Portfolyo Nedir ve Hangi Amaçla Kullanılır?

Portfolyo Nedir ve Hangi Amaçla Kullanılır?
22 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 290 kez okundu.

Portfolyo aslında kişilerin iş arama süreçlerinde en çok ihtiyaç duydukları belgeler toplamıdır. Kısacası şimdiye kadar iş alanınızla ilgili yapmış olduklarınızın bir evrak çantası içerisinde birikmiş şeklidir. Siz yeni bir iş başvurusu yaparken portfolyonuzu işverene göstererek bir nevi kendiniz kanıtlayabilmekte ve onun sizden etkilenmesini sağlayabilmektesiniz.

Bu sebeple iş hayatında şimdiye kadar yaptığınız her türlü deneyim ve çalışmaların bir kaydını alıp portfolyonuza ekleyebilir ve bu çalışmaların birikerek başarılı bir şekilde hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

Portfolyo Özellikleri

Referanslarınızı dahi ekleyebileceğiniz bir portfolyo aslında cv’ye oldukça benzemektedir. Ancak portfolyo çok daha detaylı ve cv’yi de içine aldığından dolayı portfolyo hazırlamaya özen göstermeniz yararınıza olacaktır.

Portfolyoya en güzel örnek olarak bir mimarlık öğrencisinin öğrenim hayatı boyunca yapmış oldukları çalışmaları gösterebiliriz. Örneğin her ders kapsamında çizmiş olduğu tasarımları ve projeleri bir arada toplayarak güzel bir portfolyo dosyası oluşturabilir ve bu dosya ileride iş hayatına atılacağı zaman ona oldukça büyük artılar sağlayabilir.

Eğer ki bir işveren sizi en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsa öncelikle portfolyonuza bakabilir, şimdiye kadar yapmış olduğunuz işleri gözden geçirebilir ve sizin hakkınızda en sağlıklı bir biçimde karar verebilir. Bireysel yeteneklerinizi bir yerde biriktirmek için kullanabileceğiniz portfolyolar aslında sizlere yeni iş kapıları da açabilmektedir. Örneğin fotoğrafa merağınız var ve çok güzel fotoğraflar çekerek bunları portfolyonuza ekliyorsunuz.

İleride bir düğün fotoğrafı çekimi yapmak ve ek gelir elde etmek istediğiniz takdirde, sizlere fotoğraf çektirecek olan kişiler daha önce yapmış olduğunuz çalışmaları bir arada görmek isteyebilirler. Bu gibi durumlarda hemen onlara portfolyonuzu göstererek sizleri olumlu bir şekilde değerlendirmesini sağlayabilir ve bu gibi yeni iş fırsatları için kendinizi olumlu olarak geliştirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git