Burun Kanaması: Nedenleri Tedavisi ve Önlenmesi

Burun Kanaması: Nedenleri Tedavisi ve Önlenmesi
1 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 418 kez okundu.

Burun kanaması, burnun bir ya da iki yarısından ve nazofarenksin arka duvarı boyunca kan akışından kaynaklanan kanlı akıntıdır. Burun kanaması tek başına bir hastalık değildir. Çoğu zaman,  bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Örneğin, ciddi bir fiziksel zorlama veya vücudun aşırı yorulması sonrasında sağlıklı bir insanda görülebilir. Bu durumda, burun kanaması kendi kendine durduğu için tıbbi yardım gerekli değildir.

Eğer burun kanaması görünür bir neden olmadan ortaya çıktıysa ve kendi başına durmuyorsa, en kısa zamanda, tıbbi yardım almak gerekir.

Burun kanaması, kanlı kusma, öksürürken gelen kan, kan basıncının düşmesi, nabzın azalması, bayılma, baş dönmesi, kulak çınlaması ve vücutta genel bir halsizlik ile birlikte olabilir. Burun kanamasının şiddeti değişkenlik gösterir.

Burun Kanamasının Başlıca Nedenleri

  • Vücut ısısında aşırı artış (güneş çarpması gibi durumlar)
  • Yüz bölgesindeki yaralanmalar
  • Burun veya sinüslerdeki enfeksiyon (sinüzit, rinit)
  • Hipertansiyon hastalığı
  • Burundaki küçük damar duvarlarının yırtılması
  • Kullanılan ilaçlar
  • Vücutta trombosit üretiminin azalması
  • Lösemi
  • Burun veya sinüslerde bulunan tümöral oluşumlar
  • Kimyasal maddelere sürekli maruz kalma

Burun Kanaması Tedavisi

Burun kanaması sürekli ve aşırı olduğunda, bu sorunu ortadan kaldırmak için deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanına danışılması tavsiye olunur.

Burun kanaması, vücuttaki hastalığın varlığının ilk ve endişe verici belirtisidir. Burun kanamasının sebeplerinden birinin tümörler yani kanser olduğunu unutmamak ve burun kanamasını göz ardı etmemek gerekir.

Burun kanamalarını tedavi etmeye başlamadan önce, kan akışını durdurulması gerekir. Eğer çok fazla miktarda kanama yaşanıyorsa kan takviyesi yapılır. Ancak bundan sonra, altta yatan hastalıkla mücadele etmeyi amaçlayan tedaviler uygulanmaya başlar.

Kanı durdurmak için, buruna ve başın arkasına buz koymak, burun deliğine 15 dakika boyunca bir bez yardımıyla bastırmak ve burun kanalına oksijenli suya batırılmış bir pamuklu çubuk yerleştirmek gerekir. Bundan sonra, nazal mukozada bir efedrin veya adrenalin çözeltisiyle tedavi yapılır.

Nazal kanama 15 dakikadan fazla durmazsa, burun boşluğuna tampon yapmak gerekir.

Bu yöntemlerden ve kalıcı tekrarlayan burun kanamasından pozitif sonuç alınmazsa cerrahi tedavi uygulanır.

Burun Kanamasının Önlenmesi

Burun kanamasının önlenmesi için, burun çevresindeki sinüsler ve burnun iltihaplı yada kronik hastalıklar zamanında tedavi edilmelidir. Burun kanaması ile ciddi hastalıkları erken evrelerde tespit edilebileceğini unutmayınız.

Burun kanaması başka hastalıkların belirtisi olabileceği için gerçekleştiğinde doktora başvurmakta fayda vardır. Bazı durumlarda basit bir tedaviyle burun kanaması önlenebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git