak için bir ilaç kombinasyonu ve tıbbi destek cihazı da kullanılabilir. Sinirlerin aşırı hasar görmüş olması durumunda ameliyat gerekebilir.

6. Servikal Herni Disk

Servikal herniasyonlu bir disk rahatsızlığı, boynun sol tarafında, omuz ve kolda ağrıya neden olabilir. Travma, yaralanma, ya da boyundaki omurilik disklerinden birine zamanla aşınma ve yıpranma, lifli sıvının bir diskten kaçmasına ve bir sinir ile temas etmesine neden olabilir.

Tedavi, bozulmuş diskin şiddetine bağlıdır. Küçük olgular, tedavinin bir parçası olarak ağrı kesici ilaçları, hedeflenmiş egzersizleri ve yatak istirahatini içerebilir.

7. Servikal Osteoartrit

Sol tarafta boyun ağrısı osteoartrit durumundan kaynaklanabilir. Zamanla, boyun kemikleri, eklemleri ve kıkırdakları bozulmaya başlar. Bu durum ayrıca servikal spondiloz olarak da bilinir.

Tedavi, bir dizi ilaç, boyun egzersizleri, soğuk ve sıcak kompresler, fizik tedavi ve servikal yaka gibi tıbbi destek cihazlarının kullanımını içerebilir.

8. Spinal Stenoz

Spinal stenoz, omurganın kısıtlanması nedeniyle boyun sinirlerinin sıkışmasına işaret eder. Bu bir yaralanma, artrit, genetik veya yaşlanma sürecinden kaynaklanabilir. Boyun, omuz ve kolun sol tarafında uyuşma, karıncalanma ve halsizlik ağrıya eşlik edebilir.

Tedavi genellikle fizik tedavi, hedefe yönelik masaj, soğuk ve sıcak kompresleri ve bazı durumlarda ameliyatı gerektirir. Stenozun neden ve şiddetine bağlı olarak, doktorlar doku, kemik veya diskleri cerrahi olarak çıkarabilir veya omurları eritebilir.

9. Fibromiyalji

Fibromiyalji, boyun, sırt ve omuzun sol tarafında kronik ağrıya neden olabilir. Kesin bir neden henüz belirlenmediğinden, şiddetli depresyon ve uyku problemlerine de neden olabilir. Fibromiyaljiye katkıda bulunduğu düşünülen faktörler stres, genetik, travma ve enfeksiyonları içerir.

Tedavisi, ilaçlar, masaj ve fizik tedaviyi içerebilirken, diğer semptomlar ilaç, egzersiz, stres yönetiminin bir kombinasyonuna yanıt verebilir.

10. Difüz İdiopatik İskelet Hiperostozu

Difüz idiopatik iskelet hiperostoz veya forestier hastalığı olarak bilinen bu durum bir artrit şeklidir ve kalsifikasyonun kesin nedeni bilinmemektedir.

Tedavi öncelikle herhangi bir semptom üzerine odaklanır. Egzersiz, ağrı kesici ilaçlar, terapi ve ameliyat önerilebilir. Hava yolunun sertleşmiş bağlarla sıkışabileceği veya tıkandığı durumlarda cerrahi yapılır.

Altta yatan bir tıbbi durumla ilişkili olmayan boyun ağrısını önlemede, uygun bir uyku pozisyonu seçmek yardımcı olabilir.

Kalıcı boyun ağrısının veya tedaviye bağlı olmayan ağrının bir tıp uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekebilir.

Kollara veya bacaklara giden, karıncalanma veya hissizlik hissi veren veya baş ağrısının eşlik ettiği bir boyun ağrısı için mutlaka bir doktora görün.

Bölgesel ağrılar konusunda bir dğier araştırma konumuz olan; Sağ Göğüs Altında Ağrı başlıklı yazımızda, sağ göğsün alt kısmında meydana gelen ağrının olası nedenlerine ve ağrıyı önlemek üzere alabileceğiniz önlemlere değindik.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git