Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?
21 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 277 kez okundu.

Adet döneminde meydana gelen kasılma ve sancılar, hayat kalitemizi olumsuz yönde etkiler. Bu dönemde oluşan ağrıları gidermek için, neredeyse hepimiz ilk olarak ağrı kesicilere yöneliriz. Ancak adet dönemine bağlı olarak meydana gelen ağrıları, yüzde yüz doğal ve hazırlaması oldukça kolay olan yöntemlerle azaltmak mümkün. Adet sancılarını azaltmak için birebir olan bitkileri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Önemli: Adet döneminde aşırı şiddetli ağrı ve kasılma hissediyorsanız, mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Adet Sancısına Evde Çözüm

Adet sancısına aşağıdaki yöntemlerle evde çözüm sağlayabilirsiniz. Ancak bu rahatlatıcı yöntemler karşılaşabileceğiniz herhangi bir hastalığın tedavisi değildir.

Tarçın

Tarçın, adet ağrılarını azaltan mucizevi bir etkiye sahiptir. Adet döneminde tarçın tüketirseniz, şikayetlerinizin önemli derecede azaldığını fark edersiniz. İsteğe bağlı olarak, kabuk tarçını veya toz tarçını, içme suyunuza karıştırıp içebilirsiniz. Ayrıca sıcak suyun içerisine tarçın ekledikten sonra, bir miktar bal ile karıştırarak lezzetli bir çay hazırlayabilirsiniz.

Papatya Çayı

Papatya çayı, adet dönemine bağlı ağrıların ve azalmasında oldukça etkilidir. Rahimi yatıştırarak, rahimdeki kasılmaların ve rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Papatya çayını demledikten sonra, içerisine biraz bal ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Ayrıca papatya çayı sakinleştirici etkisi sayesinde, adet dönemine bağlı gerginliğin azalmasına yardımcı olur.

Zencefil

Zencefil, adet sancılarının azalmasını sağlar ve adetin düzene girmesine yardımcı olur. Ayrıca, adet dönemine bağlı olarak meydana gelen yorgunluğun giderilmesi için de, oldukça etkilidir. Zencefili taze, kurutulmuş, toz halinde veya çay olarak tüketebilirsiniz.

Rezene

Rezenenin kaslarda meydana gelen kasılmaları ve ağrıları azaltıcı etkisi vardır. Rahimde oluşan kasılmaları azaltarak, rahatlamanızı sağlar. Rezeneyi demledikten sonra bir miktar zencefil veya tarçın ile karıştırarak, adet sancılarına karşı oldukça etkili bir çay hazırlayabilirsiniz. Ayrıca rezene çayı, adet dönemindeki hormonel değişikliklerin sebep olduğu, stres ve gerginliği azaltarak, bu dönemi daha huzurlu geçirmenize yardımcı olur.

Maydanoz

Maydanozun doğal yapısında bulunan maddeler, yalnızca adet sancılarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda adet döngüsünün düzenli olmasını sağlar. Maydanozu salatalarda kullanabileceğiniz gibi, çayını da hazırlayabilirsiniz. Maydanoz çayını hazırlamak için, kaynamış suyun içerisine bir tutam maydanoz ekleyip sonrasında içerisine limon veya biraz bal ilave ederek içebilirsiniz.

Uyarı: Yazımızda yer alan bitkilerin çaylarını, günde en fazla 2 bardak tüketmelisiniz. Bir gün içerisinde, iki bardaktan fazla bitki çayı tüketmek, istenmeyen etkilere neden olabilir.

Adet ağrısına iyi gelen diğer doğal yöntemlere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git