Merkez Bankası’nın Görevi Nedir?

Merkez Bankası’nın Görevi Nedir?
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 182 kez okundu.

Merkez bankasının ana görevi, yurt içindeki para dengesini kurmak, enflasyonu ve paranın (TL’nin) değerini korumaktır. Merkez Bankasının en önemli fonksiyonu para basmaktır. Para basarak veya bastığı parayı piyasadan geri çekerek, yurt içindeki enflasyonun ve Türk Lirası’nın korunmasını sağlar.

Merkez Bankası’nın en büyük hissedarı kamu, yani devlettir. Devlet, Merkez Bankası’nın %55’e yakın hissesine sahiptir. Kalan hisseler, bankalar (%45) ve adı açıklanmayan tüzel ve gerçek kişiler arasında paylaşılmaktadır. Merkez Bankası’nın yöneticileri bakanlar kurulu tarafından atanıp, devletle organize çalışmaktadırlar.

Merkez bankası bazı yollarla piyasaya müdahale etmektedir. Yurt içerisindeki ekonomik konjonktür ve dış piyasalar, Merkez Bankasının TL üzerinde bazı hamleler ve müdahaleler yapmasını gerektirir. Bu müdahaleler üç şekilde yapılmaktadır:

  • Direk / doğrudan müdahale
  • İhalelerle yapılan müdahale
  • Söylemle yapılan müdahale

Merkez Bankası müdahalesini gerektiren esas etkenler; Dolar – TL, Euro – TL gibi yurt dışı parasıyla TL arasındaki dengenin kurulması ve TL’nin dengesini belirli bir seviyede tutma gereksinimidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git