Elmanın En Güçlü 10 Faydası

Elmanın En Güçlü 10 Faydası
3 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 506 kez okundu.

Elma, milyonlarca insanın beslenme programının vazgeçilmez bir parçası olan, lezzetli ve faydalı bir meyvedir. Yeşil, sarı veya kırmızı elmalar, vücut hücrelerinin zarar görmesini engelleyen önemli besin maddelerinin kaynağıdır. Bu lezzetli meyve sadece ham formda değil, çeşitli tariflerde, meyve sularında ve içeceklerde de tüketilebilir. Elmanın ne kadar faydalı olduğuna daha yakından bakalım.

Elmanın Faydaları (Liste Halinde)

Elmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz. Ancak en bilindik faydalarını listeleyebiliriz.

1. Sindirimi Kolaylaştırır

Lif açısından zengin olan elma, sindirim sürecinin sadık yardımcısıdır. Düzenli elma yemek, kabızlık ve çeşitli mide bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur. Elma tüketimi, besinlerin etkili bir şekilde özütülmesini sağlayan gastrik ve sindirim sularının salgılanmasını uyarır.

Aslına bakarsanız genel olarak lif içeren meyveler sindirimi kolaylaştırır. Ancak elma bu konuda akla gelen ilk meyvelerden biridir.

2. Kalp Hastalıklarını Önler

Elma vücuttaki kolesterol seviyesini azaltır, bu da kalp-damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruyucu mekanizma sağlar. Elma kabuğu, kuersetin adı verilen ve kan damarlarındaki iltihabı azaltan çok güçlü bir flavonoid (antioksidan) içerir. Elmanın faydaları ile birlikte ciddi rahatsızlıkları önleyici etkisi olduğunu söylemek mümkündür.

3. Anemiyi Önler

Zengin demir içeriği sayesinde elma, anemisi olan kişiler için iyileştirici etkiye sahiptir. Bildiğiniz gibi, bu hastalık kandaki hemoglobin eksikliği nedeniyle gelişir. Bunu düzeltmek için, kırmızı kan hücrelerinin metabolizmasının ayrılmaz bir parçası olan demir açısından zengin gıdalar tüketmek önemlidir. Vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin sayısının arttırılması sadece anemi oluşumunu engellemekle kalmaz, aynı zamanda hayati organ sistemlerine düzenli oksijen akımı da sağlar.

4. Astıma İyi Gelir

Solunum sistemimiz inflamasyona çok duyarlıdır ve birçok solunum yolu hastalığı, bu sistemdeki membranların ve hücrelerin inflamasyonu ile doğrudan ilişkilidir. Astım belki de bunların en ciddi olanıdır.

70.000 kadar kadının katıldığı büyük bir araştırma, düzenli elma tüketen kadınlarda astım gelişme riskinin çok düşük olduğunu göstermiştir. Antioksidan içeriği zengin olan elma, akciğerlerinizi oksidatif hasarlara karşı korumaya da yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin düzgün işleyişini teşvik eder ve iltihabı azaltır. Bütün bu etkenler astım ve alerjik reaksiyonların gelişimini önlemeye yardımcı olur.

5. Diyabet Riskini Azaltır

Elma diyabetli insanların sağlığını geliştirmek için en faydalı besinlerden biridir. Kan şekerinin kontrolünde etkili rol oynar. Elmada bulunan polifenoller, vücuttaki karbonhidratların emilimindeki azalmayı etkiler. Bu da, şekerli kan seviyesindeki dalgalanmaları azaltır. Polifenoller ayrıca sindirim sisteminde glikoz emilimini de azaltır ve şeker seviyesinin kontrol altında tutulması için gerekli olan pankreastan insülin salınımını uyarır.

6. Kanseri Önlemede Etkilidir

Elmanın kanserin önlenmesindeki rolü uzun bir süre araştırma konusu olmuştur. Elmanın faydaları arasında en çok üzerinde durulanı da budur. Bu meyvenin tüketimi çeşitli kanserlerde, özellikle meme ve kolon kanserinde ılımlı bir iyileşme göstermesine rağmen, en önemli keşifler akciğer kanseri ile ilgilidir.

Çoğu meyve ve sebzenin kanser önleyici etkileri var, ancak bazı nedenlerden ötürü elma diğerlerinden ayrılabiliyor. Elma, akciğer kanserini azaltmak veya önlemek için tartışılmaz bir kabiliyete sahiptir. Elmanın bu etkileri, kaempferol ve quercetin dahil olmak üzere, yüksek oranda bitkisel besin içeriğine bağlıdır.

7. Kemik Sağlığını Geliştirir

Meyve tüketimi, antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kemik yoğunluğundaki artışı olumlu yönde etkilemektedir. Birçok çalışma, elmanın kemik sağlığı üzerinde özellikle olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

İyi bir kemik sağlığı için iyi beslenmek ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

8. Dişlere İyi Gelir

Elma yemek, hem dişleri hem de diş etlerini temizlemeye yardımcı olur. Bu lezzetli meyvenin yutulması tükürük salgısını uyarır, bu da ağız içinde biriken bakteri sayısını azaltır. Ancak meyveler dahil olmak üzere şekerli bütün gıdalar tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması önemlidir.

9. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Elma, birkaç kilo kaybetmek isteyenler için mükemmel bir seçenektir. Ortalama bir elma, 90 kalori ve yüksek bir lif içeriği içerir, bu da tokluk hissini sağlar. Günün başında metabolizmayı aktive etmek veya besleyici bir atıştırmalık olarak iyi bir tercihtir.

Ancak burada da dikkatli olmak gerekir. Kilo vermek için esas olan yemek değil yememektir. Elma kilo vermeye etki ediyor diye çok yerseniz kilo alırsınız.

10. Cilde İyi Gelir

A, B ve C vitaminleri, yüksek miktarda antioksidan ve bol suyu ile birlikte elma, cilt sağlığı üzerinde kısa sürede gözle görülür etkiler sağlayabiliyor. Cilt sağlığı için elmayla birlikte yine bol miktarda su tüketmek çok faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git