Uyku Kalitenizi Artıracak Doğal Yöntemler

Uyku Kalitenizi Artıracak Doğal Yöntemler
4 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 394 kez okundu.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın şartlarından biri, yeterli sürede ve kaliteli uyku uyumaktır. Bir yetişkin, günde ortalama 7 ile 8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Yeterli süre uyumamak, vücudun bağışıklık sistemini düşürerek, çok sık ve kolay bir şekilde hasta olmamıza yol açar. Uykusuzluk, gece sık sık uyanmak veya uykuya dalarken güçlük çekmek, özellikle erken kalkmak zorunda olanlar için oldukça büyük bir sorun yaratır.

Uyku problemleri, hem ertesi günü yorgun ve verimsiz bir şekilde geçirmemize neden olur, hem de gün içinde yaşadığımız stres seviyesinin yükselmesine yol açar. Ayrıca uyku sorunları, hem zihinsel hem de bedensel sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Rahat uyumak veya uyku problemlerinden kurtulmak için, çözümü uyku haplarında veya sakinleştirici ilaçlarda aramanıza gerek yok. Uyku kalitenizi artıracak ve çok daha kısa sürede uykuya dalmanızı sağlayacak doğal yöntemleri uygulayarak, gece boyunca rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Uyku saatlerinde bir rutin oluşturmak, oldukça önemlidir. Uykunuz olmasa bile, her gece aynı saatte yatağa gitmeye çalışın. Böylece vücudunuzun biyolojik saatini dengede tutarsınız ve çok daha rahat bir şekilde uyursunuz.

Gün içerisinde egzersiz yapmak, gece yatağa yattığınızda çok daha rahat bir şekilde uyumanızı sağlar. En azından her gün yapacağınız bir saatlik yürüyüş, hem sağlıklı olmanızı hem de uyku problemlerini gidermenizi sağlayacaktır.

Cep telefonu, tablet ve televizyon gibi elektronik cihazlar, yapay ışık ve radyasyon dalgaları yayarak, uyku hormonlarının üretimini yavaşlatır ve baskılar. Kaliteli bir uyku çekmek için, elektronik aletlerinizle vedalaşmanız ve telefonu yatağa götürmemeniz oldukça önemlidir.

Işık uyku kaçırıcı bir etki yarattığı için, televizyon açık bir şekilde veya gece lambası ile uyumamaya çalışın. Yatak odanızda kalın perdeler kullanarak, karanlık bir ortam oluşmasını sağlarsanız çok daha rahat bir şekilde uykuya dalarsınız.

Yatmadan önce bir şeyler atıştırmak veya akşam yemeğinde çok ağır ve yağlı yiyeceklere yer vermek, vücudun uzun süre boyunca bu gıdaları sindirmek için çalışması demektir. Çok kalorili ve yağlı besinlerin sindirimi ise, oldukça uzun sürer. Yatağa yattığınızda vücudunuz hala akşam yemeğini sindirmeye çalışıyor olabilir ve bu durum uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bu nedenle, akşam yemeklerinde diğer öğünlere göre daha hafif yemekler tercih etmeli ve uyumadan önce bir şeyler atıştırmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde, hem uyku kaliteniz düşebilir, hem de mide yanması ve ekşimesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler, uykuya dalmanızı zorlaştırır. Bu nedenle akşam saat 6’dan sonra kafeinli içecek tüketmemeye özen gösterin. Onun yerine, yatmadan birkaç saat önce, uykuya dalmayı kolaylaştıran ılık ballı süt içebilirsiniz.

Bazı bitki çaylarının sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunur. Stresten arındırarak gevşemenizi ve çok daha rahat bir şekilde uykuya dalmanızı sağlar. Akşam yemeğinden sonra melisa, papatya, çarkıfelek veya lavanta çayı içerseniz, çok daha konforlu ve derin bir uyku çekersiniz.

Burun tıkanıklığı, uyku kalitesini ciddi anlamda düşüren bir etkendir. Özellikle toz alerjisi bulunan kişilerde, burun tıkanıklığı şikayeti geceleri çok daha sık görülür. Gece yatmadan önce mutlaka yatak odanızı havalandırın ve alerjik etken yaratabilecek toz tutan eşyaları, yatak odanızda bulundurmamaya çalışın.

Uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklardan biri olan, Huzursuz Bacak Sendromu Doğal Tedavisi için ilgili başlıktan kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Huzursuz bacak sendromu olan kişilerde sık sık uykudan uyan ve sabaha kadar uyuyamama gibi ileri derece şikayetler mevcuttur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git