Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları
8 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 3.287 kez okundu.

Öğrencilik, ekonomik açıdan zor, titizlikle idare edilmesi gereken bir süreç. Pek çok öğrenci, devletten aldığı burslar ve ailelerinin zorlukla gönderdiği küçük harçlıklarla geçimini sağlamaya çalışıyor. Öğrenci evlerinde veya yurtlardaki genel hayat standartları oldukça düşük, beslenme kalitesi kötü, sosyal imkanlar zayıf. Öğrenciler için para kazanmak eğer aileden destek gelmiyorsa bazen zorunluluk olabiliyor.

Tüm bunları değerlendirdiğimizde, öğrenci olmanın getirdiği koşullar hem okuyup hem çalışıp harçlık çıkartmayı çoğu durumda imkansız kılıyor. Aslında haftanın bazı günleri veya günün bazı saatlerinde öğrenciler herhangi bir iş yaparak kazanç sağlayabilirler. Böyle düşündüğümüzde, iş verenlerin mesai beklentilerine uymadığını da görüyoruz. Bu yüzden, kendinize ayırabildiğiniz kısıtlı vakitlerde, kendi başınıza bir şeyler yaparak para kazanmanızın mümkün olduğunu belirtmek istiyoruz. Öğrenciler için iş fikirleri, hobilerin dahi kazanca dönüşebildiği bazı sektörlere dikkat çekiyor.

Aşağıda öğrencilere yönelik pratik ve gelir imkanı olarak da tatmin edici bazı iş fikirleri detaylandırılmıştır.

Öğrenciler İçin İş Fikirleri

Öğrencilerin derslerini aksatmadan ve sınav performanslarını düşürmeden, küçük vakitler ayırarak dahil olabilecekleri yeni nesil iş modellerine odaklanıyoruz. Bu işler, genel olarak evde veya yurtta geçirdiğiniz vakti kazanca dönüştürebileceğiniz formatta online olarak düşünülen çalışmalardır. Bunların dışında, sahada yapabileceğiniz pratik çalışmalar da elbette mevcuttur, bunlara da değineceğiz. Ancak öncelik, hem fiziksel olarak sizi çok yormayacak, hem de gelir hacmi bakımından tatmin edici olan, internet üzerinden yapılabilen işler olacaktır.

Günün boş olduğunuz her saati iş başı yapabileceğiniz online sektörlere ve yine pratik sayılabilecek saha çalışmalarına detaylı olarak değinelim. Pek çoğunuz bu işlerden bir veya birkaçını yapan arkadaşlarınızın tecrübelerine şahit oldunuz. Bu işleri kulaktan dolma değil de, daha şeffaf ve gerçekçi sektörel analizlere dayalı olarak inceleme fırsatınız olacak.

1. Blog Yazarlığı Yapmak

Öyle bir çağdayız ki, afedersiniz tuvalette bile akıllı telefonlarımızdan sitelere veya uygulamalara girip yayınlar okuyor, videolar izliyor ve farkında olmadan birşeyler öğreniyoruz. Böyle bir dönemde, yayıncılık yaparak insanlara okuyup bilgi alabilecekleri içerikler sunmak, hem saygın hem de gerçekten kazançlı bir iş olarak kabul görüyor. Çok küçük bütçelerle bir blog sahibi olabilir, düzenli ve nitelikli bilgi içeren yayınlar üreterek, bloğunuza arama motorları üzerinden trafik çekebilirsiniz.

Bu trafik, tahmin edeceğiniz üzere, size reklam geliri olarak geri dönüyor. Bu konuda otorite olarak kabul edilen; Google Adsense reklam ortaklığını öneriyoruz. Yine bir Google servisi olan Blogger üzerinden ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz. Bloğunuza nasıl daha fazla okuyucu çekeceğiniz, reklam yerleşiminizi nasıl yapacağınız ve hangi konularda yayın yapacağınız konusunda ayrıntılı tavsiye ve tespitlerimizi ilgili konu başlıkları altında yayınlamaya devam edeceğiz.

2. Fotoğraf Çekip Satmak

Evet, fotoğrafçılık günümüzde böylesine interaktif bir meslek haline geldi. Web siteleri, yayınladıkları içeriklerde kullanabilecekleri fotoğraflara ihtiyaç duyuyor. Sektörde çılgın bir talep var. Fotoğrafçılık, öğrenciler için son derece cazip, eğlenceli ve entellektüel bir hobi. Bu bağlamda, severek yaptığınız bu hobiyi, kazanç kapısına dönüştürmek mantıklı olmaz mıydı?

Fotoğrafçılık yaparak para kazanmak için, stock siteler olarak anılan lisanslı fotoğraf arşiv sitelerine kayıt olmak ve çektiğiniz fotoğrafların satış hakkını bu sitelere vermek yeterli. Satılan fotoğraflar üzerinden belirli bir komisyon alıyorsunuz. Fotoğraf çeşitliliği ve sayısını arttırarak, aynı ölçüde kazancınızı da yükseltebilirsiniz.

3. Youtuber Olmak

Bu artık günümüzün en cazip mesleği gibi görünüyor. Fenomenlere baktığımızda, neredeyse ilk 10 sırayı öğrencilerin kaptığını görüyoruz. Bir youtube kanalı açmak, okula başlamamış çocukların bile yapabildiği bir şey. O yüzden bu ksımı atlayıp, ne yapabileceğinize bir bakalım. Benim tavsiyem, mini belgesel tadında videolar hazırlamanız. Trendlere baktığınızda, bu konseptte pek çok video göreceksiniz.

Toplum olarak, ilginç konularla ilgili videolar izlemeyi seviyoruz. Dikkat çekici, özgün ve sıra dışı konular bulup bir video metni hazırlayın, bu metni etkileyici bir şekilde seslendirin ve basit montaj programlarıyla görsel akışları ekleyerek mini bir belgesel üretin. Youtube kanalınızada yayınlayıp, sosyal medya hesaplarınızdan paylaşın. Belirttiğimiz kriterleri karşılayan bir video ise sizden devamını bekleyeceklerdir. Evet, youtuber olmaya ve çok ciddi paralar kazanmaya yaklaştınız.

4. İnternetten Kitap Satmak

Bu işi üniversite yıllarımda yaptım. Öğrenciyken kenarda kullanılmayan çok sayıda temiz kitabınız oluyor. Bunlardan bazılarını piyasada bulamayıp, ısrarla arayan insanlar olduğunu biliyor muydunuz? Ben bunları sosyal medyaların edebiyat / kültür sayfalarından veya kitap forumlarından yakalıyordum.

Piyasada bulamadıkları kitapları satan var mı diye soran onlarca kişi tespit ediyordum. Aradıkları kitap bende yoksa dahi, eski kitapçıları tarayıp çok ucuz bir rakama satın alıyor ve Gittigidiyor, Sanalpazar gibi sitelerde satış açıp, arayan kişilere satış linki iletiyordum. Bulunamayan bir kitap elbet biraz pahalı oluyordu ve tek bir satışla bir haftalık geçimimi sağlayabiliyordum.

5. Sosyal Medya Butiği Açmak

Instagram! Bu işin kapalı çarşısı adeta. Hepimiz kullanıyoruz, karşımıza pek çok sponsorlu içerik çıkıyor, bazılarıyla ilgileniyor hatta satın alıyoruz. Siz de yapabilirsiniz. Çok küçük sermayelerle, birkaç kalem tekstil ürünü veya aksesuar alıp, Instagram butiği veya Facebook dükkanınızı açabilirsiniz.

Ürünü ilgili kitlenin gözüne sokmak size kalmış. İster etiket çılgınlığı yapar çok sayıda kişinin ürününüzü görmesini sağlarsınız, isterseniz de küçük bütçelerle sponsorlu ürün tanıtımı yapabilirsiniz. Birkaç satış yaptıktan sonra kendi stratejilerinizi geliştireceğinizden şüphem yok.

6. Terapistlik Yapmak

Bu çoğunuza tuhaf gelebilir ancak üniversitedeyken ev arkadaşım bu işin sertifikasını aldı ve hem evlere, hem iş yerlerine giderek masaj hizmeti sundu. Milli Eğitim’e bağlı sertifika kurslarına kaydaolarak birkaç ay içerisinde Terapist Masör Sertifikası alabiliyorsunuz.

İlan sitelerinde ve sosyal medyada yaptığınız işi duyurabilir, müşteri çekebilirsiniz. Seans başı ortalama kazancınız 100 TL seviyesindedir. Bu işi lütfen merdiven altı masözlerin sunduğu bilmem ne sonlu masaj hizmetleriyle karıştırmayın, çünkü masörlük; sertifikasını alıp, layıkıyla yapabileceğiniz bir sağlık hizmetidir.

7. El İşi / Hobi Ürünleri Yapmak

Aklınıza örgü, dantel ve benzeri işler gelmiş olabilir. Evet, bu tarz ürünler yaparak çeşitli online kanallardan veya bireysel olarak satıp, kazanç sağlamanız mümkün. Biz bunları biraz daha çeşitlendirelim. Ahşap oyma, özel tasarım şapka, ayakkabı ve takı üretimi yapabilirsiniz.

Bu, daha çok bayan öğrencilerin keyifle ilgilenip başarılı olabilecekleri bir sektör. Layıkıyla ve istikrarlı bir şekilde ilerlediğinizde, öğrenciliği bırakıp bu işe devam edesiniz gelecek kadar kazanç sağlamanız mümkün. Örnekler ve piyasayı görmek için etsy.com sitesini ziyaret etmenizi öneriyorum.

OncaBilgi Ne Diyor?

Yukarıda öğrencilere yönelik sunmuş olduğumuz iş fikirlerini incelediniz. Tarzınıza, yeteneklerinize ve ayırabileceğiniz vakte uygun olarak bir tercih yapabilirsiniz. Gerçek bir iş olarak, ciddiyetle yaklaşırsanız, hepsi pek çok örnekle kanıtlanmış olarak, yüksek kazanç potansiyeline sahiptir.

İnanmak, sabır, emek ve istikrar dörtlüsüyle başarıyı garantileyebilirsiniz. Sizler de, okurken yaptığınız farklı ve getirisi güzel işleri yasal ve güvenli olmak kaydıyla yorum kısmından bizlerle paylaşabilir, hem sitemize, hem de konuyu okuyan öğrenci kardeşlerimize katkı sağlayabilirsiniz.

Etiketler:

Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Yavuz Öztürk dedi ki:

    Bilgi dolu güzel bir paylaşım olmuş, para kazanmak için yeni fikirler edindim teşekkürler.

  2. Semanurcesur dedi ki:

    Küçük atölyemde iplik temizleme kalite kontrol paketleme isi arıyorum her türlü iş pantolon penye çorap 20 senelik deneyimimle ve dikim hertürlü penye

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git