Çocuklarda Alerjik Rinit Belirtileri

Çocuklarda Alerjik Rinit Belirtileri
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 262 kez okundu.

Alerjik rinit hastalığı, çocuklarda yaygın olarak rastlanan; astım benzeri bir kronik solunum rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık, bireylerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Çocuklarda alerjik rinit rahatsızlığının tedavisi; semptomların şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Çocuklarda bilinen alerjilerin önlemesi için onları bu durum hakkında eğitmek ve tavsiyeler vermek gerekir.

Çocuğunuzda sıklıkla kaşınma, kurdeşen ya da bazı gıdalar yedikten sonra karnında kramplar ve bulantı oluyorsa, ani bir şekilde hapşırma veya çok öksürme gözlemleniyorsa; çocuğunuz alerjik rinit olabilir. Bu tür reaksiyonların genelde aileden genetik olarak taşındığı bilinmektedir. Erken tanı olması önemlidir.

Çocuklarda alerjik rinit rahatsızlığının asıl sebebi; vücuda giren bazı maddelere karşı solunum organlarının tepki vermesidir. Bu hastalık; toza, dumana, kimyasallara, polenlere ve buna benzer çeşitli maddelere bağlı olarak gelişebilir ve bu alerji kronik hale gelebilir. Alerjik rinitin halk dilindeki adı alerjik nezledir ve çoğunlukla çocuklarda baş gösterir.

Çocuklarda alerjik rinit hastalığının belirtileri şöyledir:

Bebeklerde görülen alerjik rinit rahatsızlığının ana sebeplerinden biri; yeni doğanlara ilk aylarda verilen inek sütü ve hazır mamalardır. Alerjik rinit hastalığı teşhisi konulan bebeklerde, burun mukozasında şişlik ve burun akması, nefes alırken zorlanma, kulakta iltihap oluşması, huzursuz tavırlar sergilemesi ve orta kulakta şiddetli ağrılar yaşanması görülen ana belirtilerdir. Bebeklerde alerjik rinit hastalığı, ilerleyen yıllarda da şiddeti artarak sürebilir. Bu nedenle, yukarıdaki belirtileri bebeğinizde gözlemlediğinizde, mutlaka bir doktora götürmelisiniz.

2 ve 3 yaşlarındaki çocuklarda bu hastalık; genelde burun akması, gözlerde kızarıklık, göz kapaklarının şişmesi ve buna bağlı olarak kaşınması, göz sulanması gibi belirtiler ile başlar.

Alerjik rinit; ciddi bir hastalık olmasa da, çocuklarda bu hastalığın teşhisi konulduktan sonra yaşam kalitesini arttırmak için sürekli dikkatli davranmak gerekir. Yine alerjik rinitin erken teşhis ve tedavisi ile beraber, birçok belirtisi azaltılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git