Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?
14 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 595 kez okundu.

Bel soğukluğu, korunmasız olarak; vajinal, anal veya oral cinsel temas yoluyla bulaşabilir. Hem erkek hem de kadınlar Neisseria gonorrhoeae bakterilerinin neden olduğu bu yaygın ve sıklıkla asemptomatik hastalığa karşı duyarlıdırlar. Bel soğukluğun yayılması için boşalma oluşmasına gerek yoktur. Cinsel oyuncaklardan da bel soğukluğu kapabilirsiniz. Bel soğukluğu, doğum sırasında bir anneden bebeğine de geçebilir.

Bu yazıda bel soğukluğu tedavi edilmezse ne olur anlatacağız. Ancak öncesinde hastalığa engel olmak ve yakalanmamaya çalışmak temel hedef olmalıdır.

Bel Soğukluğu Önlenebilir Mi?

Cinsel ilişkiden kaçınmak, bel soğukluğu oluşmasını veya yayılmasını önlemenin en iyi yoludur. Ancak, cinsel olarak aktif iseniz, lateks veya poliüretan prezervatif kullanarak, kendinizin ve partnerinizin bel soğukluğundan korunmasına yardımcı olabilirsiniz. STD testi yaptırmak, bel soğukluğu veya diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma şansınızı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Eş seçiminde dikkatli davranmak sadece bel soğukluğu için değil genel olarak birçok rahatsızlıktan korunmak için çok önemlidir.

Bel Soğukluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Erkeklerde ve kadınlarda üreme sistemini etkileyen komplikasyonlar tedavi edilmemiş bel soğukluğu enfeksiyonundan kaynaklanabilir. Semptomlar genellikle kendisini göstermediğinden, son zamanlarda korunmasız cinsel ilişkiye girmişseniz bel soğukluğu taraması doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Erkeklerde tedavi edilmemiş bel soğukluğu komplikasyonları:

  • Kısırlık
  • Prostat iltihabı
  • Yaralı ve daralmış üretra
  • Testiküler veya skrotal ağrı

Kadınlarda tedavi edilmemiş bel soğukluğu komplikasyonları:

  • PID’nin neden olduğu infertilite (Pelvik İnflamatuvar Hastalık)
  • Ektopik (tubal) Hamilelik
  • Düşük
  • Kronik pelvik ağrı
  • Mesane iltihabı

Bel soğukluğu çok bulaşıcı bir cinsel hastalıktır ve eğer test sonuçlarınız pozitif çıkarsa, eşinizde de bu hastalık mevcut olabilir. Tanınızı doğruladıktan hemen sonra eşinizi durumdan haberdar etmeniz gerekir. Tanı koyulmadan 60 gün içinde cinsel ilişkiye girdiğiniz herkesi bilgilendirmeniz önerilir.

Bu, enfeksiyonun partnerlerinize yayılma riskini azaltacaktır ve komplikasyon geliştirmeden önce tedavi edilmesine izin verecektir. Tedaviden sonra bel soğukluğundan kaçınmak için prezervatif kullanmak bulaşmayı önlemeye yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git