Sağ Göğüs Altında Ağrının 10 Olası Sebebi

Sağ Göğüs Altında Ağrının 10 Olası Sebebi
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 21.483 kez okundu.

Göğüs ağrısı pek çok rahatsızlığın habercisi olabilir. Çok sık görülen türlerden biri de sağ göğsün altında ağrı şeklindedir. Sağ  göğsün altındaki ağrı ciddi bir tıbbi durumu gösterebilir, ancak meme kanseri çoğu zaman güçlü bir şüphe değildir. Ağrı, böbrek, karaciğer, pankreas, safra kesesi veya sağ akciğer gibi organlardan birini içerebilir. Aynı zamanda gaz veya bir kas spazmı da söz konusu olabilir.

Sağ memenin altındaki ağrı için uygun bir tedaviye başlamadan önce altta yatan nedenin tespit edilmesi gerekir. Eğer sağ göğsümün alt tarafı ağrıyor diyorsanız olası nedenlere mutlaka bir göz atın.

Ağrı, önceden var olan bir tıbbi duruma bağlı olabilir ya da ergenlik, menstruasyon ya da hamilelik gibi doğal süreçlerden kaynaklanabilir.

Sağ Göğsün Altında Ağrının Olası Sebepleri

Aşağıda sağ meme (göğüs) altında gelişen ağrının genel vakalarda yapılan teşhisler doğrultusunda olası tespitleri maddeler halinde detaylandırılmıştır.

1. Safra Kesesi Enfeksiyonu

Safra kesesi sağ memenin altında yer aldığından, safra taşı gibi bir sorun bu bölgede şiddetli ağrıya neden olabilir. Kolesterol, tuzlar ve sert taşlarla kristalleştiğinde safra taşları oluşur.

Bunlar, sindirim sırasında karaciğere ilerlerken üretilen safranın tıkanmasına neden olabilir.

Biliyer kolik genellikle bir safra kesesi veya safra taşı saldırısı olarak tanımlanır. Enflamasyon, ağrıya, bulantı, yüksek ateş ve kusmaya neden olur. Bu ağrı saatlerce veya günlerce sürebilir.

2. Pankreatit

Sağ memenin altındaki ağrı, iltihaplı bir pankreastan kaynaklanabilir. Bu enfeksiyon, safra taşı, tıkanıklık, bazı ilaçlar, yüksek trigliserit düzeyleri veya aşırı alkol kullanımından kaynaklanabilir.

Ağrı, bölgeden sırt ve göğüse doğru yayılan donuk bir ağrı veya aşırı ağrı şeklinde olabilir. Bulantı ve kusma eşlik edebilir.

3. Böbrek Taşları

Minerallerin ve asit tuzlarının küçük birikimleri sağ meme altında ağrı oluşturabilir ve ağrıya neden olabilir.

Ağrı kötüleşebilir ve sırt, karın ve kasık bölgelerinde hissedilebilir. Bulantı ve kusma da böbrek taşı ağrısıyla yaygın olarak eşlik eder. İdrarda kan mevcut olabilir.

4. Aşırı Gaz

Göğsün altındaki ani ağrılar bir gaz birikiminden kaynaklanabilir. Karında yanma şeklinde hissedilebilir. Şişkinlik ve bulantı da mevcut olabilir.

Aşırı gaz, aşırı yemeden, çok fazla şeker sindirmekten veya karbonatlı içecekler tüketmekten dolayı oluşabilir. Bağırsaklar ayrıca yanlış sindirilmiş karbonhidratların varlığı ile de gaz ağrısını ortaya çıkarabilir.

5. Mide ekşimesi

Mide ekşimesi ağrısı sağ meme altında bir yanma hissi olarak ortaya çıkabilir. Bu boğazda hissedilir ve olası regürjitasyona yol açar. Mide yanması, mide asidinden, yemek borusuna veya boğazdan akciğerlere giden hava yollarına giren iritasyondan kaynaklanır.

Mide ekşimesi sıklıkla kendi başına dağılır.

6. Stres

Hafif ila şiddetli fiziksel veya duygusal stres de sağ meme altında ağrıya neden olabilir. Bu, kasların gerilmesine, sindirim sistemi üzerindeki olumsuz etkisine veya kalbin daha hızlı pompalanması için uyarılmasına neden olan stresin sonucu olabilir.

7. Anksiyete Saldırısı

Yaygın olarak panik atak olarak adlandırılan bir anksiyete atağı, göğsün altındaki bölgede küçük ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Aşırı gaz ağrılarına benzer şekilde, bir kalp krizi için endişe atağı da olabilir.

Klinik çalışmalar, anksiyete atağının göğüsteki kasların gerilmesine ve spazm oluşturmasına neden olabileceğini göstermiştir. Bu, kalp atışında ve boğulma hissinde bir artışa neden olur.

8. Plörezi

Plörezi, sağ meme altında ağrıya neden olabilen akciğerlerin astarının iltihaplanması anlamına gelir. Bir üst solunum yolu hastalığı, romatoid artrit, kan pıhtılaşması, lupus veya akciğer kanseri buna neden olabilir.

Bu ağrının yaygın bir nedeni, bakteriyel veya fungal bir enfeksiyondan kaynaklanan enflamasyonu içerir. Bu şiddetli ağrı öksürme veya hapşırma ya da derin nefes alırken daha da kötüleşebilir.

9. Meme Kanseri

Araştırmalar, sağ meme altındaki ağrının meme kanserinin bir göstergesi olmadığını, ancak nadir durumlarda akciğerlere yayılan bir kanserin işareti olabileceğini göstermektedir.

Yayılan, metastatik kanser olarak bilinen kanser, ayrıca nefes darlığı, kanlı öksürük ve kalıcı enfeksiyon belirtileri de ortaya çıkarabilir.

10. Costochondritis

Costochondritis kaburgaları göğüs kemiğine birleştiren kıkırdağın iltihabıdır. Bu tahriş sağ meme altında ağrıya neden olabilir. Yine, bu ağrı kalp krizinin başlangıcı ile karıştırılabilir.

Bu duruma katkıda bulunan faktörler, üst solunum yolu enfeksiyonu, kas spazmı, göğüs hasarı veya fibromiyalji olabilir.

Sağ memenin altındaki ağrı yaygın bir olay olabilir, ancak her zaman ciddi bir tıbbi durumu temsil etmez. Kalp krizi ve meme kanseri genelde en büyük korkudur. Meme altındaki ağrının altında yatan nedeni bilmek, bu korkuları hafifletebilir.

Ağrının şiddeti ve zaman uzunluğu sebebine bağlıdır. Çoğu durumda, evde tedavi sadece ağrıyı değil, durumu tetikleyen herhangi bir şişlik ve iltihabı da hafifletebilir. Yukarıdaki tespitler genel teşhislere dayalıdır. Sizdeki ağrının kesin sebebini yalnızca doktorunuz teşhis edebilir.

Ağrılar konusunda diğer bir araştırma konusu olan; Baş Ağrısı Nasıl Geçer başlıklı yazımızdan, baş ağrısının temel sebepleri ve altta yatan sebebe odaklı baş ağrısı geçirme yöntemlerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git