Küvet Pratik Bir Şekilde Nasıl Beyazlatılır?

Küvet Pratik Bir Şekilde Nasıl Beyazlatılır?
15 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 686 kez okundu.

Banyo yüzeyindeki pas ve kireç, görüntüyü bozmakla kalmaz, aynı zamanda kişide istemsiz bir şekilde iğrenme ve tiksinme hissi yaratır. Küvet temizliği birincil derece temizlik unsurlarının başında gelmektedir. Temiz ve parlak bir küvet için kullanılan malzemeler çok önemlidir. Bu yazıda küvet nasıl beyazlılardadır pratik bir şekilde anlatacağız.

Zaman içerisinde oluşan lekelenmeler, küvetinizdeki beyaz ve parlak görünümü bozabilir. Küvetinizdeki inatçı lekelerden şikayetçiyseniz aşağıda paylaştığımız ipuçları işinize yarayabilir!

Küvetinizin Hangi Malzemeden Üretildiğini Öğrenin

Küvetin hangi maddeden imal edildiğini bilmek temizlik açısından önemlidir. Kullanacağınız yanlış bir malzeme küvetinizin boyasına zarar verebilir. Küvet çeşidine göre hangi ürünler kullanılır sorusunun cevabını aşağıda sizler için paylaştık.

Emaye Küvetler:  Daha çok eski küvetlerde kullanılır. Asitli temizlik maddeleri veya çamaşır suyu gibi kimyasallarla temas etmesi durumunda küvetinizde lekeler oluşturabilir.

Porselen Küvetler: Porselen, küvet ve lavabolarda kullanılan en dayanıklı malzemelerden biridir. Birçok kimyasal temizlik maddesine karşı dayanıklıdır. Ancak temizlik yapılan aparatın aşındırıcı olması küvetinizde çizikler oluşturabilir.

Akrilik Küvetler: PVC’ye benzeyen küvetlerdir. Kalıcı lekeler ve çizilmeleri önlemek için sert ve aşındırıcı temizlik malzemeleri kullanımından kaçınmak küvetin hasar görmemesi için önemlidir.

Küvet Temizleme Adımları

Aşındırıcı ve partiküllü toz deterjanı lekeli bölgeye dökün. Üzerine biraz su ilave edin. Birkaç dakika sonra bir bez ile ovalayarak silin.

Çamaşır suyu yerine hidrojen peroksit ve karbonat kullanın. Eşit miktardaki hidrojen peroksit ve karbonatı karıştırarak bir macun kıvamına getirin. Daha sonra lekeli bölgenin üzerine döküp 1 saat kadar bekleyin.

Kireç lekelerinde sirke oldukça etkilidir. Kireç lekelerini gidermek için sirke, güçlü ve doğal bir tercih olacaktır. Kireçli bölgeye birer ölçek su ve sirkeyle hazırlanan karışımdan dökün. 45 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayıp durulayın.

Akrilik küvetlerin diğer küvetlere göre daha sık yıkanması gerekir. Kolay çizilen bir yapıya sahip olduğundan, temizlik malzemelerinin yumuşak olması önemlidir. Haftada bir defa sıcak su ve bulaşık deterjanı kullanarak fırçalayın. Sonrasında sıcak su ile durulayın.

Yağ ve sabun lekeleri gibi inatçı lekelerde trisodyum fosfat kullanabilirsiniz. Bir çorba kaşığı trisodyum fosfatı 5 litre sıcak suyun içine ekleyin ve karıştırın. Daha sonra karışımı küvete dökerek 10 dakika bekleyip fırçalayın. Diğer temizleyiciler ile karıştırılması sakıncalıdır.

Evde temizlik konusunda diğer merak edilen bir nokta da, tuvalet temizliğidir. Tuvalet temizliği nasıl yapılır başlıklı makalemizden, 5 adımda derinlemesine tuvalet temizliğinin nasıl yapılacağı konusunda kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git