Tüfe Üfe Nedir, Oranları Nasıl Yorumlanır?

Tüfe Üfe Nedir, Oranları Nasıl Yorumlanır?
25 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 422 kez okundu.

Dünya üzerinde bulunan bütün ülkeler enflasyon oranlarını belirleyebilmek amacıyla Üfe ve Tüfe verilerinden yararlanır. Bu kapsam içerisinde veriler hesaplanırken, bu verileri en yüksek oranda etkileyen faktörler ABD cephesinden gelir. Bunun en büyük ve tek sebebi yatırım araçlarının Dolar üzerinden belirleniyor olmasıdır.

Yapılan yatırımlar geneli ABD Doları ile yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı ABD tarafından yapılanan her açıklama ve veri çok büyük önem taşır. Fakat buradan diğer ülkelerin önemsiz olduğu konusunda bir düşünce ortaya çıkmamalıdır. Çünkü dünya üzerinde yer alan ve önemli ekonomik güç olan bir çok devlet bulunmaktadır.

Üfe Nedir?

Üfe kelimesinin açılımı Üretici Fiyatları Endeksi’dir. Üfe, toptan satış fiyatları üzerindeki değişiklikleri aylık olarak bir grafik ile inceleyen ve bu verileri içerisinde barındıran göstergedir.

Belli bir dönem içerisinde üretilen ve yurt içinde satılan ürünlerin, üreticilerin sattığı fiyat aralıkları arasındaki değişimleri gösterir.

Üfe ve faiz oranları arasında doğru bir orantı söz konusudur. Şartlar gereği faiz oranlarının artması sonucunda Dolar değer kazanır ve bir çok ürün zamlanır.

Tüfe Nedir?

Tüfe tüketicilerin satın aldığı mal ve hizmet gruplarının aylık periyotlar üzerinde fiyat değişimlerini inceler. Tüketici Fiyat Endeksi olarak açılıma sahip olan bu gösterge, temel olarak baz alındığında enflasyon üzerindeki çeşitli etkiler gözlemlenebilir.

Tüketim harcamaları, enflasyon geneline bakıldığında %70’lik bir kısmını etkiler. Tüfe ülke için çok önemli bir veridir.  Ürünler üzerinde olacak ürün fiyat artışının önceden habercisidir.

Normalde enflasyon dediğimiz zaman genellikle akla tüfe gelir. Çünkü tüfe sokakta satın aldığımız ürünlerin endeksidir.

Tüfe-Üfe Nasıl Yorumlanmalı?

Genel olarak Tüfe- Üfe grafikleri göz önüne alındığında enflasyonun negatif yönde mi yoksa pozitif yönde mi bir sapma göstereceği tahmil edilir. Bu veriler birbirinden bağımsız olarak hiç bir zaman düşünülemez. Çünkü üfe artarsa yani üreticinin fiyatları artarsa bu tüketiciye de yansıtılacaktır.

Bu sebepten dolayı, her biri farklı farklı yorumlanıp , birlikte bir sonuç oluşturulması gerekmektedir. İşin en önemli kısmı sonuç aşamasıdır. Analizlerin iyi yapılıp, doğru bir şekilde yorumlanması çok önemlidir.

Eğer üretici fiyatları artmış ancak tüketici fiyatları artmamışsa bu durumda üreticinin karı azalmış ve ekonomi kötüye gidiyor şeklinde yorumlanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git