Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?

Hamilelikte Saç Boyatmak Zararlı Mı?
14 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 249 kez okundu.

Hamile olduğunuzda bazı şeyler kaçınılmazdır. Bunlardan biri de gelen dip boyalarıdır. Eğer bayanların gebeliği planlı değilse ve şimdiki saç renkleri doğal saç renklerinden çok farklıysa, hamilelik çok daha stresli bir hal alabilmektedir. Bu yazıda hamilelikte saç boyatmak zararlı mı konusu üzerinde durmaya çalışacağız.

Şişen ayaklar, halsizlik ve mide bulantısının yanı sıra; bir de aynaya baktıklarında bayanların kendilerini bakımsız, dip boyalarının gelmiş olduğunu görmeleri, kendilerine olan özgüvenin azalmasına neden olur ve sosyal yaşamlarını olumsuz yönde etkiler.

Hamilelikte Saç Boyatmak ile İlgili Tavsiyeler

Eğer planlı bir hamilelik düşünüyorsanız, hamile kalmadan önce saçlarınızı doğal kendi renginize boyatmanızı sizlere öneriyoruz. Bu sayede, dipten çıkan saçlar hamilelik süresince size sıkıntı yaşatmayacaktır. Ancak diplerden beyaz saçlar da çıkıyorsa, durum biraz da değişebilir.

Bayanlar, hamilelikte duygusal açıdan çeşitli gelgitler yaşarlar. Dip boya ihtiyacı ise; moral bozukluğunu körükler ve kendilerini bakımsız hissetmelerine neden olur.

Uzmanlar; hamilelik süresince gebe bayanların saçlarınızı boyatmalarının son derece yanlış bir davranış olduğunu belirtmektedirler. Bunun da nedeni, saç boyalarının içeriğinde bulunan kimyasalların deri yolu ile emilmesidir. Sizler de bu riski kesinlikle göze almamalısınız. Saç boyatma gibi kimyasal işlemler gerektiren uygulamalardan kaçınmanızı sizlere öneriyoruz.

Gebelikte saçlarınızı boyatmak riskli olduğu için, bunun yerine saç stilinizi değiştirebilirsiniz. Bazı uzmanlar, ikinci trimester dönemini de gebe bayanlar atlattıktan sonra, saçlarını bitkisel özler ve sebzelerden elde edilen boyalar ile boyayabileceklerini söylemektedirler. Ancak uzman hekimlerin büyük çoğunluğu 9 ay süresince gebe bayanların saçlarını hiçbir şekilde boyatmamaları konusunda hemfikirdirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git