Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat!

Hamilelikte Banyo Yaparken Dikkat!
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 319 kez okundu.

Hamilelikte banyo yapmak, anne ve bebek sağlığı açısından bazı önlemler almayı gerektiriyor. Doktorlar hamile kadınlara çok sıcak banyo yapmamalarını tavsiye ediyor, çünkü uzun süre sıcak suya maruz kalmak bebeğe kan akışını azaltabilir. Çok sıcak suda, bir saatten fazla kalmak da vajinal enfeksiyon riskini artırabilir. Bunlarla birlikte sıcak suda banyo yapmanın bazı bilinen faydaları da vardır; şişmiş kol ve bacaklara iyi gelir, vücudunuzdaki amniyotik sıvıyı artırabilir ve genel bir fiziksel rahatlama sağlar.

Hamilelikte Banyo Tavsiyeleri

Hamileliğinizin ileri evrelerinde tek başınıza banyo yapmanız güvenli olmayabilir. Karnınızın büyüklüğü ve hamileliğin diğer pek çok fiziksel kısıtlaması banyoda yalnız kalmamanızı gerektiren pek çok risk içerir. Aşağıda hamile hanımlar için banyo yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar ve alınması gereken önlemler, uzman tavsiyeleriyle birlikte başlıklar altında detaylandırılmıştır.

Banyoda Yardım Edecek Biri Olsun!

Küvete girip çıkmanıza ve erişemediğiniz bölgeleri temizlemeye yardım edecek biri olsun. Dolu küvete girerken kaymayı ve düşmeyi önlemek için partnerinize, bir aile üyesine veya küvetten çıkarken size yardım edecek bir yakınınıza ihtiyacınız var.

Su Sıcaklığına Dikkat!

Banyo suyunun 36 dereceden daha sıcak olmadığından emin olun. Çok sıcak bir banyo, olası sağlık sorunlarına ve komplikasyonlara yol açabilir. Banyo suyu soğuk da olmamalı ancak belirtilen derecenin üzerine çıkmayınız. Sıcaklığın belirtilen limitten yüksek olmadığını onaylamak için termometreyle suyu kontrol edin.

Kaymayı Önleyici Zemin Kullanın!

Kayma tehlikelerini önlemek için banyo paspası veya havlu kullanın. Küvetinize banyo paspası döşeyerek ve garanti olması için zemine havlu da sererek kayma riskini minimuma indirin. Bu önlem, küvete girip çıkarken kayma veya takılma tehlikelerini azaltacaktır.

Banyo Tuzları İyidir!

Suya epsom tuzları ve elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Sakinleştirici etki için, suya birkaç çorba kaşığı epsom tuzu ve bir fincan elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Sağlık uzmanlarına göre, bu doğal maddeler bebeğinize zarar vermez veya hamileliğinizi etkilemez.

Köpük Banyosunu Azaltın!

Köpük banyosu ayda iki kez olmak üzere sınırlandırın. Gebelikte çok fazla köpük banyosu yapmak vajinal tahrişe ve enfeksiyonlara yol açabilir. Hamilelikte banyo yaparken köpük yerine doğal banyo tuzları ve benzeri mineralli ürünleri doktorunuza danışmak kaydıyla tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git