Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne Sütünü Arttıran Besinler
14 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 248 kez okundu.

Tüm emziren anneler, yavrularını anne sütü ile yeterli besleyemedikleri düşüncesi ile üzüntüye kapılırlar. Sizlerin de bebeğiniz için yeterli anne sütü üretimi sağlayamadığınıza dair endişeleriniz varsa, anne sütünü arttıran yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Emziren annelerin dikkat etmeleri gereken hususların başında beslenme gelmelidir. Her gün 1.800 kalorinin altına düşmeyecek şekilde beslenin ve en az 1 buçuk litre su için. Aynı zamanda, doktorunuza danışarak, emziren anneler için özel diyet listesi talebinde bulunabilirsiniz.

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

Çemen tohumu: Anne sütü üretiminin arttırılmasında fayda sağlayan bir bitkidir. Protein, demir ve C vitamini kaynağıdır. Astım ve alerjisi olan annelere önerilmez.

Yulaf: Yulaf yemek anne sütünün artmasını sağlar ve bağışıklık sistemini destekler. Hipofiz bezi tarafından üretilen süt verme hormonlarını etkiler. Kahvaltılarda bir kase yulaf ezmesi tüketerek veya yulaf ezmeli kurabiyeler yiyerek, sütünüzü arttırabilirsiniz.

Yonca yaprağı: Birçok yararlı vitamin, mineral ve amino asitleri barındıran bitki, hipofiz bezi fonksiyonlarını teşvik ederek, anne sütünün artmasını sağlar.

Sarımsak: Tüm dünyada mutfak kültüründe yer edinen sarımsak, tıbbi özellikleri ile de insan sağlığına sayısız yarar sağlar. Aşırıya kaçmadan sarımsak yiyebilir ve sütünüzü arttırabilirsiniz.

Susam: Kalsiyum oranı yüksek olan susam, anne sütünü arttırmaya yardımcı tohumlar arasındadır. Yine; tahin ve humus içerisinde de susam olduğundan, bu gıdaları tüketebilirsiniz.

Karahindiba: Bazı yabani otlar, emziren annelerin sütünün artmasına yardımcı olur.

Rezen: İster sebze, ister tohum olarak tüketebilirsiniz. Az miktarda tüketmeye özen gösterin.

Fındık: Süt üretimini arttırmak için bir avuç çiğ ya da kavrulmuş badem, fındık gibi kuruyemişler tüketebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git