Mikrodermabrazyon: Yapılışı, Fiyatı, Riskleri ve Faydaları

Mikrodermabrazyon: Yapılışı, Fiyatı, Riskleri ve Faydaları
10 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 696 kez okundu.

Cildiniz her gün olumsuz çevre koşullarına maruz kalmaktadır. Zamanla, çevre kirliliği, güneş ışınları ve havadaki diğer zararlı etkenler cildinize zarar verebilir. Mikrodermabrazyon tedavisi, yaş ve çevre koşullarından kaynaklı cilt sorunlarının kırışıklıkların, yaşlılık lekelerinin, ince çizgilerin, hafif akne izlerinin ve aşırı pigmentasyonun azaltılmasına veya tümüyle iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Mikrodermabrazyon Nedir?

Mikrodermabrazyon, ölü deri hücrelerinin yüzeysel tabakasının çıkarılmasına yardımcı olmak için küçük kristaller veya diğer peeling yüzeyleri kullanan non-invaziv bir prosedürdür. Güneş hasarı, kırışıklıklar, ince çizgiler, yaşlılık lekeleri, sivilce yara izi, melazma ve ciltle ilgili diğer kaygı ve durumların görünümünü iyileştirebilir. Prosedür cildi gençleştirmek için cildin kalın dış tabakasını hafifçe zımparalamak için aşındırıcı bir yüzeye sahip özel bir aplikatör kullanır. Mikrodermabrazyon dermabrazyondan çok daha naziktir. Dermabrazyon daha derin yüz hatları, aşırı güneş hasarı ve yara izlerini tedavi etmek için kullanılan daha yoğun bir işlemdir.

Nasıl Yapılır?

Mikrodermabrazyon tedavisi sırasında, klinisyen cilde yerleştirilen bir el aleti ile küçük (“mikro”) alüminyum oksit kristallerinin akışını yönlendirir. Bu dermabrazyon kristalleri cildi eksfoliye eder ve mikrodermabrazyon sisteminin yarattığı hafif emiş, cilt döküntülerini ve kristallerini temizler.

Mikrodermabrazyon daha kalın, daha sağlıklı cilt tabakaları oluşturmaya yardımcı olur; Birden fazla tedavi hayati önem taşır çünkü daha yüksek düzeyde kollajen ve elastin içeren yeni bir deri hücresi tabakasını üretmeye teşvik ederler. Bu bileşenlerin her ikisi de canlı ve sağlıklı bir cilt için gereklidir ve cildinizin genel görünümünü daha da iyileştirir. Tam mikrodermabrazyon yararları elde etmek için genellikle iki ila üç hafta aralıklı, yaklaşık olarak beş ila oniki tedavi gereklidir. Neredeyse tamamen ağrısız olan mikrodermabrazyon prosedürü sadece 30 ila 60 dakika sürer.

Akne için Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon aknenin ve aknenin neden olduğu yaraların tedavisinde kullanılabilir. Mikrodermabrazyon tedavileri, hafif skar oluşumunu ortadan kaldırabilir veya büyük ölçüde azaltabilir. Ancak, derin akne izleri için mikrodermabrazyon istenen sonuçları sağlayamayabilir. Daha derin yaralar genellikle dermabrazyon veya kimyasal peeling ile etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Aktif aknesi olan hastalar ayrıca cildi eksfoliye eden ve yağ ile kirlerin tıkanmış gözeneklerini temizleyen mikrodermabrazyon tedavilerinden de yararlanabilirler. Kristalin parlatma hareketi ve cilt hücrelerinin çıkarılması akne ile ilgili bir rahatsızlık yaratabilmektedir, bununla birlikte, hastanın aknelerinin ya da akne izlerinin mikrodermabrazyonla etkili bir şekilde tedavi edilip edilemeyeceğinin belirlenmesine yardımcı olmak için bir dermatolog ya da kozmetik cerrah ile bir konsültasyon tavsiye edilmektedir.

Rosacea (Gül Hastalığı) için Mikrodermabrazyon

Rosacea (gül hastalığı), kızarıklık, belirgin kan damarları, şişlik ve / veya sivilce ile benzer gözüken deri döküntüleri ile karakterize edilen yüz derisinin kronik bir iltihaplanmasıdır. Mikrodermabrazyon rosacea ile ilişkili kızarıklığı azaltmak için kullanılabilir. Bununla birlikte, eğer rosacea teşhisi konulduysa ve mikrodermabrazyon düşünülüyorsa, tedaviden önce bir dermatoloğa veya kozmetik cerraha başvurmalısınız, çünkü mikrodermabrazyon aktif rosacea’yı olumsuz etkileyebilir.

Prosedür Ağrılı mı?

Mikrodermabrazyon prosedürü ölü hücreleri cildin yüzeyinden arındırır. Ağrılı olmamasına rağmen, aşındırıcı mikrodermabrazyon kristalleri eski ve hasarlı cilt katmanlarını hafifçe sararken, tedavi hafif bir batma hissine neden olabilir. Mikrodermabrazyon tedavisinden sonra, yeni ortaya çıkan cilt tabakası genellikle daha hassastır ve güneşten ekstra koruma gerektirir. Tedaviden sonra güneş koruyucuları giymeye özellikle dikkat etmelisiniz. Cildi nemlendirmek ve yatıştırmak için nemlendirici kremler uygulamak, olası tahrişleri önleyebilir. İyi bir estetisyen veya dermatolog, cilt tipinize en uygun yüz kremi veya losyonu önerebilir.

Kimler Yaptırabilir?

İnce yüz hatları veya kırışıklıkları, yaşlılık lekeleri, güneş hasarı, düzensiz pigmentasyon, tıkanmış gözenekler, deri dokusu sorunları veya küçük yara izleri olan hastalar mikrodermabrazyon için iyi adaylardır. Gül hastalığı veya akne sorunu olan hastalar ayrıca mikrodermabrazyon tedavilerinden yararlanabilir. Yumuşak mikrokristal sprey, yeni ve taze bir cilt ortaya çıkarmak için ölü tabakayı ve hasarlı cilt hücrelerini çıkararak cilt kusurlarını ve koşullarını ortadan kaldırabilir veya iyileştirebilir.

Kimler Yaptıramaz?

Mikrodermabrazyon, derin yaralar, aktif keloidler, tanısı konmamış lezyonlar, herpes, yüzdeki siğiller, aktif akne (evre 3 ve 4), oto-immün sistem bozukluğu veya stabil olmayan diyabetliler için tavsiye edilmez. Hamile kadınlar mikrodermabrazyon yaptırmamalıdır. Son zamanlarda kimyasal peeling veya kolajen enjeksiyonları gibi diğer cilt prosedürleri yaptırmış olan adaylar mikrodermabrazyondan önce iki ila üç hafta beklemelidir. Prospektif hastalar ayrıca mikrodermabrazyon tedavisinden önce birkaç hafta tedavi edilmek üzere cildin ağdalanmasını veya bronzlaşmasını engellemelidir. Derin yara izleri, yüz kırışıklıkları veya diğer orta-şiddetli cilt kusurları olan bireyler, kimyasal soyma, dermabrazyon veya lazerle cilt yenileme gibi daha güçlü bir tedaviyi düşünmelidir.

Riskleri ve Faydaları

Mikrodermabrazyon güvenli, cerrahi olmayan bir prosedürüdür ve birçok fayda sağlar. Mikrodermabrazyon ince yüz çizgilerini, kırışıklıkları ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltır veya ortadan kaldırır; Akne izleri ve diğer yaralarının görünümünü iyileştirir; Tüm renk ve tiplerde cilde taze ve sağlıklı görünen bir ışıltı verir. Hemen hemen hiç yan etkisi olmadan tüm bunları yapar. Cildi tedavi etmek için alerjik olmayan kristaller kullanması nedeniyle, kimyasallara karşı hassas olan ciltler için mükemmel bir tedavidir. Mikrodermabrazyon, nitelikli bir sağlayıcı tarafından yapıldığında ciddi bir risk taşımamaktadır. Bazı insanlar mikrodermabrazyon sonrası hafif cilt tahrişi yaşayabilir. Herkesin cilt ve sağlık öyküsü bir dereceye kadar farklılık gösterdiği için, mikrodermabrazyonun risk ve yararları duruma göre değerlendirilmelidir.

Mikrodermabrazyon Fiyatları

Mikrodermabrazyonun maliyeti, hastanın ihtiyaç duyduğu mikrodermabrazyon miktarı, tedavi sayısı, tedaviyi yapan doktorun ücretleri ve tedavinin uygulandığı bölge gibi faktörlere bağlıdır. Mikrodermabrazyonun maliyeti, özellikle yüz germe gibi cerrahi prosedürler başta olmak üzere yüz gençleştirme için bazı diğer kozmetik seçeneklerden daha ucuzdur.

Mikrodermabrazyon tedavilerinin fiyatı, prosedürü yapan kişinin deneyimi ve nitelikleri ile kaplıca veya kliniğin yeri de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Ortalama olarak, mikrodermabrazyon maliyeti 75 $ ve 200 $ arasında değişmektedir.

Sonuçları ve İyileşme Süreci

Mikrodermabrazyon genellikle “öğle yemeği” tedavisi olarak adlandırılır, çünkü doktorunuzun ofisinde öğle saatinde çok az veya hiç rahatsızlık hissetmeden yapılan hızlı bir işlemdir. Tedavi edilen cilt, tedaviden sonra pembeleşebilir, ancak bu genellikle birkaç saat içinde geçer. Tedavinin görünür belirtilerini gizlemek için mikrodermabrazyon yapıldıktan kısa bir süre sonra makyaj uygulayabilirsiniz. Mikrodermabrazyon geri kazanımı ve sonuçları günümüzde mevcut olan tüm invazif olmayan yüz tedavilerinin en avantajlıları arasındadır.

Mikrodermabrazyonun önemli faydalarından biri onun güvenliğidir. Minimal riskli bir non-invaziv prosedürdür. Deneyimli bir estetisyen veya dermatolog tarafından yapıldığında mikrodermabrazyon cildin daha derin katmanlarını etkilemeden cildi önemli ölçüde iyileştirir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git