Stres Adet Gecikmesine Sebep Olur Mu?

Stres Adet Gecikmesine Sebep Olur Mu?
14 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 373 kez okundu.

Çeşitli nedenlerden dolayı adet gecikmesi yaşanabilmektedir. Adet gecikmesi kadınların çeşitli kaygılar duymasına neden olmaktadır. Bu yazıda stres adet gecikmesine sebep olur mu? Olursa ne şekilde olur gibi soruları yanıtlayacağız.

Stres, adet döneminizin gecikmesine veya tamamen kesilmesine neden olabilir. Stres bunu, beyninizde yumurtalarınızı büyütmek, östrojen ve yumurtlamak için yumurtalıklarınızı yönlendiren hormonları azaltarak yapar. Bu, rahminizin kanamasını etkiler. Stresin menstüral döngülerinize olan etkisi stres düzeyine, ne kadar uzun olduğuna ve bununla nasıl başa çıktığınıza bağlıdır.

Stres ve Menstrüasyon İlişkisi

Ani veya uzun süreli stres üreme hormonlarınızı etkileyebilir. Yumurtalıklarınızın östrojen ve progesteron yapmaya yönelik çalışmalarını engelleyebilir. Stres, menstruasyon döngüsünü başka şekillerde de etkileyebilir.

Geciken adet dönemi: Yumurtalarınız büyür ve östrojen üretir, ancak yumurtlamanız daha uzun sürer. Döngününüzün ilk yarısı daha uzun olacak ve adet döneminiz gecikecek (oligomenore). Yumurtlamadan yaklaşık 12 ila 14 gün sonra kanamanız başlar. Bu, üreme hormonlarınızdaki stres etkisinin ılımlı bir sonucudur.

Kesilen adet: Yumurtalıklarınız düşük östrojen seviyeleri oluşturur, böylece uterusun astarı hiç büyümez. Uterus astarınız olmadığı için (hipotalamik amenore) adet döneminiz kesilir. Bu, stres etkisinin aşırı sonucudur.

Düzensiz adet dönemleri: Yumurtalarınız büyür ve östrojen üretirsiniz ama yumurtlamazsınız. Bu durumda, kanama erken ya da geç gelebilir. Kanama miktarı, rahimin östrojen tarafından ne kadar süreyle uyarıldığına bağlıdır.

Stresin Hipotalamus ve Hormonlara Etkisi

Stres, hipofiz bezinin üzerindeki beyninizin tabanında bulunan küçük bir bez olan hipotalamus yoluyla adet döngüsü üzerindeki etkisini gösterir. Hipotalamus ve hipofiz bezleriniz, yumurtalıklarınızın nasıl işlediğini ve adet şiddetiniz de dahil olmak üzere, vücudunuzdaki tüm hormonal ve diğer işlevleri yönlendirir.

Stresin, hipotalamik bir hormon olan gonadotropin salgılatıcı hormonun (GnRH) normal, düzenli, zamanla salınmasına müdahale ettiği düşünülmektedir. Genel olarak, hipotalamus ve dolayısıyla adet döngüsü üzerindeki etki, stres düzeyine bağlıdır. Bununla birlikte, insanlar stresle farklı şekilde başa çıkmaktadırlar ve bu, şiddetli strese sahip bireyin döngüsünü farklı şekillerde etkiler.

Stresle Başa Çıkma

Stres, geç veya düzensiz adet dönemlerinin sebebi ise, stresinizi yönetmek ve azaltmak, döngülerinizi tekrar normale döndürebilir. Önce stres kaynaklarınızı inceleyin ve bunları kontrol etmek veya ortadan kaldırmak için adımlar atın. Hipotalamusunuz üzerindeki etkiyi azaltmak için bununla baş etmeyi öğrenin.

Stres Azaltma Teknikleri

Stresi azaltmak için herhangi bir teknik, adetiniz düzenli hale gelene kadar fark yaratabilir. Meditasyon ve pasif kas gevşemesi gibi tekniklere başvurabilirsiniz

Gevşeme tekniklerinin, vücudun strese karşı verdiği fizyolojik yanıtı değiştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Relaksasyon teknikleri menstüral döngüleri düzenlemede yardımcı olmazsa, doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git