Tarihin Devletlere Sağlayacağı Yararlar

Tarihin Devletlere Sağlayacağı Yararlar
13 Şubat 2020 tarihinde eklendi, 57 kez okundu.

Tarih en önemli sosyal bilimlerden biridir. Hatta sosyal bilimlerin temelidir diyebiliriz. Eğitim sistemlerine baktığımız zaman neredeyse en eski medeniyetlerde dahi tarih dersi öğretilmiştir. Bu yazıda tarihin devletlere sağlayacağı yararlar üzerinde durmaya çalışacağız.

Elbette tarih bilen bir insan ile tarih bilmeyen bir insanın hayata bakışı arasında fark vardır. Bilinçli bir insan hem kendi tarihini hem de genel olarak insanlık tarihini bilmelidir. Bugün bile birçok ülkede tarih dersi zorunlu olarak okutulmaktadır. Çünkü tarih dersinin devletlere ve toplumlara sağladığı çeşitli yararlar bulunmaktadır.

Bu yararları sıralamadan önce son olarak şunu söyleyelim. İster sosyal bilimler olsun ister fen bilimleri olsun. Bilgili bir toplum devlete her zaman daha fazla yarar sağlayacaktır.

Tarihin devletlere sağlayacağı yararlar

Tarihin Devletlere Sağlayacağı Yararlar Neler Olabilir?

Tarihin bireylere olduğu kadar devletlere de çeşitli faydaları bulunmaktadır. Bu yararları maddeler halinde sıralamaya çalışalım:

Tarihin devletlere sağlayacağı yararlar şöyle sıralanabilir:

  • Tarihini bilen daha bilinçli kişilerin yetiştirilmesiyle daha iyi bir toplum elde edilir.
  • Devletler için ana hedef olan uygarlık düzeyi daha hızlı yakalanır.
  • Siyasi bir konuda diğer devletlerle anlaşmazlığa düşüldüğünde tarihi belgeler bazen bu sorunları çözmede etkili olur.
  • Tarih bilgisiyle birlikte toplumda milli duygular pekişir. Toplum olma hissi güçlenir.
  • İnsanlar tarihten ders aldığı gibi devletler de tarihten ders alarak daha doğru kararlar verebilir.
  • Devletler için tarih bilinci geçmişle olan bağ demektir. Bu durum bireyler için de böyledir.
  • Tarih bilinci vatandaşlık bilincini de geliştirir. Bu da millet olmayı ve devlet olmayı daha kolay hale getirir.
  • Birçok konunun aydınlatılmasında tarihi belgeler hayati rol oynar.

Dileyenler maddeler halinde tarihin faydaları için buradan yazı kaynağına ulaşabilir. Gerçekten de akıllı devletler tarih eğitimini son derece sıkı tutmaktadır. Bu çabalar kesinlikle meyvelerini vermektedir.

Tarih Nasıl Öğrenilir?

Tarihin hem birey hem de devletler için ne kadar önemli bir bilim olduğunu anladık. Şimdi de tarihin nasıl öğrenileceği konusuna kısaca değinelim.

Tarih öğrenmek için tarihsel metodolojiyi takip etmek gerekir. Sonuçta tarih belgelere dayanan bir sosyal bilimdir. Bu nedenle ortalıkta dolaşan bilgi kirliğinden kendini korumak ve belgelere dayanan gerçek kaynakları baz almak esas olmalıdır.

Doğru kaynaklar tespit edildiği taktirde bol miktarda okumak, not almak ve tekrar etmek tarih öğrenmek için son derece önemlidir. Eğer eski yazı öğrenirseniz ve bazı tarihi bilgileri orijinal kaynaklarından okursanız öğrendikleriniz çok daha kalıcı olacaktır.

Tarih öğrenmeye çalışırken önce genel hatları oturtun. Ardından da ayrıntılara girersiniz. Tarihte birçok bilgi ayrıntılarda saklıdır.

Bir de tarihle birlikte coğrafya öğrenmenizi son derece tavsiye ederiz. Tarih ve coğrafya birbiriyle bağlıdır. Tarihi mekanları ziyaret edin. Saraylara, külliyelere gidin. Anıtları görün. Bunlar kişinin tarihle bağlantı kurmasını kolaylaştırır ve onu gerçek bir entelektüel yapar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git