Tatlı Krizini Önlemenin, Bastırmanın Yolları

Tatlı Krizini Önlemenin, Bastırmanın Yolları
4 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 251 kez okundu.

Aniden gelen ve karşı konulamayacak dereceye ulaşan tatlı yeme arzusu, yılda en az bir kere de olsa herkesin başına gelir. Birden bire tatlı yeme isteğinin oluşmasının asıl nedeni, kan şekerinin hızlı bir şekilde düşmesidir. Kan şekeri düştüğü zaman, vücudumuz kandaki şeker seviyesini normale döndürmek için, tatlı yeme isteğini tetikler. Yapılan beslenme hataları sonucunda, tatlı yedikçe vücudumuz daha çok tatlıyı arzular ve kısır döngü gibi devam eden, tatlı krizi sürecinin içerisine gireriz. Tatlı krizinin oluşmasına fırsat vermeden, önüne geçmenin yollarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kahvaltıyı Geçiştirmeyin

Günün en önemli öğünü olarak bilinen kahvaltı, bütün bir gece boyunca acıkan vücudumuz için temel bir ihtiyaçtır. Kahvaltıyı atlamak veya sağlıksız besinlerle geçiştirmek, gün boyunca kan şekerinizde dalgalanmalara sebep olur. Kahvaltıyı atladığınız zaman, vücuttaki insülin direnci çok daha kolay bir şekilde artar. Artan insülin direnci ise, gün içerisinde devamlı açlık hissetmenize ve tatlı ihtiyacının artmasına neden olur. Ayrıca uzun süre boyunca aç kalmak, kan şekerinde ani düşüşe neden olur. Vücudunuz, kan şekerindeki düşüşü düzenleyip normal seviyeye getirmek amacıyla, tatlı yeme isteği duymaya başlar. Sonunda ne kadar yerseniz yiyin, bitmek bilmeyen tatlı krizleriyle baş başa kalırsınız. Sağlıklı bir kahvaltı yapmak, kan şekerinin dengeli olmasını sağlar. Kandaki şeker seviyesinde hızlı düşüşler meydana gelmediği için, ani ve şiddetli tatlı yeme isteğinin önüne geçmiş olursunuz.

Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Paketlenmiş her türlü yiyecek ve içecek ile hazır gıdaların neredeyse tamamında, kimyasal katkı maddeleri bulunmaktadır. Hazır gıdaların içerisinde bulunan bazı katkı maddeleri, vücuttaki tatlı yeme isteğini arttırır. Özellikle içeriğinde şeker, tatlandırıcı veya glikoz şurubu bulunduran hazır yiyecek ve içecekleri tükettiğinizde, tatlı yeme isteğiniz dizginlenmez, aksine daha çok tatlı yeme isteği oluşur. Şiddetli bir şekilde oluşan tatlı yeme isteğini azaltmak için, paketlenmiş tatlı gıdalara sarılmak yerine, mümkün olduğunca hazır besinlerden uzak durmalısınız.

Ara Öğünlere Yer Verin

Daha önce bahsettiğimiz gibi, tatlı krizlerinin asıl sebebi, kandaki şeker seviyesinin hızlı bir şekilde aniden düşmesidir. Kan şekerinde meydana gelen bu ani düşüşler, çoğunlukla uzun süre aç kalma sonucunda oluşur. Kan şekerinizdeki ani dalgalanmaları önlemek için, öncelikle çok uzun süre vücudunuzu aç bırakmamanız gerekir. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başladıktan sonra, gün içerisinde yaklaşık 2,5 saatte bir, düşük kalorili ve sağlıklı besinlerden oluşan minik ara öğünlere yer vermeniz gerekir. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, ara öğünlerde şekerli ve hazır yiyeceklere asla yer vermemektir. Yoğurt, süt ayran, kuru meyveler, badem, ceviz, fındık, kabak çekirdeği gibi çiğ kuruyemişler, taze meyveler, yulaf, peynir, salata ve benzeri doğal atıştırmalıkları tercih ederek, sağlıklı ara öğünler oluşturduğunuzda, tatlı krizlerinin önüne geçtiğinizi göreceksiniz.

Suyun Önemini Unutmayın

Vücudumuzdaki her türlü yaşamsal faaliyetin yerine getirilebilmesini sağlayan su, vücudumuzun en temel ihtiyacıdır. Yeterli su içmediğiniz zamanlarda, vücutta meydana gelen su eksikliği dehidrasyon olarak adlandırılır. Dehidrasyon, insanda tatlı yeme arzusunu tetikler ve mevcut isteği arttırır. Bu nedenle, her gün en az 8 bardak olmak üzere su içmeye özen gösterin.

Yukarıdaki uyarılar, tatlı krizi yaşayan tatlıya karşı yoksunluk hisseden herkes için dikkate alınmalıdır çünkü aşırı tatlı tüketimi pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Yazımızdaki tavsiyeler dahilinde bununla kendi başınıza mücadele edemiyorsanız, en kısa zamanda uzman bir diyetisyenden veya hekiminizden destek alın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git