Beyazlamaya Başlayan Saçlara Bakım

Beyazlamaya Başlayan Saçlara Bakım
28 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 339 kez okundu.

Sarışın veya kestane rengi buklelerimizin arasından beliren ilk gri saçlar, yaşlılıkla ilgili derin duyguların ve endişelerin başlangıç düdüğüdür. Beyaz ya da gri olarak adlandırılan bu saçlar kimilerini üzse de bazı insanlara cidden yakışmaktadır. Beyazlayan saçlarla başa çıkmayı ve yaşınızın tadını çıkarmayı nasıl olsa öğreneceksiniz. Biz bu yazıda bu süreci atlatanlar için beyaz (gri) saç bakımı nasıl yapılır ona değineceğiz.

Beyaz (Gri) Saçların Biyolojisi

Saçların grileşmesi, bir renk değişikliği değil, renk kaybı anlamına gelir. Bu kaybın sorumlusu da kök hücrelerdir. Kök hücreler tarafından üretilen melanin pigmenti azaldığında ya da tükendiğinde melanin üretimi de durur ve saçlar gri rengini alır.

Erişkinlerde (35 yaşına kadar) ve çocuklarda erken gri saçın ortaya çıkması durumu biraz farklıdır. Erken grileşen saçlar, sindirim sistemindeki anormallikleri, diyabet veya hormonal disfonksiyonu işaret edebilir.

Aşırı stres altındaki kişilerde de, melanin ve saç foliküllerine melanin sağlayan albümin arasındaki bağı tahrip eden maddeler oluşur.

Beyazlamaya Başlayan Saçlara Bakım

Grileşen (Beyazlayan) Saçlarla Savaşmak Mümkün Mü?

Grileşen saçı, vücuttaki metabolizmanın ihlali ve dış etkenlerin etkisiyle ortaya çıkan durumlar haricinde normal rengine döndürmek neredeyse mümkün değildir.

Tam teşekküllü bir diyetle birlikte vitamin alımı bu süreci yavaşlatabilir. Aynı zamanda, ısırgan otunun köklerinin ve yapraklarının kaynatılarak saç derisine ve saçlara uygulanması da sürecin yavaşlatılmasında etkili olabilmektedir.

Yaş ile, albümin üretimi karaciğer tarafından azaltılır. Karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesi, kanın sistematik bir şekilde değiştirilmesi, bağırsakların da temizlenmesiyle birleştiğinde, gerekli elementlerin vücuttaki stoğunu iyileştirebiliriz.

Gri saç bakımında özel yağlar ve bitkisel tozlar eski Hint tariflerine göre yapılır. Düzgün bir uygulama ile dikkate değer bir etki sağlar.

Fakat bu problemi kökten çözmeyi sağlayan mucizevi yollar henüz bulunamamıştır.

Grileşen (Beyazlayan) Saçlara Uygun Bakım

Gri saçlar, çok dikkatli bir tutum ve bakım gerektirir.

Bu saç türü; kırılgan yapıyla birlikte, donuk ve cansız bir görünüm ile karakterizedir. Sadece özel bakım sayesinde tüm bu fenomenleri en aza indirebilirsiniz.

Her şeyden önce, besleme ve nemlendirmeye dikkat etmelisiniz.

Saçlarınızı sadece gerekli besin ve vitaminlerle doyurmak yetmez, aynı zamanda zararlı çevresel etkilerden de korumak gerekir.

Yıkandıktan sonra koyu gri saçların, demlenmiş siyah çay ile durulanması tavsiye olunur.

Açık gri saçlar için papatya infüzyonu ile durulama tercih edilir. Bunu yapmak için, 2 yemek kaşığı papatya infüzyonuna bir bardak kaynar su dökün ve 15-20 dakika demleyin. Elde edilen çözelti ya saç diplerine sürülür ya da seyreltilerek saç kremi olarak kullanılır.

Gri saçlar için bir diğer etkili uygulama, hindistancevizi yağı ile limon suyu karışımıdır. Karışım 2-3 günde bir saçlara sürülür.

Grileşen (Beyazlayan Saçlar) Nasıl Boyanır?

Gri saçlarınızı boyamaya karar verirseniz, en mantıklı şey profesyonel bir kuaföre gitmektir. Kalıcı bir etki sağlayabilecek formül ve renge kuaförünüz karar verecektir.

Sonuçtan memnunsanız, bu boyayı kullanarak saçınızı düzenli olarak kendiniz boyamaya devam edebilirsiniz.

Önceden kestane rengi olan saçları, meyve suyu, ceviz kabukları veya konsantre soğan kabukları ile uygulayabileceğiniz kür yardımıyla renklendirebilirsiniz.

Gri saçlarını saklamak isteyen esmer kişiler, kına olmadan istediği sonucu alamazlar. Boyama yoğunluğunuz, kullandığınız kına miktarına göre değişecektir.

Saçları grileşen sarışınlar ise, limon suyu ilavesiyle düzenli olarak papatya infüzyonu uygulayabilir.

Boyama prosedürüne başlamadan önce, gri saçlarınızla barışmayı ve onlara alışmayı da düşünebilirsiniz. Öyle ki, pek çok yetişkin kadın grileşen saçlarına herhangi bir renk işlemi yaptırmayıp, saçlarının doğal haliyle oldukça etkileyici görünüyor. Bizce en güzel haliniz, doğal haliniz. Tercih elbette sizindir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git