Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Tedavisi
27 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 455 kez okundu.

Saçlarımız, bize özgüven veren ve tarzımızı belirleyen dokularımızdır. Ancak, bazen sabah uyandığımızda yastığımızın üzerinde dökülen saçlarımızı görmek can sıkıcı olabilir. Kadınlarda saç dökülmesi, tıpkı saç uzaması gibi doğal bir süreçtir. Gün içinde 100’den fazla saç teli kaybı yaşıyorsanız, saç dökülmesinin nedenlerini araştırmalı ve bu sağlık sorununu ortadan kaldırmak için harekete geçmelisiniz. İlk yapmanız gereken şey, dökülmenin sebebini araştırmak olmalıdır. Peki, bu sebepler neler olabilir?

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Kadınlarda saç dökülmesi %95 oranında geçicidir. Sorun, provoke faktörün ortadan kaldırılmasından sonra çözülür. Bu bağlamda, ani bir saç kaybına neden olan faktörleri araştırmak gerekir.

Saçlarımız sağlığın bir göstergesidir. Döküldüklerini farkettiğinizde panikleyerek özel kozmetiklerin yardımına başvurmak yerine, bu sorunun nedenini bulmak öncelikli tercihiniz olmalıdır. Saçlarınızda dökülme gözlemlediğinizde uzman bir terapiste danışarak, kapsamlı bir muayene yaptırmalısınız. Terapistiniz, saç dökülmesinin nedenini teşhis edecek ve bu doğrultuda gerekli tedaviyi planlayacaktır.

Kadınlarda saç dökülmesi ana ve yan sebeplere bağlı olarak gelişebilir. Saç dökülmesinde kadınları bağlayan nedenler ve tedavileri aşağıda başlıklar altında detaylandırılmıştır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Hormonal Bozukluk

Hormonal bozukluklar veya polikistik yumurtalıklar saç dökülmesinin başlıca nedenlerindendir. Polikistik over sendromu yaşıyorsanız vücudunuzun hormonal mekanizmasında ihlaller vardır. Yumurtalıklarda yetersiz östrojen üretilir. Bu yüzden saçlarınız daha fazla dökülmeye başlar. Bu bozukluk hormon tedavisi uygulanarak düzeltilebilir.

Tiroid fonksiyonundaki azalma da kadınlarda saç kaybına neden olabilir. Hipotiroidizm meydana geldiğinde, saç kırılgan ve zayıf olur. Bu belirtilerle beraber, adet döngüsünün düzensizliği, cildin soyulması gibi şikayetleriniz de varsa, hemen bir doktora danışın ve tiroid bezi hormonlarınızı kontrol ettirin.

Hormonal Bozukluk Tedavisi

Öncelikle, endokrin sistemi ve test sonuçlarını etkileyebilen alkol ve sigara alımını bırakmak gerekiyor. Genç kadınlarda tiroid sorunları genellikle hiperfonksiyon ile ifade edilir. Bu durumda radyoaktif iyot reçete edilir, bazen tiroid bezinin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Yaşlı kadınlar için, endokrin uzmanı, kadın hormonlarının eksikliğini telafi edecek alternatif bir önerebilir. Endokrin sisteminin bozulması ile ilişkili tüm durumlarda, uzman doktorun sürekli gözetiminde tedavi yapılmalıdır, çünkü ilaç dozları münferit olarak ayrı ayrı reçete edilir ve dozajları kan testinin sonuçlarına bağlı olarak ayarlanır.

Mantar Enfeksiyonları

Mantar enfeksiyonuna bağlı saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz. Mantarlar, saç köklerini etkiler. Saçların güçlü kalması ve büyümesi için gerekli besinler mantarlar tarafından alınır. Bu da zamanla bölgesel kelliğe kadar ilerleyen bir saç dökülmesine neden olabilir. Dermatolog tarafından reçete edilen özel antifungal şampuanlar, merhemler veya oral yolla alınan ilaçların kullanılması tedavi için yeterli olacaktır.

Aşırı Stres

Kadınlarda saç dökülmesinin en çok görülen nedenlerinden biri de strestir. Saç dökülmesi, yaşanan stresli bir olaydan 2-3 hafta sonra dahi görülebilir. Saç follikülleri kapanmaya başlar ve bu nedenle yeni saç tellerinin gelişimi durur. Gelecekte böyle bir sorunu önlemek için, stresli bir olayı üstesinden nası gelinebileceğini öğrenmeye çalışın. Yoga ve diğer rahatlama yollarını kullanarak psiko-duygusal durumunuzu iyileştirebilirsiniz.

Stres Tedavisi

Bu konuda ana etkenler; zihinsel dengeyi yeniden kurmak, iş ve dinlenme rejimini takip etmek, diyetinize dikkat ederek egzersiz yapmayı ihmal etmemektir. Stresin kronikleştiğini ve kısa bir dinlenmenin ve hatta bir tatilin dahi yardımcı olmadığını düşünüyorsanız, bir nörologdan yardım almalısınız. Nöroloğunuz, uykuyu düzenlemeye, gerginliği hafifletmeye ve sinir sisteminin normal işleyişini sağlamaya yardımcı olacak ilaçlar reçete edecektir.

Kötü Beslenme

Dengesiz beslenme sonucu saçlarınız dökülüyor olabilir. Eğer düzensiz besleniyorsanız ve cips, gazlı içecekler, fast food gibi kanserojen madde içeren sağlıksız ürünleri sıkça tüketiyorsanız saçlarınız gerekli mineral ve vitaminlerden yoksun kalacaktır. Kadınlarda saç dökülmesi, tüm organizmanın bir bütün olarak normal ve uyumlu çalışması için gerekli vitamin ve mikroelementlerin yeterli miktarda alınamaması durumunda da oluşur. Bu bağlamda, aşağıdaki besinleri sofranızdan eksik etmemeniz tavsiye olunur:

Yumurta, karaciğer, havuç, kabak, bitkisel yağlar, narenciye, kivi, soğan, yeşil yapraklı sebzeler, soya, fındık, muz, süt ürünleri, et, balık, lahana ve fındık.

Kötü Beslenme Tedavisi

Beslenme uzmanınız size vitamin-mineral kompleksleri, B vitamini ve yağda çözünen vitamin A, E, D, “nörovitaminler” olarak adlandırılan takviyeler reçete edecek ve sağlıklı beslenme için bireysel bir diyet programı hazırlayacaktır.

İlaç Kullanımı

Bazı ilaçların yan etkisi ile saçlarınız dökülüyor olabilir. Diüretikler, antidepresanlar veya doğum kontrol hapları buna sebep olabilir. Bu gibi durumlarda, ilaçların yan etkileri dikkatlice incelenmelidir. Bunlardan birinde saç dökülmesi belirtilmişse, kullanımlarını doktorunuza danışarak bırakmalısınız.

Saç Bakım Ürünleri

Saç bakım ürünlerinin aşırı ve dikkatsiz kullanımı saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Kadınlar, saçlarını daha çekici hale getirmek için bir çok kimyasal içeren boya ve ısıl işlemlere başvurur. Eğer saç dökülmesi yaşıyorsanız bu işlemlere ara vermeniz gerekmektedir. Saçın dinlenmesi için en az 3 ay herhangi bir işlem uygulamayın.

Saç Bakım Tedavisi

Saçlarınız için uyguladığınız tüm travmatik prosedürleri durdurun. Saçınızı yıkadığınız suyun kalitesine dikkat edin. Su çok sertse, kaynatılarak veya su filtreden geçirilerek yumuşatılabilir. Doğal özlü şampuanlar kullanılabilir. Özel yağlar, maskeler, serumlar ve ayrıca saç gelişimini desteklemek için mezoterapi faydalı olacaktır. Saçın ağırlığını ve saç köklerinin üzerindeki yükü azaltmak için düzenli olarak saçlarınızı kestirmelisiniz.

Diğer Nedenler

Damarlardaki sabit kan akışının düzensizliği de saç dökülmesine sebep olur. Kafein içeren içeceklerin aşırı tüketimi damarlarda ani genişleme ve ani daralmalara yol açar. Kafein alımınızı düzenleyin.

Bunlarla birlikte; aşırı fiziksel efor, genetik eğilim, zayıf bağışıklık, hızlı kilo kaybı, kemo ve radyoterapi, cerrahi operasyonlar, kan kaybı ve ağır hastalıklar da kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir.

Saç dökülmesine neden olan etkenin teşhis edilip, 3 aydan geç olmamak üzere tedaviye başlanması gerekmektedir. Bu, saç gelişim döngüsü açısından önemlidir.

Saçlarınızı güçlendirmek ve erken saç dökülmelerin önüne geçmek için renksiz kına ile saç bakımı yapabilir, prosedürün diğer önemli etkilerini de tecrübe edebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git