Argan Yağı Sivilcelere İyi Gelir Mi?

Argan Yağı Sivilcelere İyi Gelir Mi?
8 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 422 kez okundu.

Tüm dünyada en sık şikayet edilen cilt sorunu olan sivilceler, genellikle yağlı ve karma cilt tipine sahip kişilerde görülür. Cildin aşırı sebum maddesi üretmesine bağlı olarak, gözenekler tıkanır ve sivilce oluşumuna yol açar.

Cildinizde oluşan sivilceler için kullandığınız ürünlerden hiçbir olumlu sonuç alamadıysanız, daha bitkisel ve doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Sivilce tedavisinde argan yağının fayda sağlayıp sağlamayacağını merak ediyorsanız, yazımızın devamında bu sorunun cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz. Bu yazıda argan yağı sivilcelere iyi gelir mi ortaya koyacağız.

Akne ve sivilce tedavisi için piyasada sayısız ürün mevcuttur. Sivilce kremleri, jeller, özel losyonlar ve buna benzer birçok ürün özellikle hassas bir cilde sahip olan kişilerde yan etkilere neden olabilir. Piyasada satılan sivilce ürünlerinin hiçbiri sivilce tedavisinde kalıcı çözüm sunmaz. Son yıllarda pek çok kişi sivilce tedavisinde doğal ve bitkisel ilaçları tercih etmeye başlamıştır. Aynı zamanda, tamamen organik ve evde yapılan sivilce maskeleri de kimyasal barındırmaması açısından kozmetik ürünlere kıyasla daha fazla tercih edilmektedir. Sizler de sivilcelerinizden kurtulmak için doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Bunlara en güzel örnek ise, argan yağı ile sivilce tedavisidir.

Argan Yağı ile Sivilce Tedavisi

Argan yağı, dünyada ender bulunan ağaç yağları arasında yer alıyor. Fas’ta yetişen Argania Spinosa adlı bu ağaçtan elde edilen yağ, cilt ve saç bakımında oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Argan yağı cilde yarar sağlayan esansiyel yağ asitleri ve E vitamini kaynağıdır. Argan yağı içerisinde bulunan oleik asit ve linoleik asitler, sivilce oluşumunu önlemede önemli bir rol oynamaktadır. Bu mucizevi yağın sahip olduğu antioksidanlar, hasarlı cildin yeniden sağlığına kavuşmasına ve cilt gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı olur.

Argan Yağı ile sivilce tedavisinin asıl amacı, ciltte aşırı üretilen sebum maddesini azaltmak ve gözeneklerin temizlenmesini sağlamaktır.  Ancak cildin kurumasına yol açmaz. Tam tersi, argan yağı sivilce iltihabını da azaltır ve cildi nemlendirir. Sebum seviyelerini dengelemeye yardımcı olan argan yağı, sivilce oluşumunu önler ve cilde esnekliğini geri kazandırır. Aynı zamanda cildi yumuşatır ve düzenli kullanımda sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olur. Kuru ve çatlayan dudaklar için de son derece faydalıdır.

Sivilce Tedavisinde Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt sağlığını iyileştirmenin yanı sıra sivilcelerle de mücadelede maksimum yarar elde etmek istiyorsanız, organik argan yağı kullanmalısınız. Organik argan yağ cildin kimyasallar ve yapay koruyuculara maruz kalmasını önler. Organik argan yağı ile sivilce tedavisinin maliyeti daha yüksek olabilir. Ancak sonuçları görünce bu masraflara değer olduğunu anlayacaksınız.

Argan yağını sivilceli bölgeye uygulamadan önce, cilt üzerinde alerji testi yapmalısınız. Başlangıçta, cildinizin bu bitkisel yağa nasıl tepki verdiğini görmek için küçük bir miktar uygulama yeterli olacaktır. Sonrasında bu miktarı arttırabilirsiniz.

Temiz ve kuru bir cilde argan yağı uygulamaya özen gösterin. Argan yağı kullanımı öncesi ya da sonrasında nemlendirici ürünler veya serumlar tercih edebilirsiniz.  Argan yağını her akşam günde bir defa sivilceli bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Argan yağını sivilcelerin üzerine nazik dokunuşlarla ve parmak uçlarıyla masaj yaparak sürmeye özen gösterin.

En az 2 hafta boyunca düzenli olarak argan yağını kullanan çoğu kişi, sivilceler üzerindeki olumlu etkisini görmektedir. Birçok kişi argan yağını yüzdeki sivilcelerin tedavisinde tercih etse de, vücudunuzun diğer kısımlarında oluşan sivilcelerin ve aknelerin tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Argan yağı, cildi tahriş edebilecek herhangi bir güçlü alerjen veya zehirli madde içermez. Bazı bitkisel yağlara dermatolojik alerjisi olan kişilerin yine de ilk kullanımda cilt reaksiyonlarına karşı dikkatli olması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git