Akıllı Lens Nedir, Kimlere Uygulanır, Kalıcı Mıdır?

Akıllı Lens Nedir, Kimlere Uygulanır, Kalıcı Mıdır?
1 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 548 kez okundu.

Akıllı lens, katarakt ameliyatında hastanın gözünün içerisine takılan bir lens türüdür. Bunlar yeni teknoloji olduğu için halk arasında akıllı lens olarak anılmakta olup, tıbbi olarak; çok odaklı göz içi lens şeklinde tanımlanır.

Katarakt ameliyatında hastanın puslananan göz merceği alınarak, yerine saydam ve sentetik bir lens takılmaktadır. Bu lenslerle birlikte hastalar uzak ve yakını gözlüksüz görebilmeye başlar.

Akıllı Lens Kimlere Uygulanabilir?

Akıllı lens, teknik olarak katarakt ameliyatı ile birlikte takılan bir lenstir. Yakın görme bozukluğu olan ancak kataraktı olmayan kişilere bu lensin takılması önerilmemektedir. Sadece yakın problemi olan hastalara yakın lazeri yapılması tavsiye ediliyor. Elli yaşından sonra, katarakt başlamışsa, çok ilerlemesi beklenmeden, katarakt ameliyatı erkene alınıp, akıllı lens takılabilmektedir.

Bu sayede hastalar yakın gözlüğünden kurtulabiliyorlar. Akıllı merceğin başarıyla takılabilmesi için retina tabakasının sağlam olması gerekiyor.

Akıllı Lens Kalıcı Mıdır?

Akıllı lens tedavisi kalıcı bir çözümdür. Akıllı lens olarak bilinen çok odaklı göz içi lensler, son teknolojiyle geliştirilmiş olup, hastaların katarakt ameliyatından sonra yakını ve uzağı net görebilmesi amaçlanarak takılmaktadır. Bu, katarakt hastalarına bir kez yapılan on dakikalık bir operasyondur. Operasyon sırasında göz damlayla uyuşturulup herhangi bir ağrı hissedilmemektedir. Ameliyattan bir sonraki gün hasta gözünü açtığında net bir şekilde görmeye başlıyor. Akıllı lens takılan hastanın göz numarası ömür boyunca bir daha değişmiyor.

Akıllı lenslerin göze kendi başına takılabilen kontakt lenslerle karıştırılmaması gerekiyor. Bu lensler çok odaklı göz içi lensler olup, katarakt ameliyatı ile birlikte takılmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git