Hamilelikte Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Hamilelikte Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeli
30 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 402 kez okundu.

Hamilelikte banyo yapmak, anne ve bebek sağlığı açısından bazı önlemler almayı gerektiriyor. Doktorlar hamile kadınlara çok sıcak banyo yapmamalarını tavsiye ediyor, çünkü uzun süre sıcak suya maruz kalmak bebeğe kan akışını azaltabilir. Çok sıcak suda, bir saatten fazla kalmak da vajinal enfeksiyon riskini artırabilir. Bunlarla birlikte sıcak suda banyo yapmanın bazı bilinen faydaları da vardır; şişmiş kol ve bacaklara iyi gelir, vücudunuzdaki amniyotik sıvıyı artırabilir ve genel bir fiziksel rahatlama sağlar.

Hamilelikte Banyo Tavsiyeleri

Hamileliğinizin ileri evrelerinde tek başınıza banyo yapmanız güvenli olmayabilir. Karnınızın büyüklüğü ve hamileliğin diğer pek çok fiziksel kısıtlaması banyoda yalnız kalmamanızı gerektiren pek çok risk içerir. Aşağıda hamile hanımlar için banyo yaparken dikkat edilmesi gereken durumlar ve alınması gereken önlemler, uzman tavsiyeleriyle birlikte başlıklar altında detaylandırılmıştır.

Banyoda Yardım Edecek Biri Olsun

Küvete girip çıkmanıza ve erişemediğiniz bölgeleri temizlemeye yardım edecek biri olsun. Dolu küvete girerken kaymayı ve düşmeyi önlemek için partnerinize, bir aile üyesine veya küvetten çıkarken size yardım edecek bir yakınınıza ihtiyacınız var.

Özellikle hamilelikte ayakta banyo yapmak bazı durumlarda riskli olabilir. Bu nedenle yardım edecek birinin olması büyük avantaj sağlayacaktır.

Su Sıcaklığına Dikkat

Banyo suyunun 36 dereceden daha sıcak olmadığından emin olun. Çok sıcak bir banyo, olası sağlık sorunlarına ve komplikasyonlara yol açabilir. Banyo suyu soğuk da olmamalı ancak belirtilen derecenin üzerine çıkmayınız. Sıcaklığın belirtilen limitten yüksek olmadığını onaylamak için termometreyle suyu kontrol edin.

Yukarıda belirttiğimiz gibi sıcak suyla uzun banyo yapmak riskler içerir. Burada hamilelikte banyo yaparken bebek hisseder mi diye soracak olursanız bunun temel nedeni bebeğin hissetmesi değil, bebeğin kan akışının düşme riskidir.

Kaymayı Önleyici Zemin Kullanın

Kayma tehlikelerini önlemek için banyo paspası veya havlu kullanın. Küvetinize banyo paspası döşeyerek ve garanti olması için zemine havlu da sererek kayma riskini minimuma indirin. Bu önlem, küvete girip çıkarken kayma veya takılma tehlikelerini azaltacaktır.

Özellikle hamileler ayakta banyo yapıyorsa kayma konusunda ekstra dikkatli olmak gerekir.

Banyo Tuzları İyidir

Suya epsom tuzları ve elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Sakinleştirici etki için, suya birkaç çorba kaşığı epsom tuzu ve bir fincan elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Sağlık uzmanlarına göre, bu doğal maddeler bebeğinize zarar vermez veya hamileliğinizi etkilemez.

Gebeliğe uygun oturma pozisyonlarında bazı banyo tuzları eklenmiş suda bekleyebilirsiniz. Burada eklenecek tuzu ve beklenecek süreyi doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Köpük Banyosunu Azaltın

Köpük banyosu ayda iki kez olmak üzere sınırlandırın. Gebelikte çok fazla köpük banyosu yapmak vajinal tahrişe ve enfeksiyonlara yol açabilir. Hamilelikte banyo yaparken köpük yerine doğal banyo tuzları ve benzeri mineralli ürünleri doktorunuza danışmak kaydıyla tercih edebilirsiniz.

Normal zamanlarda sık köpük banyo yapan biriyseniz buna dikkat etmeniz gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git