Kuru Göz Sendromu: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kuru Göz Sendromu: Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
12 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 494 kez okundu.

Kuru göz sendromu olarak da adlandırılan göz kuruluğu, günümüzde en yaygın göz hastalıklarından biridir. Kuru göz problemleri, kişinin gözünü düzgün bir şekilde nemli tutmak için yeterli gözyaşı veya gözyaşı bileşimi olmadığında ortaya çıkar. Kuru göz milyonlarca insanı etkiler ve çoğu kişi kısa bir süre sonra ortadan kaybolan hafif semptomlardan muzdariptir. Sonuç olarak, şiddetli, uzun süreli semptomlar derhal ele alınmalıdır.

Kuru Göz Sendromu Nedir?

Keratitis sicca olarak da bilinen kuru göz sendromu, ismin tam olarak ima ettiği şeydir; Gözlerde genellikle gözyaşı üretimi veya drenaj sorunlarından kaynaklanan kalıcı, kuru ve cılız bir his ile karakterizedir. Genellikle hafif olsa da, belirtiler şiddetli olarak değişebilir ve yaşam kalitesinde ciddi bir azalmaya yol açabilir.

Kuru Göz Sendromu Tanısı

Kuru göz sendromu genellikle sofistike bir tanı gerektirmez. Gözleriniz düzenli olarak kuru, tahriş edici veya cılız hissediyorsa, büyük ihtimalle kuru göz probleminiz vardır. Ancak, göz kuruluğunun kesin nedenlerini ve durum için en iyi çözümü belirlemek, çok daha karmaşık olabilir. Muayene sırasında doktorunuz, gözyaşlarınızın miktarını ve kalitesini ölçmek için size Schirmer gözyaşı testini verebilir. Göz yaşlarınızdaki buharlaşma oranını ölçmek için özel göz damlası kullanan birçok başka test mevcuttur.

Kuru Göz Sendromu Nedenleri

Nedenler tipik olarak gözün yeterli miktarda gözyaşı üretememesini içerir. Kuru gözlerin en yaygın nedeni doğal yaşlanma sürecidir. Yaş, hormonal ve doku değişikliklerini deneyimlediğinden, hem zayıf gözyaşı kalitesine hem de gözyaşı üretiminin yokluğuna (keratoconjunctivitis sicca) katkıda bulunabilir. Göz kurumasının diğer nedenleri arasında belirli tipte ilaçlar, göz kapağı problemleri (blefarit dahil), refraktif göz cerrahisi, çevresel faktörler ve kontakt lens kullanımı yer alabilir. Kuru göz ayrıca lupus, romatoid artrit ve Sjogren sendromu da dahil olmak üzere bazı hastalıkların semptomu olabilir. Kalifiye göz doktorunuz tarafından yapılan bir muayene, kuru göz hastalığınızın tedavisini doğru bir şekilde teşhis etmenin ve belirlemenin en iyi yoludur. Kuru göz sendromunun bazı nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Kötü Gözyaşı Kalitesi

Gözlerinizi kaplayan ve yağlayan gözyaşı filmi üç ayrı katmana sahiptir. Bu tabakaların herhangi birinde dengesizlik kuru gözlerin en önemli nedenlerinden biridir. En içteki tabaka, yırtığın korneaya yapışmasına izin veren mukusdan oluşur. Orta tabaka yüzde 98 sudan ve ayrıca eser miktarda tuz, protein ve ek bileşiklerden oluşmaktadır. Dış tabaka, gözyaşı filmini sızdırmaz hale getiren ve buharlaşmayı önleyen yağlı bir kalıntıdır. Yaşlanma süreci bu dengeyi etkileyebilir ve kuru göz hastalığının başlangıcına katkıda bulunabilir. Yaşlandıkça, vücutlarımız daha az yağ üretirler; 65 yaşından 18 yaşına göre yaklaşık yüzde 60 daha az. Yağdaki bu azalma, gözyaşı filminin sulu tabakasının sızdırmazlığını büyük ölçüde engeller. Sonuç olarak, gözyaşı filmi kornea boyunca kurumuş bölgelerden daha çabuk buharlaşır.

Azaltılmış Gözyaşı Üretimi (Keratokonjunktivit)

Yaşlanma azalmış gözyaşı üretimine katkıda bulunabilir, bu da daha yaygın olarak kuru göz hastalığı olarak bilinen keratokonjonktivitis siccaya yol açar. Gözyaşı üretiminin azalması, gözyaşı bezi veya gözün sağlıklı bir gözyaşı filminde tutulması için yeterli miktarda gözyaşı oluşturmadığı, kuru havaya ve tahriş edici maddelere maruz kaldığı zaman ortaya çıkar.

İlaçlar

Hem reçete, hem de reçetesiz satılan yaygın olarak kullanılan birçok ilaç çeşidi, kuru göz semptomlarının potansiyel nedenleri olarak bulunmuştur. Bu ilaçlar şunları içerir:

  • Uyku hapları
  • Doğum kontrol hapları
  • Dekonjestanlar ve antihistaminikler
  • Yüksek tansiyonu tedavi etmek için sıklıkla kullanılan diüretik ilaçlar
  • Trisiklik antidepresanlar
  • Morfin gibi opiat türevi ağrı kesiciler
  • Akne tedavisinde kullanılan izotretinoin tipi ilaçlar

Yaşlanma ve Menopoz

Kadınlar genellikle erkeklerden daha kuru cilde sahiptir ve yaşlandıkça azalmış gözyaşı üretimi (keratokonjonktivit) ve daha kötü gözyaşı kalitesi yaşama eğilimindedirler. Menopoza giren bir kadın, hormonal değişiklikler vücudunu etkilediği için kuru göz hastalığı geliştirebilir.

Gözkapağı Sorunları

Ortalama kişi her dakika yaklaşık 13 kez gözünü açıp kapatır. Göz kapaklarınız her göz kırpma ile göz yaşartıcı bir film yayarak gözlerinizi nemlendirmeye ve yağlamaya yardımcı olur. Bu karmaşık mekanizmayı bozan sorunlar ortaya çıktığında, gözleriniz ihtiyaç duydukları nemi alamayabilir ve kuru göz bulguları ortaya çıkabilir. Yapısal kusurlar ve blefarit olarak bilinen bir durum, göz kurumlarının performansını etkileyen ve dolayısıyla gözyaşı üretimininde bozulmaya yol açan yaygın göz kuruması ile karakterizedir.

Blefarit

Blefarit, göz kapaklarının kenarı boyunca meydana gelen ve tipik olarak kirpiklerin büyüdüğü göz kapağının alanını etkileyen bir iltihaptır. Blefarit genellikle kirpiklerin tabanındaki bezler yeterli miktarda yağ üretmediğinde ortaya çıkar. Bu, göz kapağını kızartabilen ve tahriş edebilen artmış bakteri büyümesi ile sonuçlanır. Blefarit, gözlerde yanma hissi, şişmiş göz kapakları, kirpiklerde kabuklu malzemenin oluşumu ve kırmızı, sulu gözlere neden olabilir. Bu ikinci semptom, bir refleks yanıtı olarak bilinen başka bir gözyaşı üretim formunu temsil eder. Gözyaşı, dışarıdan gelen bir uyarana tepki olarak oluşur, ancak kuru gözlerle ilgili hiçbir rahatlama sağlamaz.

Yapısal Gözkapağı Sorunları

Göz kapaklarınızdaki bazı yapısal problemler, gözlerin koruyucu gözyaşı filmi tarafından düzgün bir şekilde kaplanmasını önleyebilir.

Ektropion, alt göz kapaklarının ve kirpiklerin sarkmasını tarif etmek için kullanılan bir terimdir. Bu durumun bir sonucu olarak, göz kırparken göz kapaklarınız tamamen kapanamaz veya gözyaşı filmi tarafından düzgün bir şekilde kaplanamaz. Ayrıca, gözünüz havaya maruz kalmaya devam eder, bu da göz yaşartıcı filmin çabucak buharlaşmasına neden olur ve kuruma ve tahrişe yol açar.

Entropion, gözün içine doğru döndürülen bir gözkapağını tarif eder. Bu, gözkapağınızın ve göz kirpiklerinin gözünüzün hassas zarına sürtünmesi ve gözyaşı filminin dağılmasını sağlayabilir. Ek olarak, göz ile bu doğrudan temas, kornea çizilmesinin yanı sıra enfeksiyon, yara izi ve görme bozukluğuna da yol açabilir.

Göz Hastalıkları

Vücudun gözyaşı üretme yeteneğini azaltabilen çeşitli yaygın hastalıklar vardır. Bunlar arasında; romatoid artrit, lupus, rosacea ve bazı tiroid hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalıkların sunumu genellikle gözlerde belirgin bir semptom olarak ortaya çıkar.

Sjogren sendromu, otoimmün sistemi tehlikeye atan kronik bir hastalıktır. Genellikle kuru gözlerin nedenlerinden biri olarak tanımlanır ve ayrıca ağız kuruluğuna ve romatoid artrit veya lupusa da yol açabilir.

Refraktif Göz Cerrahisi

Çoğu refraktif göz ameliyatlarında kornea sinirleri kornea flebi oluşturma sürecinde geçici olarak kesilir. Kornea sinirleri gözyaşı üretimini teşvik ettiğinden, bu ameliyatlar ameliyat sonrası azalmış gözyaşı üretimine (keratokonjonktivit) neden olan bir faktör olabilir.

LASIK ve Göz Kuruluğu

LASIK ve kuru göz sendromu birlikte seyredebilir. LASIK göz ameliyatının ilk adımı kornea flebi oluşturulmasını içerir. Flep daha sonra bir excimer lazeri ile yeniden şekillendirilen kornea yüzeyine erişim sağlamak için kaldırılır. LASIK sırasında, gözyaşı üretimini uyarmaktan sorumlu olan sinirler bazen kopar. Sonuç olarak, hastalarda ameliyat sonrası kuru göz sendromu gelişebilir. Semptomlar genellikle göz iyileştikçe çözülse de, bazı hastalar uzun süreli sorunlar yaşayabilir.

Çevresel Faktörler

Göz kuruluğu belirtilerinin nedenleri olarak tanımlanabilecek birçok çevresel faktör vardır. Örneğin, sıcak, kurak veya rüzgarlı iklimlere maruz kalmak gözün gözyaşı üretimini önemli ölçüde etkileyebilir. Buna ek olarak, yüksek irtifalar, klima ve sigara dumanı gözyaşı filmi üzerinde buharlaştırıcı bir etkiye sahip olabilir ve gözlerinizi tahriş eder. Bu aynı etki genellikle geri dönüştürülmüş hava kullanan bir uçak yolculuğunda da yaşanır. Geri dönüştürüldüğünde hava çok kuru hale geldiğinden, gözleriniz nemi korumak için sürekli bir gözyaşı filmi üretemez. Bilgisayarda çalışmak da gözlerinizi yorgun kılar ve tahriş edebilir. Çoğunlukla, bu aktiviteler sırasında daha az göz kırpma eğiliminde olduğunuzdan, gözyaşı buharlaşması artar.

Kontakt Lensler

Kontakt lens kullanımı kuru gözlerin en yaygın nedenlerinden biridir. Lens göze yaslandığında, gözyaşı filmini emer. Göz filmi tekrar dolduramaz ve kurumaya başlar.

Kuru Göz Sendromu Belirtileri

Kuru göz sendromu belirtilerini tanımak oldukça kolaydır ve çoğu zaman gözden kaçırmak imkansızdır. Kuru göz problemleri, gözünüze yapışmış bir şeyin ya da bir batma, yanma hissinin neredeyse sabit bir hissini içerir. Belli bir süre boyunca kontakt lens takmakta güçlük çekebilirsiniz ve görmeniz bulanıklaşabilir. Gözünüzün içinde veya etrafında sümüksü mukus gelişebilir ve özellikle ışığa karşı hassas olabilirsiniz.

Kuru Göz Sendromu Tedavisi

Kuru göz sendromu tedavisi büyük ölçüde durumun ciddiyetine ve altta yatan nedenlere bağlıdır. Birçok hafif vaka için göz damlaları semptomları hafifletebilir. Bununla birlikte, semptomlar devam ederse, daha yoğun tedavi gerekli olabilir. Daha şiddetli kuru göz vakaları için, tedavi seçenekleri, enflamasyonu azaltmak ve gözyaşı üretimini uyarmak için tasarlanmış birkaç ilacı içerir. Gözyaşlarının gözün içine girmesine izin veren kanalların kısmen veya tamamen bloke edilmesi için cerrahi operasyonlar kullanılabilir.

LASIK Sonrası Kuru Göz Sendromu

Kuru göz sendromu, LASIK, PRK veya diğer refraktif cerrahi tiplerinden sonra ortaya çıkabilecek yaygın bir durumdur. LASIK sonrası kuru göz bulguları, göz yaşlarının nemli, yağlanmış ve çevresel faktörlerden korunması için gözyaşı kanallarının yeterince gözyaşı oluşturmadığı zaman ortaya çıkar. LASIK sonrası göz kurumasını önlemek için, hastalar refraksiyon cerrahisi öncesinde göz doktorları ile önleme ve tedavi seçeneklerini tartışmalı ve doktorlarının göz kuruluğu semptomları için tarama yapmalıdır.

Refraktif Cerrahi ve Kuru Göz Sendromu

LASIK sonrası kuru göz sendromu, lazerle görme düzeltmesinin en sık görülen yan etkilerinden biridir. Refraktif cerrahi ve kuru göz semptomları prosedürün tabiatına fiziksel bir cevaptır. Normal, sağlıklı gözlerde, korneal sinirler, gözyaşlarını sürekli bir şekilde muhafaza ederek, gözyaşı üreten bezlere bilgi sağlar. Refraktif cerrahi sırasında kornea sinirleri geçici olarak hasar görür ve bu nedenle gözler iyileşirken yeterli gözyaşı üretemez. Hasta iyileştikçe, korneal sinirler de işlevini geri kazanır ve çoğu durumda gözyaşı kanalları birkaç hafta içinde normal işlevlerini sürdürür.

Ancak, LASIK sonrası kuru göz sendromu olan bazı hastalar diğerlerine göre daha şiddetli semptomlara maruz kalacaktır. Bu nedenle, hastaların refraktif cerrahiye başlamadan önce doktorlarıyla önceden var olan semptomları tartışmaları zorunludur. Refraktif cerrahi ve kuru göz semptomları arasındaki bağlantı iyi bilinmektedir ve bu nedenle çoğu cerrah refraksiyon cerrahisi öncesinde göz kuruması için tarama yapmakta ısrar etmektedir. Hastanın mevcut gözyaşı filmini değerlendirir ve göz kuruluğu için önceden tedavi edilmeleri gerekip gerekmediğine karar verirler.

LASIK Sonrası Kuru Göz Sendromu Belirtileri

Hastalar ağrı, kaşıntı, kızarıklık ve bulanık görüntü nöbetleri dahil olmak üzere bazı LASIK semptomları için hazırlanmalıdır. Hastaların, cerrahiden haftalar sonra doktorları tarafından günde bir kez reçetelenen nemlendirici göz damlalarını kullanmaları önemlidir. Bu sadece kuru göz semptomlarını hafifletmekle kalmayacak, aynı zamanda korneanın daha hızlı iyileşmesini de teşvik edecektir. LASIK sonrası kuru göz sendromu, kornea sinirleri iyileştikçe ve gözler yeterli gözyaşı filmi ürettikçe birkaç haftadan iki aya kadar sürebilir.

LASIK Sonrası Kronik Kuru Göz Sendromu

LASIK sonrası kuru göz sendromu belirtileri devam ederse, kronik kuru göz sendromuna dönüşebilir. Hastaların belirli bir yüzdesinde, LASIK’ten sonra göz kuruluğu uzun bir süre devam edebilir ve hatta kalıcı olabilir. Hastaların LASIK sonrası kronik göz kuruması riskini refraktif cerrahiyle ilişkili riskler arasında dikkate almaları çok önemlidir. LASIK sonrası kuru göz sendromu için birkaç tedavi seçeneği bulunmasına rağmen, önleme her zaman ilk seçenek olmalıdır. Refraktif cerrahiye başlamadan önce doktorunuzun LASIK öncesi kuru göz semptomlarını taradığından emin olun.

Göz kurluğu problemi yaşıyorsanız, kesin teşhis ve doğru tedavi için vakit kaybetmeden doktorunuza danışınız. Doktorunuz size problem hakkında daha fazla bilgi verecek ve en etkili çözümü belirlemek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git