Hamilelikte Masaj Terapisi

Hamilelikte Masaj Terapisi
17 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 457 kez okundu.

Masaj, cilt ve kaslar dahil olmak üzere vücudun her bölgesindeki yumuşak dokuların ovularak rahatlatılmasıdır. Masaj terapistleri genellikle elleriyle istenilen bölgeye baskı uygularlar. Masaj yaparken önkol, dirsek veya ayaklarını da kullanabilirler. Bazı insanlar, dokunmanın iyileştirici etkisi ile bölgenin rahatladığına inanırlar.

Hamileyken, rahatlamak, kas gerginliğini ve ağrıyı hafifletmek için masaj terapisini kullanabilirsiniz. Ancak, hamilelik sırasında masajın güvenli olması için şunlardan emin olmalısınız:

  • Masaj terapistinize hamile olduğunuzu mutlka söyleyin.
  • Hamilelik sırasında masaj yaptırırken güvenli aromaterapi yağları kullanın.
  • Karnınızın masajından kaçının.

Hamilelikte karın bölgesine yapılacak sert masaj ciddi hamilelik komplikasyonlarına neden olabilir.

Masaj terapisti ile masaj sırasında vücut pozisyonunuz hakkında konuşun. Hamilelik sırasında kullanılmak üzere tasarlanan özel yataklar vardır. Bu yatakları tercih edin.

Hamileliğiniz ilerledikçe, bir koltuğa ya da tabureye otururken ya da bir yatakta sol tarafınız üzerinde yatarken masaj yaptırmak tercih edilebilecek en iyi pozisyonlardır.

Hamilelikte sırt üstü uzanmaktan kaçının. Bu, vena cava denilen büyük kan damarına bası yapılmamasına yardımcı olur.

Hamileliğin 12 haftasından sonra ya da ikiz veya daha fazla bebek taşıyorsanız daha erken haftalarda karnınızın üzerinde durmaktan kaçının, böylece rahminizde ve belinizde gerginlik ve baskıyı artırmamaış olursunuz.

Masaj terapistiniz belirli bir eğitim düzeyine sahip olmalı ve belirli uygulama yönergelerini kullanmalıdır. Masaj terapistinizin hamilelik masajı için özel olarak eğitildiğinden ve sertifikalı bir terapist olduğundan emin olun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git