Stopaj Nedir, Stopaj Vergisi Kimler Tarafından Nasıl Ödenir?

Stopaj Nedir, Stopaj Vergisi Kimler Tarafından Nasıl Ödenir?
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 353 kez okundu.

Stopaj, Gelir ve Kurumlar Vergisi’ne tabii tutulan kazançlara ilişkin olarak genel hasılatın ilgili kişilere ödenmesi aşamasında, kaynak üzerinde kesilen ve ilgili kişi adına vergi dairesine yatırılacak olan bir vergidir. Bildiğiniz gibi ülkemiz bir vergi cennetidir. İş yaparsanız vergisini de ödersiniz.

Stopaj vergisi göz önünde bulundurulduğunda, ticari kazançlarda kanun üzerinde daha önceden hesaplanarak oluşturulmuş ve belirlenmiş olan miktar ödenir. Herhangi bir bireyin serbest meslek ile uğraşması durumunda, yapılan ödemenin içinden Stopaj vergisi kesilir ve kalan kısım karşı tarafa ödenecek tutar olarak belirlenir. Stopaj vergisi maliyeye Muhtasar Beyanname ile beyan edilerek ödenmektedir.

Kısaca stopaj; gelir vergilendirmesinde, gelirin henüz kişiye ulaşmadan kesinti yapılarak vergilendirilmesini ifade eder. Buna kaynaktan kesme de denir.

Kimler Stopaj Vergisi Öder?

Gelir veya kurumlar vergisi adı altında vergiye tabi tutulan bireylerin bir kazanç elde etmesi durumunda, hasılatı elde eden kişinin adına ve onun peşin vergisi olarak vergi daireleri aracılığı ile yatırılması bir nevi vergi güvenlik tedbiridir.

Yani gelir vergisi veya kurumlar vergisi şeklinde bir vergi yükünüz varsa stopaj ödersiniz. Siz artık kurum sahibi bir vergi mükellefi konumundasınız.

Stopaj Vergisi Nasıl Ödenir?

Kurumlar Vergisi Kanunu göz önünde bulundurulduğunda, tam ve dar gelirli kurum olmak üzere iki kurumun kanun üzerinde ne kadar ödeyeceği belirlenmiştir. Stopaj vergisinin en yaygın  uygulanma şekli, ücretlerinden kaynağından kesilerek gelir vergisi teşkil etmesidir.

Bütün çalışan bireylerin gelir vergileri ücretleri ödenmeden önce peşin olarak kaynaktan vergi kesilir ve daha sonraki ayda muhtasar beyanname ile beyan edilerek ödeme yapılır.

Stopaj Vergisi Amacı

Bu uygulamanın en önemli amaçlardan birisi güvenliktir. Vergi tahsilinin en kolay ve garantili bir şekilde olması için bu yönteme başvurulmuştur.

Küçük işletmelerin vergi kaçırmasını önlemek için ve mükelleflerin işlem yükünün azalması amacıyla geliştirilmiş bir yöntemdir. Gelirin kaynak oluşturmasından çok kısa bir süre sonra, içerisinden maliye tarafından belli bir miktar vergi kesintisi yapılarak mükellef üzerinde büyük miktarda vergiler alınmadan, miktarlar küçükken işlemlerin halledilmesi yöntemidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git