Aspirinin Duymadığınız Kullanım Alanları ve Faydaları

Aspirinin Duymadığınız Kullanım Alanları ve Faydaları
3 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 243 kez okundu.

Bilindiği üzere, aspirin kanı sulandırıcı, ağrı kesici, ateş düşürücü ve iltihap giderici bir etkiye sahiptir. Aspirin, ağrıları azaltmak, iltihapla savaşmak ve ateşi düşürmek gibi tıbbi amaçlar için kullanılmasının yanı sıra, çok farklı durumlar için de kullanılmaktadır. İşte aspirinin daha önce duymadığınız kullanım şekilleri.

Sivilceleri Yok Eder

Aspirin, ciltteki sivilcelerle savaşmada oldukça etkilidir. Aspirin asidik özelliği sayesinde, gözenekleri temizler ve sivilcedeki iltihabın giderilmesini sağlar. Ayrıca sivilcenin neden olduğu kızarıklık izlerinin ve sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olur. Yüzünüzü ölü hücrelerden, yağ ve kirden arındırır.

Hazırlanışı: 2 tane aspirini bir kabın içerisinde ezin. Bir miktar limon suyu ekleyin ve karıştırarak macun kıvamına getirin. Karışımı sivilceli bölgeye sürün ve bir iki dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü güzelce durulayın. Karışımı haftada 3 veya 4 kere uygulayabilirsiniz.

Kepek Problemini Giderir

Aspirin bir türlü geçmeyen kepek sorunlarından kolayca kurtulmanızı sağlar. Asidik içeriği sayesinde, saç derinizdeki sorunlu ve ölü deriyi temizler. Kurumuş ve dökülen saç derisini zahmetsizce arındırır.

Hazırlanışı: Bir kabın içerisinde 2 adet aspirini iyice ezin veya havanda dövün. Toz haline getirdiğiniz aspirini, bir miktar su ile karıştırın. Karışımı saç derinize uygulayın ve güzelce durulayın. Haftada 1 kere bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Ayrıca daha arındırıcı bir etki elde etmek istiyorsanız, toz haline getirdiğiniz aspirini su yerine sirkeyle karıştırın. Aynı şekilde saç diplerinize uyguladıktan sonra güzelce durulayın. Aspirinli saç maskesi sayesinde, kısa süre içerisinde, kepek probleminden tamamen kurtulacaksınız.

Lekeleri Kökten Yok Eder

Her yolu denemenize rağmen bir türlü çıkmayan inatçı lekeleri, aspirin ile çıkarmanız mümkündür. Aspirin deodorant lekesi, çim, kahve ve hatta mürekkep lekesini bile çıkarır.

Hazırlanışı: Bir kabın içerisinde 3 adet aspirini ezin. Toz haline getirdiğiniz aspirine, biraz sıcak su karıştırın. Suyun kaynar olmamasına dikkat edin. İyice karıştırdıktan sonra, lekeli bölgeye iyice sürün. 3 saat kadar aspirinin lekenin üzerinde beklemesini sağlayın. Daha sonra lekeli kıyafeti, çamaşır makinesinde her zaman yıkadığınız programı kullanarak yıkayın. Eğer leke çıkmamışsa, bu işlemi tekrarlayın.

Böcek ve Sinek Sokmasını İyileştirir

Aspirin, böcek ve sinek ısırmalarında ortaya çıkan etkilerin geçmesini sağlar. Böcek sokması sonucunda oluşan kaşıntı, kızarıklık, şişme ve yanmayı azaltır. Özellikle sivrisinek ısırıklarına karşı oldukça etkilidir.

Hazırlanışı: İki adet aspirini ezin ve toz haline getirin. Tozun içerisine bir iki damla su ilave ederek macun kıvamına gelmesini sağlayın. Oluşan karışımı, sinek veya böceğin ısırdığı bölgeye sürün ve bir iki saat boyunca bekletin. Daha sonra su ile yıkayın. Cildinizdeki yanma, şişme ve kaşıntının azaldığını göreceksiniz. Ancak zehirli böcek sokmaları ve alerjik durumlarda aspirin işe yaramaz, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git