Güneşin Hammaddesi

Güneşin Hammaddesi
20 Temmuz 2019 tarihinde eklendi, 83 kez okundu.

Güneş bildiğimiz gibi Dünyamızı ısıtan ve ona enerji veren müthiş bir kaynaktır. Karşılıksız olarak bu denli enerji almamız insanların aklına çeşitli sorular getiriyor. Örneğin güneşin hammaddesi olan gaz ne? Güneşin enerji kaynağı ne gibi sorular aklımıza gelebilir ve gelmelidir. Bu yazıda Güneş nasıl hiç durmadan enerji vermeyi başarıyor cevaplamaya çalışacağız.

Aslında güneşin hammaddesi dediğimiz zaman tek bir maddeden bahsetmek güçtür. Güneşin içerisinde birbirinden farklı elementler vardır. Ancak bu elementlerden bazıları güneşin yakıtı durumundadır.

Güneşin Enerji Kaynağı Nedir?

Güneşin enerji kaynağı ve yakıtı Güneşte gerçekleşen bazı çekirdek tepkimeleridir. Çekirdek tepkimelerinde atomun yapısı tamamen değişir ve atom başka bir atoma dönüşür. Radyoaktif olan bu tepkimelerin çıkardığı enerji çok büyüktür. Bu denenle Güneş o kadar uzaktan bile gezegenimize büyük miktarda enerji gönderebilmektedir.

Güneşin hammaddesi yaklaşık olarak %73 hidrojen (H), %25 helyum (He) atomundan oluşmaktadır. Bunlar periyodik tablonun en küçük elementleridir.

Güneşte bulunan hidrojen atomları helyuma dönüşür. Çekirdek kaynaşması yani füzyon tepkimeleriyle bu gerçekleşir. Güneşte gerçekleşen bu tepkimenin ilk basamağı şu şekildedir:

Hidrojen + Hidrojen → Döteryum + Nötrino.

Bunlardan nötrino parçacığının kütlesi yoktur. İki hidrojen atomunun kütlesi de döteryumda toplanır. Daha sonra döteryum taneciğine tekrar hidrojen eklenir ve helyum-3 (kütle numarası 3 olan helyum) elde edilir. Orijinal helyumda ise kütle numarası 4’tür.

helyum-3 + helyum-3  → helyum-4 + hidrojen + hidrojen elde edilir. Bu tepkimede solda 6, sağda da yine 6 kütle numarası bulunmaktadır.

Güneşin Yakıyı Biter Mi?

Güneşin ısı ve ışık kaynağı olan enerji nereden gelir öğrendik. Güneşin yapısındaki hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında ortaya enerji çıkar. Hidrojen ve helyum sayısı sınırlı olduğundan aklınızda güneşin enerjisi ne zaman bitecek sorusu gelebilir.

Gerçekten de güneşte enerji oluşumu sırasında kütle azalır. Yani bir miktar kütle enerjiye dönüşür. Kütlenin enerjiye dönüşmesi modern fiziğin konularından biridir ve basit fizik mantığıyla çok anlaşılmayabilir.

Ancak güneşte çok az bir çekirdek tekpimesinde çok fazla enerji üretildiği için kütledeki bu azalma güneşe oranla çok küçüktür. Kaba bir hesapla kütlesi 2 x 1030 kilogram olan Güneş takribi olarak 5 milyar yıla kadar enerji üretebilir.

Bu nedenle güneşin enerjisi ne zaman bitecek diye kaygılanmaya gerek yoktur. Güneşin hammadesi olan elementler çok ama çok uzun yıllar güneşin yakıtı olarak işlev görüp bize ısı ve ışık sağlayabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git