Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 455 kez okundu.

Günümüzde birçok alanda, kitap okumanın insan hayatına kattığı faydalar ile ilgili yayın, demeç ve röportajları görebilirsiniz. Elbette, kitap okumanın faydaları saymakla bitmez. Ancak gelin, ilk olarak kitap okuma alışkanlığını nasıl edinebiliriz, bu konuya değinelim.

Aslına bakarsanız kitap okumaya alışmanız sandığınız gibi zor bir süreç değildir. Yazımızda paylaştığımız çeşitli yöntemler ile bu süreci kolaylaştırmanız mümkündür. Hatta, zaman içerisinde kitap okumadan uyuyamayan bir karaktere dönüşebilirsiniz.

Çocukları Kitap Okumaya Alıştırmanın Yolları

Atalarımızın da dediği gibi; “Ağaç yaşken eğilir”. çocukların kitap okumaya eğimli olmasında ebeveynlerin rolü büyüktür. Küçük yaşlarda kitap okumaya başlayıp, aynı zamanda bundan keyif alan çocuklar ilerleyen yaşlarında da bu alışkanlıklarını koruyacaklardır.

Çocuğunuza henüz bebeklik çağındayken kitaplar okuyun. Yaş ilerledikçe daha ilgi çekici, bol resim içeren kitaplar ile devam edebilirsiniz. Kitabın konusuna göre ses tonunuzu değiştirip komik sesler ve mimikleriniz ile ilgisini çekip size odaklanmasını sağlayın. Başlangıçta anlaması basit ve uzun olmayan kitaplar tercih etmelisiniz.

Yer ve Saat Belirleyin

Tüm ailenin kitap okumak için toplanacağı bir alan oluşturun. Günün belli bir saatinde orada toplanıp kitap okumaya başlayın. Alanı çok fazla kitap ile doldurmanız şart değil. Sadece kitap okumak için loş bir ışık ve kendinizi rahat hissedebildiğiniz bir ortam olması yeterli olacaktır.

Çocuğunuzun Rol Modeli Olun

Çocuklar hayatın en başından itibaren anne ve babasını taklit eder. Günümüzde elimizden düşmeyen telefon ve tabletler aynı zamanda çocukların da ilgisini çekiyor ve bu cihazları küçük yaşlarda kullanmayı öğreniyorlar. Bu sebeple, özellikle çocuğunuz ile aynı ortamdayken ilgilendiğiniz şey her ne olursa olsun, ona odaklanın. Unutmayın, çocuklarınız için bir ayna görevi üstleniyorsunuz. Size baktığında meşgul olduğunuz şeyi de merak edecektir.

Kendiniz İçin Zaman Yaratın

Kitap okumaya hevesliyseniz boş zamanınız da olmalı. Boş zamandan kasıt, günün büyük bir kısmını kapsayacak bir zaman dilimi değil. Bunun için sadece günün belirli saatlerini kitap okumaya ayırmanız yeterlidir. Ancak belirlediğiniz zamanı tamamen kitap okumaya ayırmanız önemlidir. Genel olarak, düzenli bir şekilde gerçekleşen faaliyetler zamanla yerini alışkanlığa bırakmaktadır. Bu sebeple, kitap okumaya her gün aynı vakitte başlamanızı öneriyoruz.

Hoşunuza Giden Kitapları Okuyun

Öncelikle, hiçbir kitabı okumuş olmak için okumayın. Size katkı sağlayabilecek, konusu ve içeriği ilginizi çekebilecek kitapları tercih edin. Örneğin; okuyacağınız kitap bir tarih kitabıysa ve tarih sizin ilginizi çekmiyorsa, bu sizi tatmin etmeyip, daha başlangıç aşamasında kitap okumaktan sıkılmanıza neden olabilir.

Bazı kitaplar birden fazla türde akışa sahip olabilir. Bir aşk hikayesini anlatan ve aynı zamanda sosyolojik bir kitap ile karşılaşabilirsiniz. Kitabınızı seçmeden önce mutlaka araştırın ve kitabı daha önce okuyan kişilerin yorumlarını inceleyin. Okuduğunuz bir kitaptan gerçekten memnun kaldıysanız, aynı yazarın diğer kitapları da ilginizi çekebilir. Okumak ve zaman geçirmek adına seçim yapmak istiyorsanız, tabi ki değerlendirebileceğiniz başka yöntemleriniz de olacaktır. Ancak gerçekten hoşunuza gidebilecek tarzda kitaplar seçmeniz, sizi zaman içerisinde tabiri caizse bir kitap canavarı haline getirecektir.

Film ile Kitabı Kıyaslayın

Çoğu zaman filmlerin, uyarlandığı kitaplardan daha ilgi çekici olduğunu gözlemleriz ve kitap üzerinden senaryoya dökülen filmlerde birçok konu senaryoya dahil edilemez. Bu nedenle, izlediğiniz ve ilginizi çeken filmlerin kitaplarını okuyarak, filmde olmayan birçok ayrıntıyı yakalayabilirsiniz. Böylece kitap okumaya olan isteğiniz artacaktır.

Kitap Okumanın Faydaları

Düzenli bir şekilde kitap okuyan kişinin sıkılma olasılığı zayıf bir ihtimaldir. Evde, metroda, sahilde ve sıkıldığınızı hissettiğiniz her an kendinize yarım saat bile olsa boş vakit yaratıp kitap okuyabilirsiniz. Kitap okumaya başladığınız andan itibaren sıkıntının ortadan kaybolduğunu farketmeyeceksiniz bile.

Aynı şekilde düzenli bir okuyucuysanız, kelime dağarcığınız zenginleşecektir. Bu sayede, çevrenizde ve dahil olduğunuz birçok ortamda, kurduğunuz cümleler ile karşınızdaki insanların sizi gerçekten ilgi ile dinlediğini göreceksiniz. Bunun size vereceği haz ve özgüven tarif edilemez boyutlara ulaşacaktır. Okuyacağınız her kitap size farklı karakterler ve farklı hayatlar ile ilgili bakış açısı kazanmanızı sağlar. Bu da empati yetinizi geliştirir ve açık fikirli bir dünya insanı haline gelirsiniz.

Yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli okuyucuların beyin işlevlerinde pek çok gelişme kaydedildiğini vurguluyor. Kitap okurken aynı zamanda beyin jimnastiği yapıyor ve daha zeki bir insan oluyorsunuz.

İyi bir okuyucu, yanlızlık ile ilgili kötü düşüncelerden arınır. Bu düşüncelerin aksine, yanlızlığını sevmeye başlar. Çünkü, hayatınızda kitaplar varsa asla yanlız değilsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git