D Vitamini Zehirlenmesi Hangi Seviyelerde Olur?

D Vitamini Zehirlenmesi Hangi Seviyelerde Olur?
11 Haziran 2018 tarihinde eklendi, 504 kez okundu.

Hayatta kalmak için vitamin ve mineraller gereklidir. Vücudunuza gerekli her türlü işlevi yerine getirmede yardımcı olurlar ve bunlardan biri eksik olduğunda sağlık problemleri oluşabilir. Örneğin, demir eksikliğiniz varsa, anemi hastası olabilirsiniz. Yine bir maddeden fazla olması da çeşitli hastalıklara neden olabilir. Bu yazıda D vitamini zehirlenmesi üzerinde durmaya çalışacağız.

Düşük D vitamini seviyeleri, kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, tip 2 diyabet, multipl skleroz, kognitif bozukluk ve hatta kanser dahil olmak üzere her türlü sağlık sorunlarıyla ilişkilidir. Hastalık ve düşük D vitamini seviyeleri arasında açık ilişkilerin olduğunu gösteren sayısız çalışma vardır. D vitamini eksikliğinin bulunup bulunmadığının hala bilinmemesine rağmen bu durum, sağlıksız kişilerin ortak bir paydası gibi görünmektedir.

Ancak yeni araştırmalar, yüksek D vitamini düzeyi olan kişilerin de kardiyovasküler ölüm riski altında olduğunu göstermektedir. Bu, inme ya da koroner gibi büyük bir kardiyovasküler olay ile çok fazla D vitamini ve ölüm arasında bir ilişki gösterme türünün ilk çalışmasıdır.

Ne Kadar D Vitamini İhtiyacınız Var?

Bir insanın kanında ne kadar D vitaminin olması gerektiğine dair kesin bir miktar yoktur. Bazı kuruluşlar mililitrede 20 nanogram (ng / ml) yeterli olduğunu söylerken, diğer kuruluşlar bu seviyenin bir eksiklikle sonuçlandığını söylüyor. D vitamini Konseyine göre, kanınızdaki 40-80 ng / ml D vitamini yeterli miktarda kabul edilir. Kopenhag Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, deneklerde D vitamini tercih edilen seviyesi 70 ng / ml idi. 50 ng / ml’den daha az olan kişilerde ölüm olasılığı daha yüksekti.

Diğer taraftan, kanında 100 ng / ml ya da daha fazla olan insanlar, D vitamini düzeyi düşük olan insanlar ile aynı ölüm ihtimalini yaşadılar. Ve sayılar 200 ng / ml’nin üzerine çıktığında, ölüm olasılığı artmıştır.

D vitamini Konseyine göre, D vitamini kanda 150 ng / ml seviyesinde toksisiteye ulaşır. Ve bu çok nadir olmakla birlikte, bulantı, kusma ve hatta böbrek problemlerine yol açabilir. Zehirli D vitamini düzeyinin güneşe maruz kalma veya diyet yoluyla ortaya çıkma olasılığının neredeyse imkansız olduğuna dikkat etmek önemlidir, sadece takviyelerin aşırı kullanımı ile oluşur.

Yeterli miktarda D vitamini elde etmek için, günde 20 dakika güneşe maruz kalmayı hedefleyin, besleyici bir diyet uygulayın ve gerektiğinde vitamin takviyeleri kullanın. Takviye maddelerinin toksik hale gelmesi için günde yaklaşık 40.000 uluslararası birim (IU) almak zorundasınız ki bu neredeyse imkansız. Günlük önerilen doz yaklaşık 600 IU’dur, ancak vücudunuz için hangi dozajın doğru olduğunu öğrenmenin en iyi yolu, kan seviyenizi test ettirmek ve doktorunuza danışmaktır.

D Vitamini gibi bazı vitaminler yağda çözünen vitaminlerdir. Yani yağ depolarında tutulurlar ve suda çözünen vitaminlerden daha uzun süre vücudunuza kalırlar. Bu vitaminlerin fazla alımı toksisite riskini artırabilir, bu nedenle ne tür vitaminler aldığınız konusunda bilinçli olmalısınız.

Diğer bir vitamin araştırma konumuz olan; E Vitamini Yağının Faydaları başlıklı yazımızdan, e vitami yağı kullanmanın vücut üzerinde iyileştirme sağladığı bölgeler, genel sağlık faydaları ve özellikle cilt sağlığında güçlü etkisi üzerine tespitlerimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git