Network ve Affiliate Marketing Nedir?

Network ve Affiliate Marketing Nedir?
12 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 278 kez okundu.

Para kazanma meselesi oldukça geniş bir yelpazeye sahip olduğundan dolayı aslında kişinin bireysel yetenekleriyle de doğru orantılı diyebiliriz. Birden fazla para kazanma yolu olduğu için gelir elde etmek isteyen kişi kendine en uygun olanını seçmesi gerekiyor. Bu yazıda network marketing ve affiliate marketing nedir öğrenmeye çalışacağız.

İnsanın kişisel karakterine hangi iş yatkınsa o işle uğraşması, diğer işlerden daha hızlı ve doğru para kazandıracaktır. Para kazanma hırsına kapılmak oldukça yanlış. Her işi deneyerek bir an önce güzel geri dönüşler elde etmeniz neredeyse imkansız. Tek bir iş üzerine odaklanıp tüm yeteneğinizi ve bilginizi o iş için kullanırsanız, başarı şansınızı çok yüksek olasılıkla yükselteceksiniz demektir.

Para kazanma uğruna herhangi bir işi deniyorsanız, erken pes etmek yerine o iş hakkında daha fazla bilgi edinip, sürekliliğe önem vererek devam etmelisiniz. Çoğu kişi bu konuyu atladığından dolayı para kazanamayıp pes etmek zorunda kalıyor.

Network Marketing (Ağ Pazarlama)

Günümüzde oldukça popülerlik kazanan yeni bir iş seçeneğinden bahsetmek istiyorum. Türkiye’de genellikle İngilizce kavramı olan Network Marketing ismi kullanılıyor ve eminim bu sözcükleri duymuşsunuzdur.

Türkçe ismi Ağ Pazarlama olan ve çoğu kişi tarafından büyük bir ilgiyle yapılan bu işin temel mantığı ticarete dayanıyor diyebiliriz. Tamamen bireysel olarak yapacağınız bu iş sayesinde verdiğiniz emek ve uğraş sonucunda kazanacağınız para miktarı da doğru orantılı olarak artış gösterebiliyor. Hal böyle olunca serbest bir çalışma ortaya koyabiliyor, istediğiniz süre kadar çalışabiliyorsunuz.

Network Marketing Nedir?

Günümüz şartlarında dünyanın her yerindeki klasikleşmiş ticaret sistemi, ortaya çıkan ürünün son kullanıcıya ulaşana kadar olan sürecinden ibarettir. Ürün ortaya çıkar, depo için para ödenir, nakliye için para ödenir, bayi için para ödenir ve hatta reklam içinde para ödenir.

Ürün ve alıcı arasında birden fazla süreç vardır ve ürünün fiyatını doğru orantılı olarak etkiler. Network Marketing olayının temeli bu konuya çözüm olmaktır. Birden fazla aracı yerine tek bir aracı kullanılarak ticaret gerçekleştirmektir. Bu aracı kişi ise Network Marketing yapan kişiler yani şirketin distribütörleri tarafından görevlendirilmiş bireylerdir.

Eski tip ticaret sisteminde birden fazla aracı olunca ürün fiyatının %40 gibi bir oranını kapsıyordu. Network Marketing sayesinde aracı direk olarak distribütör olduğundan dolayı belirlenen komisyon oranlarıyla beraber direkt olarak distribütöre gitmiş oluyor. Network Marketing piyasasının temel olayı alıcılara aracı kurumlar olmadan aynı kalitedeki ürünü daha ucuza sunmaktır. Bu ucuzluğu ise aracı kurumları ortadan kaldırarak distribütörler sayesinde yapmaktadır.

Network Marketing’te kazancın temeli bu şekilde işlese de, birde referans kazancı var. Siz ürünü kullanıyorsunuz, beğenirseniz etrafınızdaki insanlara tavsiye ediyorsunuz ve buda size gelir sağlıyor. Fakat referans kazancı sayesinde kendinize bir ekip oluşturarak, oluşturduğunuz ekibin yaptığı satışlardan da para kazanabiliyorsunuz. Network Marketing’te en ciddi gelir bu kısımdan elde ediliyor. Bireysel olarak yaptığınız satışlardan çok ciddi gelirler elde edemeseniz de, birden fazla referansınız ile yapacağınız satışlardan çok daha fazla kazanç sağlayabiliyorsunuz.

Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Genellikle internet aracılığıyla online platformlar dahilinde satış ortaklığı yaparak para kazanabileceğiniz bir başka sistemdir. Satış ortaklığını üstlendiğiniz ürünlerin internet sayesinde pazarlama stratejileri oluşturarak yüksek komisyonlar ile güzel kazançlar elde edebilmeniz mümkün. Kazancınızı ürün başına direkt olarak sağlayabilir, ürünün orijinal sahiplerinden bile daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Sahip olacağınız komisyon oranı %40 ve %70 arasında değişkenlik gösterecektir. Komisyon oranlarının yüksek olmasının temel sebebi ise, ürünlerin yüksek bir kısmının internet hizmeti veya bilgisayar programı olmasıdır. Satış yaptığınız ürün bir yazılım olduğu için reel ürünler gibi herhangi bir depo veya kargo vb. masraf bulunmuyor ve size daha fazla para kazandırmış oluyor.

Satış ortaklığı yaparak para kazanmak istiyorsanız, size verilecek olan referans linki ile dijital medya ve pazarlama stratejilerinizi kullanarak işe başlayabiliyorsunuz.

Yazılımda herhangi bir satın alınma işlemi gerçekleşmesi gerekiyorsa, satın alacak kişi bu işlemi sizin referans linkiniz sayesinde yaparak, size para kazandırmış oluyor. Ödediği paranın belirlenen komisyon dahilinde bir kısmı size aktarılıyor. Affiliate Marketing sektöründeki en güzel olay ise çok sayıda ürün bulunmasıdır. Yani pazarlayacağınız ürün sayısı bir hayli fazla diyebiliriz.

Yaptığınız iş tamamen dijital olduğu için kimseyi telefonda ikna etmeye çalışmadan veya bireysel olarak tanışmadan yapabileceğiniz bir iş seçeneğidir. Evinizden ve istediğiniz süre kadar çalışabilir, kendi işinizin patronu olabilirsiniz. İstediğiniz zaman çay, kahve molası vererek motivasyon konusunda kendinizi tatmin edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git