Evde İş İmkanı: Evde Yapılabilecek İşler (Kapsamlı Ek İş Listesi)

Evde İş İmkanı: Evde Yapılabilecek İşler (Kapsamlı Ek İş Listesi)
27 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 728 kez okundu.

Günümüz çalışma şartlarının zorlaşması ve tek maaşla geçinememe kaygısı doğrultusunda evde iş imkanı arayan kişi sayısı eskiye nazaran çok daha fazla. Bunun en temel nedeni ise internet ve teknoloji faktörü. Bu faktörler yeni iş imkanlarını beraberinde getirmesiyle birlikte, bu işleri arayıp bulma konusunda da büyük kolaylık sağlıyor.

Kimisi, internet üzerinden yaptığı aramalarda evde yapılabilecek paketleme benzeri ek iş çeşitlerine yönelirken, kimisi de doğrudan bilgisayar ve internet ile kazanç sağlayabileceği bir iş modeli arıyor.

Bu yazımızda, sizlere yapabileceğiniz bütün ek iş çeşitlerini tamamen doğru bilgilerle, kapsamlı bir şekilde anlatacağız. Bazı ek iş siteleri çok basit ve gerçeklikle örtüşmeyen işlerden aylık olarak çok uçuk paralar kazanabileceğinizi savunuyor.

Bunların maalesef ki çoğu, aslını yansıtmayan yanlış bilgiler oluyor. Ek iş arayan insanlar değerli vakitlerini böyle gereksiz internet sitelerinde geçirmesin ve sonuca ulaşsın diye bütün bilgileri en doğru haliyle sizlere aktaracağız.

Ek İş Çeşitleri Nelerdir?

Ek iş çeşitleri soyut ve somut olmak üzere ikiye ayrılıyor. Soyut işler bilgisayar üzerinden yapılan muhasebe, grafik tasarım, editörlük vb. işler iken, somut işler ise, daha çok el ve kas gücüyle yapılan paketleme, ambalajlama işleri oluyor.

Bunlarla beraber çeşitli montaj işleri de yapabilirsiniz. Priz montajı, kalemtıraş montajı gibi seçenekler var. Kimi montaj işi aşırı basit olsa da, bazıları zor olabiliyor. Örneğin kalemtıraş montajında tek yapmanız gereken bir vidayı tornavida yardımıyla sıkmak olurken, priz montajında prizin iç kısmındaki bazı vidaları da sıkmanız gerekebiliyor.

El gücüyle yapılacak ek iş seçenekleri, internet aracılığıyla yapılacak iş seçeneklerine göre daha az veya daha çok dememiz doğru olmaz. İnternet ve teknoloji çok daha geniş kapsamlı olduğundan, daha fazla olabilir ama somut işlere de talep bir hayli fazla.

İnternet ile çok fazla bir alakanız yoksa, sırf size daha basit geldiği için internet işleriyle alakalı bir ek iş bulmanızı önermeyiz. İnternet ile yapacağınız işi araştırıp, öğrenip, daha iyi bir konuma gelip öyle başlamanız daha sağlıklı olacaktır.

İnterneti kullanarak yapacağınız bir iş bulamadıysanız, siz de evde yapılması mümkün olan ek iş seçeneklerine göz atabilirsiniz. Örneğin kürdan paketleme, tütsü paketleme gibi favori işler mevcut. Anlayacağınız, ek iş yapmak için iki seçeneğiniz var, seçmekte özgürsünüz.

Evde Yapılabilecek Ek İş İlanları Nasıl Bulunur?

Eminim ki birçok internet sitesinde, gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan ek iş ilanlarına denk gelmişsinizdir. Şişirme rakamlar kullanarak aylık 5 bin – 10 bin TL gibi meblağları kazanacağınızdan bahsederler. En nihayetinde, ek iş yaparak bu paraları kazanmanız imkansız.

Ek iş yaparak kazanabileceğiniz para tutarı maksimum aylık 2-3 bin liradır. Tabii ki, bu verdiğimiz bilgiler tamamen bireysel olarak çalışırsanız geçerlidir. Ekip halindeki çalışmalarda haliyle tutar artacaktır.

Peki, gerçekten sizi ek iş sahibi yapacak ilan nasıl bulunur? Buna cevap verelim. Öncelikle internet siteleri size doğrudan ek iş bulmazlar. Sizin oraya bıraktığınız bilgiler sayesinde, ek iş vermek isteyen işverenler size ulaşıp teklifte bulunabilirler.

Bunu da, ilgili sitenin ek işle alakası olan yazılarına yorumda bulunarak yapabilirsiniz. Yaptığınız yorumlarda telefon numaranızı yazmanız her ne kadar iyi bir fikir gibi gözükse de, kötü niyetli kişiler tarafından rahatsız edilebilirsiniz.

Telefon numarası yerine mail adresinizi yazmanız daha iyi olacaktır. Mail aracılığıyla sizinle iletişim kuran bir işverene daha sonrasında numaranızı vererek irtibatınızı güçlendirebilirsiniz. Telefonda gerekli şartları konuşarak anlaşma sağlayabilirsiniz.

Bu yazının en altında bulunan yorum kısmına adınızı soyadınızı ve mail adresinizi yazmayı unutmayın ki, sitemizi ziyaret eden iş verenler size ulaşabilsin.

Ek İş Yaparak Ne Kadar Gelir Elde Edilir?

Sadece kendiniz yapacaksanız ve herhangi bir yardım almayacaksanız, aylık en az 500-600 TL gibi paralar kazanabilmeniz gayet mümkün. İşinize günlük 4 ila 6 saat arası vakit ayırdığınız taktirde kolaylıkla bu bu kazanca ulaşırsınız.

Ben sınırlarımı zorlamak istiyorum, acil para kazanmam lazım, paraya ihtiyacım var diyorsanız, çalışma saatinizi gerekirse 2 katına çıkararak, fazla mesai neticesinde daha fazla para kazanabilirsiniz.

Örneğin 1 haftada yapacağınız bir iş için işvereniniz size 200 TL ödeme yapacak. Ancak bir acil durum söz konusu oldu ve bu işi 3-4 günde yapmanız istendi. Eğer bu işi gerçekten sınırlarınızı zorlayıp 3-4 günde yaparsanız, normalde alacağınız 200 TL ücret, 300 TL hatta 400 TL bile olabilir.

Ek İş Yaparak Para Kazanmak Kolay Mı?

Kolay para kazanma diye bir şey yok arkadaşlar. Bedava peynir sadece fare kapanında olur. Sizi kandırmak için bazı şeyleri çok basitmiş gibi söyleyerek umudunuzu sömürüyorlar. Her işin bir zorluğu var ve bu işin zorluğu da yaptığınız eylemin birbirini takip etmesi.

Yani paketleme üzerinden örnek verecek olursak, 4-5 saat boyunca yapacağınız iş hep aynı olduğundan sıkılıp yorulmanız daha kolay olabiliyor. Eyleminiz basit ama işiniz gereği sürekli tekrar ettiğinizden sorun teşkil edebiliyor.

Benim elim yatkındır, becerikliyimdir diyorsanız ve yorulma eşiğiniz diğer insanlara göre daha fazlaysa, sizin için çocuk oyuncağı olabilir. Bu sayede, ek gelir derdinizden çok pratik bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Akşam 18’den Sonra Ek İş Mümkün Mü?

Ek iş için herhangi bir mesai saati sınırlandırması yok. Size verilen işi istenilen gün bitirmek üzerine tüm sistem. Bu yüzden, saat 18’den sonra da yapabilirsiniz, saat 20’den sonra da, değişen bir şey yok. Siz yeter ki o işi vaktinde bitirip teslim edin. İşvereninizi mağdur etmediğiniz sürece herhangi bir problem olmayacaktır.

Akşamları Ek İş Ne Yapabilirim?

Dışarıda yapabileceğiniz garsonluk benzeri işlerden ziyade evde uğraşacağınız bir iş arıyorsanız, daha önceden bahsettiğimiz eğer bilginiz varsa internet işleri, yoksa paketleme ve ambalajlama üzerine işler yapabilirsiniz.

Bayramda Ek İş Yapmak Mümkün Mü?

Evet mümkün. Bayramda çoğu kişi ek iş yapmıyor. Firmaların ihtiyaçları her halükarda devam ettiğinden, bayram günleri için de iş verebiliyorlar. Firmaların paketlemeyi yetiştirmesi veya üretimde geri kalmaması için, bayramlarda ek iş vermesi zorunlu hale gelebiliyor.

Bilgisayar Başında Ek İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayardan yapabileceğiniz ek iş seçenekleri epey fazla. Makale yazarak internet sitelerine editörlük yapabilirsiniz. Grafik tasarım üzerine bilginiz varsa çeşitli platformlardan veya doğrudan sosyal medya üzerinden iş alabilirsiniz. Bunların dışında, sanal asistanlık, web tasarım, makale çevirisi gibi işler de yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Cumartesi Pazar İçin Ek İş İlanları Mı Arıyorsunuz?

İşverenler hafta içi iş dağıtıyor ancak hafta sonları çoğu kişi iş yapmak istemediği için açıkta kalıyor. Bu açığı sizin gibi, özellikle cumartesi ve pazar ek iş yapmak isteyen kişiler kapatabiliyor. Haliyle, işverenlerin de işi görülmüş oluyor, sizin de. Cumartesi ve pazar günleri ek iş bulmak diğer günlere göre çok daha kolay diyebiliriz.

Devlet Memuru Ek İş Yapabilir Mi?

Devlet memurlarının ekstra bir gelir için uyması gereken bazı prosedürler vardır. Doğrudan yaptığı ek iş kategorileri yasak dahilinde olabilir, bunun iyice araştırılıp öyle yapılmasını öneriyoruz.

Devlet Memuru Ek İş Yaparsa Cezası Nedir, Ne Olur?

Kanun gereği, memurlar esnaflık veya tacirlik yapamazlar. Ticari faaliyet söz konusu değildir. Memurlar ek iş yaptıkları taktirde kademe ilerlemesi durur. Cezalandırma bunun üzerine kurulmuştur ve kanun hükmünde geçerliliği hala devam etmektedir.

Ek İş Nasıl Bulunur?

Siz de ek iş bulmam lazım, ek iş bulamıyorum, ek iş arıyorum gibi söylemlerde bulunuyorsanız, buna bir son vermelisiniz. Günümüzde internet gibi bir faktör varken hala bu denli konulardan şikayet ediyorsanız, iyi bir araştırmacı değilsiniz demektir.

Sosyal medya dahil, birçok platform üzerinde ilgili sayfalardan, sitelerde yorumlarda bulunup, ek iş taleplerinizi ileterek size geri dönüş yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Ek işe talep fazlalığı olan şehirler; İzmir, Ankara, İstanbul, Antalya’dır. Bu şehirlerin dışında işveren sayısı biraz daha azdır. Yani; Diyarbakır, Denizli, Bursa, Zonguldak, Düzce, Eskişehir ve Gaziantep gibi şehirlerde ek iş bulmanız biraz daha zorlaşabilir.

Ek İş Moto Kurye Nasıl Bulunur?

Moto kuryelik yapmak istiyorsanız ve bunun üzerine ek iş arıyorsanız. İnternet üzerindeki ilanları inceledikten sonra, etrafınızdaki moto kuryesi olan restoranlarla görüşerek anlaşma sağlayabilirsiniz. Restoranların bilgilerine internet üzerinden  ulaşıp, ister arayarak, ister doğrudan mekanlarını ziyaret ederek danışabilirsiniz.

Ek İş Olarak Ne Alıp Satabilirim?

Bu soruyu birçok insan soruyor. Letgo ve Sahibinden gibi 2.el ürün satışlarının gerçekleştiği siteler üzerinden, anlık fiyat takipleri yapıp, piyasayı araştırarak ürünler satın alıp, aynı platformlar üzerinden daha pahalıya satabilmeniz mümkün.

Önemli olan, piyasasının altındaki ürünü keşfederek alıp, daha pahalıya satmak için fırsat yaratmaktır. Ufak tefek eşyalar, klavye, mouse benzeri ürünler ve bilgisayar parçaları gibi şeyleri satın alabilirsiniz.

Ek İş Olarak Taksicilik Yapmak

Evet, birçoğunun ek iş denince aklına ilk gelen tercih taksicilik. Çeşit çeşit insanla uğraşıldığından zor bir meslek olarak nitelendiriliyor ancak buna rağmen ek iş olarak taksicilik yapan insan sayısı çok.

Bu işe de ek gelir elde etmek amaçlı bakılıyor. İyi bir seçenek olabilir çünkü her saat çalışma avantajınız var. 3-4 Saat çalışmanız size minimum 50 TL kazandırabilir. Net rakamları maalesef veremeyiz çünkü belli düzeni olan bir iş değil.

Ek İş Olarak Veri Girişi Yapmak

Veri girişi yapmak, genelde internet sitelerine, özellikle e-ticaret sitelerine yapılan bir işlemdir. Size bütün bilgiler verilir ve nasıl girileceği dahi öğretilir. Sonrasında siz onları tek tek sisteme girmek ile ilgilenirsiniz.

İşlemler veri başına 1-1,5 dakika sürebilir. Genelde bu tarz işlerde toplu veri girişi sağlanır. 300-500 adet veri girilmesi talep edilir. Günlük bir iş olabilir, her gün yapabileceğiniz bir iş de olabilir. Bilgisayar ve internet ikilisine aşinaysanız, sizin için çocuk oyuncağıdır ve gayet kazançlıdır.

Evlere Ek İş Veren Firmaların Telefon Numaraları

Arkadaşlar, her ne kadar bu kalıpta aramalar yapılsa da, firmalar doğrudan numaralarını paylaşmıyor. Talep haddinden fazla olduğundan, herkese yetişebilmeleri mümkün değil.

Haliyle, bizim gibi ek işle alakalı içerik paylaşan sitelere yapılan yorumlardan buluyorlar iş vermek istedikleri kişiyi. Siz de işveren numaralarını araştırmak yerine daha fazla ek iş sitesi bularak, iletişim bilgilerinizi o sitelere bırakmayı deneyin. Emin olun ki, bu size daha hızlı geri dönüş sağlayacaktır.

Kazanç Garantili Ek İş İmkanları Nelerdir?

Evde Organik Reçel Yapma İşi: Evinizde yapacağınız her çeşit reçeli size belirtilen ölçekteki kavanozlara koyarak ilgili firmalara satma işidir.

Pipet Sayma ve Paketleme İşi: Firma tarafından evinize gönderilecek yüzlerce pipeti istenilen adet miktarıyla paketleme işlemi yapmanız istenmektedir.

Domates Kurutma ve Kesme İşi: Ne kadar talep edildiyse o kadar domates kurutarak, bunları tertipli ve hijyenik bir şekilde keserek, şeffaf naylon poşetlere belirtilen miktarda koymanız isteniyor.

Süs Magnet Mıknatısı Birleştirme İşi: Elinize ulaşmış yüzlerce süs ve süslerden ayrı olarak gönderilen magnetleri süslere monte ederek bir bütün oluşturmanız isteniyor.

Plastik Eldiven Kutulama İşi: Plastik eldivenleri farklı boylardaki kutulara düzenli bir şekilde doldurarak en son ince jelatinini üzerine yerleştiriyorsunuz.

Karton Bardak Paketleme İşi: Karton bardakları iç içe geçirdikten sonra, size ayrıca verilmiş ince uzun naylonların içine koyuyorsunuz ve ucuna düğüm atıyorsunuz.

Not Defteri Zımbalama İşi: Yüzlerce not defteri kağıdını üst üste belli bir sayıda koyup, zımbalama işlemi gerçekleştiriyorsunuz.

Galoş Paketleme İşi: Aynı plastik eldiven paketleme işinde olduğu gibi, galoşları farklı boylardaki kutulara koyarak ağızlarını kapatıyorsunuz.

Kurutulmuş Meyve Paketleme: İlgili firma size çuvallarla kurutulmuş meyve ve bunlarla birlikte çeşitli boylarda poşetler göndererek, meyveleri belirtilen gramajlarda olmak şartıyla poşetlere koymanızı istiyor.

Kalemtıraş Montajlama İşi: Sadece ufak bir tornavida yardımıyla kolaylıkla yapabileceğiniz bir iş. Kalemtıraşın içindeki minik jileti yuvasına oturtarak üstündeki ufak vidayı sıkacaksınız, işlem tamamen bundan ibaret.

Sayı Fasulyesi Paketleme İşi: İlkokulda çocukların saymayı öğrenmesi için kullanılan sayı fasulyelerini size verilmiş ufak kapların içine dolduruyorsunuz.

Evde Giysi Ütüleme İşi: Size gönderilen giysileri teker teker özenle ütüleyerek mağazalardaki gibi ambalajların içine yerleştiriyorsunuz.

Anahtarlık Zinciri Birleştirme İşi: Anahtarlık ve zinciri ayrı olarak gönderiliyor ve bunları birleştirerek paketlere koymanız isteniyor.

Ev Makarnası Kesme ve Paketleme İşi: Ev makarnalarını belli başlı çok nizami olmayan ölçülerde keserek tartıyorsunuz ve istenilen gramajlarda paketliyorsunuz.

Evde Düğme Paketleme İşi: Normal paketleme yapıyorsunuz ancak diğerlerinden farklı olarak, birden fazla renkte ve çeşitte düğme olduğundan, bunlara dikkat ederek yapmanız gerekiyor.

Balon Paketleme İşi: Farklı şekillerde balon türleri olduğundan, bunları birbirine karıştırmadan aynı renkte olanları paketliyorsunuz. Örneğin bir poşette normal mavi balon 50 adetken, sarı renkli lastikli balon 75 adet istenebiliyor. Bu sayılara doğru bir şekilde uyarak paketlemelisiniz.

Kürdan Paketleme İşi: Ufak plastik kaplara, size söylenen miktarda kürdanları doldurup, kabın kapağını kapatıyorsunuz.

Kına Paketleme İşi: Kına gecelerinde çok kullanılan paket halindeki kınaların paketleme işlemi ek iş veren firmalar tarafından yaptırılıyor. Gramaj faktörü burada da devreye giriyor. Ufak bir tartı aracılığıyla da yapmanız istenebiliyor. Genelde, firmalar göz kararıyla yapmanızı uygun buluyor. Kınayı paketlere doldurarak hazır ediyorsunuz.

Evde Ek İş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Firmaların sizden talep ettiği en önemli unsur, kesinlikle iş disiplini. Verilen işi zamanında teslim almayı ve dürüst bir çalışanla muhatap olmayı isterler. Örneğin, size bir iş verilmiş ve 5 gün sonra alınacağı belirtilmişse, herhangi bahane ile işlerin 6.güne sarkacağını belirtmek, onların gözünde olumsuz bir izlenim yaratacaktır.

Şehir dışındaki evlere ek iş veren firmalarla da çalışmanız mümkün. Firmalar, evinizde yapacağınız iş için gerekli malzemeleri kapınıza kadar kargo aracılığıyla gönderiyor. Siz de işinizi bitirdiğiniz zaman kargoyla geri göndererek, gerekli kontrollerden sonra banka hesabınıza havale ile paranızı alabiliyorsunuz.

Eğer ufak bir ekibiniz varsa ve aldığınız işleri bu ekiple yapacaksanız, anlaşma sağladığınız firmaya bunu belirtmekten çekinmeyin. Firma size ona göre daha fazla malzeme gönderiminde bulunarak, daha fazla para kazanmanız için imkan sağlamış olacaktır.

Firmalar ekiplere iş göndermeyi daha çok tercih ederler. Bunun nedeni ise, verilen işin daha doğru, daha hızlı ve daha tertipli yapılacağına inanmalarıdır. Ekibinizle herhangi bir firmaya güven vermeyi başarırsanız, sürekli olarak çalışmaya başlarsınız. Firma, başka ek iş yapan insanlar aramak yerine, her işini size ulaştırır.

Alt kısımdaki yorum bölümünden evde yaptığınız ek iş ve tam zamanlı çalışma tecrübelerinizi paylaşabilir, evinde çalışmak isteyen okuyucularımızın motive olması adına yazıya katkıda bulunabilirsiniz. Bu yazıyı freelancer sektöründeki gelişmeler doğrultusunda düzenli olarak güncelleyeceğiz ve evden planlanabilecek yeni çalışma imkanlarını siz değerli okuyucularımıza sunmaya devam edeceğiz.

Evden çalışan tüm hanım ve bey okuyucularımıza başarılar ve kolaylıklar dileriz.

Evde İş İmkanı: Evde Yapılabilecek İşler (Kapsamlı Ek İş Listesi) Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Eda Özer dedi ki:

    Ek iş arıyorum. Hemşireyim hafta ici 7 den sonra ve hafta sonları boşum

  2. Merve Ergun dedi ki:

    Hafta içi saat altıdan sonra,hafta sonu ise çoğu zaman boş vakit geçiriyorum. Ek iş yaparak hem zamanımı değerlendirmek hemde para kazanmak istiyorum.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git