Merkez Bankasının Görevi Nedir?

Merkez Bankasının Görevi Nedir?
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

Televizyonlarda yıllardır duyuyoruz değil mi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası şu nedenle toplandı veya şu kararı aldı diye. Ekonomi bilginiz yeterli değilse merkez bankasının görevi nedir biliyor olabilirsiniz. Ancak bunu öğrenmek ekonomi bilginizi önemli ölçüde etkiyecektir.

Merkez bankasının çeşitli görevleri vardır. Bir ülkenin merkez bankası o ülkenin bağımsızlığının sembolüdür. Çünkü her ülkenin merkez bankası o ülkenin parasını basmakla yetkili tek kurumdur.

Merkez Bankasının Ana Görevleri

Merkez bankasının ana görevi, yurt içindeki para dengesini kurmak, enflasyonu ve paranın (TL’nin) değerini korumaktır. Merkez Bankasının en önemli fonksiyonu para basmaktır. Para basarak veya bastığı parayı piyasadan geri çekerek, yurt içindeki enflasyonun ve Türk Lirası’nın korunmasını sağlar.

Merkez Bankasının en büyük hissedarı kamu, yani devlettir. Devlet, Merkez Bankasının %55’e yakın hissesine sahiptir. Kalan hisseler, bankalar (%45) ve adı açıklanmayan tüzel ve gerçek kişiler arasında paylaşılmaktadır. Merkez Bankasının yöneticileri bakanlar kurulu tarafından atanıp, devletle organize çalışmaktadırlar.

Piyasalara Müdahale

Merkez bankası bazı yollarla piyasaya müdahale etmektedir. Yurt içerisindeki ekonomik konjonktür ve dış piyasalar, Merkez Bankasının TL üzerinde bazı hamleler ve müdahaleler yapmasını gerektirir. Bu müdahaleler üç şekilde yapılmaktadır:

  • Direk / doğrudan müdahale
  • İhalelerle yapılan müdahale
  • Söylemle yapılan müdahale

Merkez Bankası müdahalesini gerektiren esas etkenler; Dolar – TL, Euro – TL gibi yurt dışı parasıyla TL arasındaki dengenin kurulması ve TL’nin dengesini belirli bir seviyede tutma gereksinimidir.

Basitçe şöyle düşünebiliriz. Türk lirası merkez bankasının çocuğu gibidir. O doğurur. Bu nedenle onu düşünmek ve korumaya çalışmak da yine merkez bankasının görevidir. Merkez bankaları paraların değerinin düşmemesi için enflasyonla mücadele edecek tedbirler alırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git