Sırt Ağrısı Tanısı ve Tedavisi

Sırt Ağrısı Tanısı ve Tedavisi
4 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 255 kez okundu.

Sırt ağrısı çoğu insanın ortak şikayetlerinden biridir. Sırt ağrısı; alt sırt ağrısı, orta bel ağrısı veya siyatik üst sırt ağrısı ve bel ağrısı, üst sırt ağrısı gibi çeşitli formlarda gelir. Ortak sırt ağrısı nedenleri sinir ve kas problemleri, dejeneratif disk hastalığı sayılabilir. Birçok kişi fizyoterapi ve ağrı kesicilerle sırt ağrısı belirtilerine karşı ağrı hafifletici çözümlere yönelmektedirler.

Sırt Ağrsı Tanısı

Sırt ağrısı tedavinse başlamada önce bir uzman hekimin tanı koyması ve sırt ağrısının neden kaynaklandığını teşhis etmesi gerekir. Fiziksel muayene ile ilk olarak semptomlar araştırılır ve ağrıyı tetikleyen etkenler bulunmaya çalışılır. Kan ve idrar testleri alınarak, enfeksiyon olup olmadığı ve diğer tıbbi sorunlar kontrol edilir. X-ışınları ile kırık kemikler veya diğer kemik kusurları saptanır. Bazen bağ dokusu sorunlarını bulmaya yardımcı olabilir. Yumuşak doku hasarı bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme taramaları ile ortaya çıkar. Olası kas ve sinir hasarı belirlenir.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sorunun nedeni tespit edildikten sonra, tedavi başlar. Zorlama ve küçük yaralanmalara bağlı akut sırt ağrılarında ilaçlar ile kas ve bağ dokusu yatıştırılır. Hasta dinlenir. Ardından kontrollü egzersiz veya fizyoterapi başlamalıdır. Fizyoterapi tedavilerde masaj, ultrason, jakuzi banyoları, ısı kontrollü uygulama ve kişiye özel egzersiz programları uygulanır. Karın ve sırt kasları güçlendirilmesi, omurganın dengelenmesi amaçlanır. Nazik germe egzersizleri, uygun kaldırma teknikleri, duruşu korumak için yapılır. Ağrı kesici tedavisi de uygulanmaktadır.

Sırt ağrılarıyla yakından ilişkili olabilen boyun ağrılarına değindiğimiz; Boynun Sol Tarafında Ağrı başlıklı makalemizi de okuyarak, konuyla ilgili akademik bilgi alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git