Hızlı Saç Uzatma Yolları

Hızlı Saç Uzatma Yolları
3 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 301 kez okundu.

Saçlarınızın uzamasını beklemek sinir bozucu olabilir. Saç uzamasını hızlandırmak için bir çok öneri var ancak başlamak için en doğru adım beslenmenizi düzenlemektir. Birkaç basit değişiklikle gerçek bir fark yaratabilirsiniz.

Diyetinizi Değiştirmek

Günlük diyetinize protein ekleyin. Saçlarınız ve tırnaklarınız öncelikle keratin adı verilen bir proteinden oluşur. Protein eksikliği olan saçlar dinlenme halindedir.

Tavuk, yumurta ve yoğurt zengin protein kaynaklarındandır.

Protein ihtiyaçlarınız, kilonuza ve yaşam tarzınıza göre değişebilir. Çoğu insanın günde 45 ila 55 gram proteine ihtiyacı vardır.

Demir ve çinko alımınızı artırın. Demir ve çinko gibi mineraller, vücudunuzdaki saçları oluşturan proteinlerin üretimi için çok önemlidir. Düşük demirin saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir.

Ispanak, fasulye ve deniz ürünleri gibi gıdalardan demir ve çinko alabilirsiniz

Günlük almanız gereken demir ve çinko miktarı yaşınıza, cinsiyetinize ve yaşam tarzınıza bağlıdır. Günlük mineral alımında herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Vitamin açısından zengin yiyecekler yiyin. Vitamin D’nin saç uzaması için çok önemli olduğu bilinmektedir. C vitamini de demir emilimi için önemlidir. C vitamini portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgillerde yaygındır. Günlük vitamin alımında herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza danışın.

Biotin ve B vitamini alımınızı artırın. Biyotin ve B vitaminleri sağlıklı bir saça sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden bunları diyetinize dahil etmelisiniz. Bu vitaminleri günlük multivitamin tabletler alarak ya da besin değeri zengin yiyecekleri diyetinize ekleyerek sağlayabilirsiniz.

Yumurta, peynir, mantar, badem ve karnabahar, iyi bir biyotin kaynağıdır.

B vitaminleri balık, et, yumurta, süt, yapraklı yeşillikler, bezelye ve fasulyede bulunur. Ayrıca, tahıllar ve ekmekler gibi B vitaminleri ile zenginleştirilmiş yiyeceklerden de bol miktarda sağlayabilirsiniz.

Destekleyici yağlar kullanın. Saç büyümesi için Omega-3 yağ asitleri gereklidir. Saçlarınızı parlak ve sağlıklı gösterir. Vücudunuz bu yağı doğal olarak üretmez. Omega-3 yağ asitlerini balıklardan alabilirsiniz. Yeterli miktarda Omega-3 yağ asidi elde etmek için haftada iki porsiyon balık yenilmesi gerekir. Bir vejeteryan iseniz, bir DHA (dokosaheksaenoik asit)  takviyesi aldığınızdan emin olun. Omega-3 Yağ asitlerini keten tohumu yağından da sağlayabilirsiniz. Yetişkinler için günde bir çay kaşığı tüketilmesi yeterli olur.

Yaşam Tarzınızı Değiştirmek

Saçınızı kestirin. Saçınızın kesilmesi, sağlıksız saçınızın uzaklaşmasına yardımcı olur ve bu da saçlarınızın daha hızlı uzamasına destek olur.

İpek yastık kılıfı kullanın. İpek yastık kılıfı sürtünmeyi azaltır, böylece kırılmayı engeller ve saçlarınız daha hızlı uzar. Yatarken saçınızı ipek bir fularla sarmak da bir alternatif çözüm olabilir.

Saçınızı bir havluya sarmaktan kaçının. Duş aldıktan sonra saçlarınızı bir havluya sarmak da kırılmaya neden olabilir. Bunun yerine, saçınızdan fazla suyu yavaşça sıkın veya kurulayın. Saçlarınızı sarmak için mikrofiber bir havlu kullanmayı da düşünebilirsiniz çünkü bu havlular normal pamuklu havlulardan daha yumuşaktır.

Düzenli Saç Bakımı

Her gün şampuan kullanmaktan kaçının. Saçlarınız gerçekten yağlı olmadıkça, saçınızı her gün şampuanlamak saçınıza zarar verir. Saçlarınızı her gün yıkamak, vücudunuzun doğal yağlarının saçınızdan uzaklaşmasına sebep olur ve uzamayı yavaşlatır.

Saç kremi kullanın. Saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra saç kremi kullanın. Saç kremi, şampuanlama sırasında saçlarınızdan uzaklaşan yağları yenilemeye yardımcı olur. Bakım yapmadan önce şampuanı saçınızdan tamamen duruladığınıza emin olun.

Saçlarınızı soğuk su ile durulayın. Şampuan ve saç kremi ile saçınızı yıkadıktan sonra, temiz saçlarınızı soğuk su altında kısa bir süre durulayın. Soğuk su, saç folikülünün sıkılaşmasını sağlar. Bu işlem, duştan sonra dökülen saç miktarını azaltır.

Isıl işlemleri ve saç boyatmayı en aza indirin. Saçınıza ısıl işlem yaptırmak ya da boyatmak zamanla zarar verir. Saçlarınızın mümkün olduğunca az kurutarak saçınıza uyguladığınız ısı miktarını azaltmaya çalışın.

Saçınızı düzenli ve dikkatlice tarayın. Saçınızı nazikçe tarayın ve bunun için geniş bir dişli bir tarak kullanın. Saçlarınıza tarağı çok sert sürmek saç dökülmesine neden olabilir.

Saçınızı gevşek şekilde toplayın. Saçlarınızı çok sıkı bir şekilde kafanızın üstünde toplamak kırılmaya neden olabilir. Bunun yerine, saçlarınızı gevşek bir şekilde at kuyruğu yapın. Kauçuk saç tokaları kullanmaktan kaçının. Saçınızı hep aynı noktadan toplamayın.

Saç derisine masaj yapın. Saç derisine masaj yapmak saç köklerindeki kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur ve saçların büyümesini teşvik eder. Saç bakımı rutininize saç derisi masajını mutlaka ekleyin.

Hızlı saç uzatma konusunda uygulanabilen bazı zararlı yöntemler, saçlarınızın dökülmesine kadar varan hasarlara yol açabilir. Kadınlarda saç dökülmesi nedenleri, bu sakıncalı yöntemlerden bazılarını içermektedir. İlgili yazımızdan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git