Dikiş İzlerini Geçirmek İçin 6 Doğal Tedavi

Dikiş İzlerini Geçirmek İçin 6 Doğal Tedavi
28 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 2.786 kez okundu.

Günümüzde birçok sağlık probleminin tedavisinde cerrahi operasyonlara gerek duyulabiliyor. Cilt yaralandığı zaman skar doku olarak da adlandırılan fibröz doku, yarayı tedavi etmek amacıyla devreye girer. Bu da cildimizde iz kalmasına sebep olur. Yara izlerine neden olan genel faktörler; kazalar, sivilceler, yanma ve cerrahi kesi gibi faktörlerdir. Cerrahi operasyonlar sonrası, dikiş atılan bölgede iz kalması kuvvetle muhtemeldir. Bu yazıda dikiş izlerini geçirmek için doğal tedavi yöntemleri önereceğiz.

Elbette bu konu birçok insanın, vücudundaki estetik görünümü gölgeleyip psikolojik olarak etkileyebiliyor. Operasyon sonrasında vücudunuzda kalan ve sizi rahatsız eden dikiş izlerinden doğal ve bitkisel yöntemlerle kurtulma ihtimaliniz, tıbbi ilaçlara göre daha yüksektir.

Dikiş izlerini geçirebilmenin çeşitli doğal yollarını makalemizden ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Dikiş İzleri Nasıl Geçer?

Dikiş izlerini geçirmek için çoğumuz estetik ameliyat ve lazer tedavisi gibi tedavi yöntemlerine başvuruyoruz. Elbette bu yöntemlerden kesin sonuçlar elde edebiliyoruz. Ancak, tüm bu yöntemlerin yanı sıra doğal yollardan tedavi sağlamak isteyen insanların da etkili sonuçlar elde ettiği bilinmektedir. Dikiş izlerinin iyileşme süreci, her insanda genetik faktörlere göre farklılık göstermektedir.

Alkol ve sigara kullanan insanlarda, aşırı kiloya sahip ve sağlıksız beslenen kişilerde izlerin iyileşme süreci normalden daha uzun sürebiliyor. Süreci hızlandırmanın bazı yolları vardır. Bunlardan biri, bol su içmektir. Su, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Bir diğeri ise, protein alımının artırılmasıdır. Protein hücre yapımını destekler ve iyileşme sürecine katkıda bulunur.

Dikiş İzini Geçirmek İçin Doğal Yöntemler

İnsan vücudu, mükemmel bir sisteme sahiptir ve zaman içerisinde yaralı bölgeyi kapatma işlevi görür. Bizlere düşen görev bu süreci hızlandırmaktır. Dikiş izlerinden kurtulmak için, etkili doğal ve bitkisel yöntemleri deneyebiliriz.

Ancak unutmamamız gereken bir şey var ki, hiçbir prosedür dikiş izlerini tam anlamıyla yok edemez. Tedavi yöntemleri, dikiş izi kalan bölgenin belirginliğini azaltmayı amaçlar.

1. Dikiş İzi İçin Elma Sirkesi Tedavisi

Elma sirkesi, içeriğindeki antibakteriyel ve antiseptik bileşenler ile birlikte cildin dış yüzeyini kaplayan ölü deri hücreleriyle savaşarak, cildimizin yenilenmesine yardımcı olur. Bu etkiye peeling adı verilir. Peeling ile cildimizi mikroplardan arındırıp sağlıklı bir hale getirmemiz mümkündür. Ciltte bakteri birikimi, cilt problemlerine temel oluşturur.

Elma sirkesi, keskin ve aşındırıcı bir içeriğe sahip olması nedeniyle, yaranın veya yara izinin üzerine doğrudan uygulanmaması gerekir. Yaralı veya dikiş izi olan bölgeye doğrudan uygulanması halinde hassas ciltlere zarar verme olasılığı yüksektir. Bu yüzden, elma sirkesi ve suyun eşit oranda karıştırarak seyreltebilirsiniz.

Cilde uygulanışı: Bir pamuk parçası karışımın içine batırılarak ıslatılır. Daha sonra, ıslatılmış pamuk ile dikiş izi olan bölge silinir. Son olarak tedavi uyguladığımız bölgenin kuruması beklenir. Kuruya bölge ılık su ve pamukla durulanır.

2. Dikiş İzi İçin Balık Yağı Tedavisi

Balık yağının besleyici ve onarıcı içeriği oldukça zengindir. İnsanların sağlıklı bir hayat sürmesi için de epey önemli bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda, inflamatuvar semptomların iyileşmesine de katkı sağlar. Omega-3 yağ asidi, bilindiği üzere balıkta bolca bulunur. Bu nedenle, balık yağı takviyeleri veya içeriğinde doğrudan omega 3 yağ asidi bulunduran besin maddelerini diyetinize eklemenizde fayda var. Balık yağı, özellikle egzama hastalarının tedavisinde de epey hızlı sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Morina balığı karaciğer yağı dikiş izi üzerine topikal olarak uygulandığında gözle görülür bir iyileşme sağlar.

3. Dikiş İzi İçin Bal Tedavisi

Bal herkesin severek ve güvenle tükettiği bir besin maddesidir. Piyasada yer alan işlenmiş şeker tatlandırıcılarına kıyasla faydası oldukça fazladır. Aynı zamanda bir o kadar da lezzetlidir. Yara izlerinin tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Cilt üzerindeki çeşitli izler üzerinde iyileştirici etkisi olan bal, özellikle akne tedavisinde sıkça kullanılmaktadır.

Bal, fibroblast ve anjiyogenez büyümeyi uyarıp, doku yenilenmesini, destekleyerek yaranın hızlı iyileşmesini sağlar. Ayrıca, yaralı bölgenin nemli ve temiz kalmasını sağlar. Antibakteriyel özelliği ile, enfeksiyonu temizlerken, bir taraftan da vücudu yeni enfeksiyonlardan korur. Rejenerasyon epitel ve granülasyon dokuların büyümesini uyarıp, yara izlerinin iyileşmesine katkı sağlar.

4. Dikiş İzi İçin E Vitamini Yağı Tedavisi

E vitamini yağı, cildin ultraviyole ışınlarından korunmasını sağlayan bir antioksidandır. Yara izleri, dikiş izleri ve vücutta oluşan morluklar gibi cilt problemlerinin iyileşmesinde etkendir. İz kalan bölgeye uyguladığımızda, hasarlı hücreyi öldürür ve yerinde sağlıklı hücre oluşmasını sağlar. Dolayısıyla birkaç aylık bir süreçte, bölgedeki izi gözle görülür oranda azaltır.

5. Dikiş İzi İçin Soğan Suyu Tedavisi

Soğan suyunun genel olarak kolagen yapıya benzeyen (cildin dolgunluğunu sağlayan madde) bir etkisi vardır. Cilt üzerinde oluşmuş iltihapların yok olmasına yardımcı olur. Soğan suyunun içeriğindeki birçok madde dikiş izlerinin tedavisinde önemli rol oynar.

Soğan suyunu uzun süre kullanmanız halinde, dikiş izlerinde gözle görülür şekilde bir iyileşme gözlemleyebilirsiniz.

6. Dikiş İzi İçin Çay Ağacı Yağı Tedavisi

Çay ağacı yağı, genel olarak dikiş izlerinin ve sivilce izlerinin tedavisi için kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Dikiş izlerine yönelik etkisini maksimuma çıkartmak için, bölgeye su ile karıştırıp uygulamanız gerekir.

Cilde uygulanışı: Bir kase ılık suyun içerisine çay ağacı yağını ilave edin. Jel kıvamına gelene kadar karıştırıp dikiş izi olan bölgeye uygulayın. Cilt üzerinde biraz karıncalanma hissi yaratabilir. Bu, karışımın doğru şekilde hazırlandığını ve işe yarar nitelikte olduğunu göstermektedir.

Dikiş izlerinin doğal tedavisine yönelik uzman tavsiyelerimizi okudunuz. Yukarıda detaylandırılan ve uygulaması tarif edilen doğal tedavi yöntemleri denemeden önce olası bir alerjik reaksiyonu engellemek için doktorunuza danışınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git