Ultrasonik Peeling: Etkileri, Uygulanışı ve Sakıncalı Durumlar

Ultrasonik Peeling: Etkileri, Uygulanışı ve Sakıncalı Durumlar
28 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 1.651 kez okundu.

Peeling, cildi temizlemek ve canlandırmak için mükemmel bir uygulamadır. Peeling yardımı ile çeşitli cilt kusurlarını ortadan kaldırabilirsiniz. Kusurların yapısına bağlı olarak, bir veya daha fazla peeling çeşidi mevcuttur. Ultrasonik peeling, cildin üst tabakalarındaki kan dolaşımını uyararak cildi temizlemek için yapılan etkili bir tedavidir. Ultrasonik peeling, bütün cilt tiplerine uygun olarak yılın herhangi bir döneminde güvenle uygulanabilir.

Genel olarak, ultrasonun vücut üzerindeki yararlı etkisi, 1930lu yıllarda tecrübe edilmiş ve günümüzde birçok alanda hastalıkların tanı ve tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Ultrason, epidermisin en derin katmanlarına nüfuz ederek canlandırmanızı sağlar. Anti-inflamatuar, analjezik, anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Kilo verme, vücut hatlarını şekillendirme ve yüz modellenmesi, biriken toksinlerin uzaklaştırılması, cilt temizliği ve canlılığın arttırılması için etkin bir şekilde kullanılır.

 • Ultrasonik peeling etkili bir şekilde cildin yüzeyindeki kirlenmeyi ortadan kaldırır.
 •  Ölü hücrelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Yağ bezlerindeki aşırı salgılanmayı önler.
 •  Genişlemiş gözenekleri daraltır.
 • Donuk ten rengi, esneklik ve elastikiyet kaybı gibi problemlerle başa çıkar.

Ultrasonik peeling aynı zamanda hafif bir masaj etkisi yaratır, cildin sinir uçlarını uyararak, nemlendirir, şişmeyi önler, kaldırma etkisi verir, kolajen ve elastin liflerinin sentezini uyarır.

Ultrasonik peeling işlemi hem yüz hem de vücut derisi üzerinde yapılabilir. Bu uygulama dekolte alanlarında uygulamada geniş bir popülariteye sahiptir.

Ultrasonik peeling hafif ve nazik bir yüz temizleme prosedürü olduğundan, genel cilt problemlerini (akne sonrası, pigmentasyon, gül hastalığı) ortadan kaldırmaz. Bu gibi durumlarda, fraksiyonel lazer veya TCA peeling gibi daha komplike prosedürler önerilmektedir.

Ultrasonik Peelingin Etki Mekanizması

Ultrason belirli parametrelere sahip bir ses dalgasıdır. Özellikleri sayesinde, ultrasonik yapışıklıkları ve bağ dokularının gevşemesini sağlayan, epidermisin ve dermisin çeşitli katmanlarına nüfuz ederek kan akışını ve lenf akışını iyileştiren, durgunluğu ve şişmeyi azaltan bir mikromasaj uygular. Ultrason aynı zamanda, vazodilatasyon (damar genişlemesi) özelliği sayesinde hücrelere ve dokulara oksijen akışını arttırıp, deri ve yağ dokusunu ısıtma özelliğine de sahiptir.

Ultrasonik Peeling Uygulanışı

Her kozmetik prosedürde olduğu gibi, ultrasonik peeling için de ön hazırlık gereklidir. Uzman, cildinizin yüzeyindeki makyaj ve diğer kalıntıları cilt tipinize uygun yumuşak bir temizleyici yardımıyla temizler. Daha sonra, nemlendirme amacıyla yüz, boyun ve dekolte bölgesinin tüm yüzeyine özel bir sıvı uygular. Sonrasında özel bir jel ile iletkenlik sağlanır.

Bir sonraki adım, bir elektrot ile doğrudan uygulanan ve tonik görevi yapan bir ıslatma işlemidir. Bu işlem üç kez gerçekleştirilir, gözenekleri açar ve keratinize hücreleri temizler. İşlem sırasında hasta hoş bir duygu hisseder. Aynı zamanda son derece yararlı olan, milyonlarca küçük darbeler hisseder. Ultrason gücünde bir artış ile bu hisler yoğunlaşır.

Bu işlemden sonra uzman tarafından, cildi besleyen, nemlendiren, kan ve lenf mikro dolaşımını arttıran bir karışım oluşturur. Bu bileşim, her cilt tipine göre ayrı ayrı oluşturulur.

Ayrıca, gözenekleri sıkılaştırmak ve yavaşlayan hücreleri yeniden aktive etmek için ultra titreşimli masaj gerçekleştirilir. Prosedürün sonunda, uzmanı cilt tipine uygun nemlendirici krem veya maske uygular.

Ultrasonik peeling işlemi yaklaşık kırk dakika sürer. İşlem boyunca, hasta son derece olumlu duyumlar yaşar. Hassas cilde sahip hastalar hafif bir karıncalanma hissi yaşabilirler.

Genel olarak, prosedür travmatik olmayıp, hafiftir ve her yaşta uygulanabilir. Ultrasonik peeling işleminin hoş olmayan bir sonucu yoktur, sadece cildin hafifçe kızarmasına neden olur ancak bu kızarıklık uzun sürmez.

Ultrasonik Peeling İşlemi Sonrası

İşlemin etkisi hemen fark edilir. Cilt yenilenmiş, gergin, dinlenmiş, daha elastik ve kadifemsi görünür. Ultrason hücresel seviyede bir masaj etkisine sahiptir. Etkilerin tam olarak görülmesi işlemden yaklaşık 10 gün sonra olur, daha sonra da tekrarlanması tavsiye edilir. İşlem sayısı, uzman tarafından belirlenir. Ultrasonik peelingin düzenli aralıklarla yapılması önerilir.

Ultrasonik Peeling Aşağıdaki Durumlarda Yapılır:

 • Yağlı cilt, akne varlığı
 • Genişletilmiş gözenekler
 • Gri veya donuk ten rengi
 • Elastikiyet ve esneklikte azalma
 • Cildin uyuşukluğu

Ultrasonik Peeling Aşağıdaki Durumlarda Yapılmaz:

 • Cilt hastalıkları
 • Fasiyal sinir felci, trigeminal sinirin nevraljisi
 • Akut dönemde bulaşıcı hastalıklar
 • Hamilelik dönemi
 • Tiroid bozuklukları
 • Herpes virüs enfeksiyonları
 • Kanser hastalıkları

Prosedürden önce bir mutlaka güzellik uzmanına danışın. Cildinizin durumunu değerlendirdikten sonra, sizin için en uygun peeling uygulamasını planlayacaktır.

Etiketler:

Ultrasonik Peeling: Etkileri, Uygulanışı ve Sakıncalı Durumlar Konusuna 1 Yorum Yapıldı
 1. Dilek dedi ki:

  Peeling konusunda epeydir kararsızım, yazınızı okuduktan sonra yaptırmaya karar verdim sanırım, sonuçları yine buradan yorum olarak paylaşacağım, kapsamlı bilgi için teşekkürler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git