Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı
13 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 384 kez okundu.

Yaygın olarak rastlanan çocuk hastalıklarından biri olan, çocuklarda orta kulak iltihaplanmasının nedenlerini ve belirtilerini bu yazımızda okuyucularımız ile paylaşacağız.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Nedenleri

Çocuklarda orta kulak iltihabı semptomları; çocukların kulak ağrısından şikayetçi olarak ağlaması ve bağırması, kulak çınlaması ve kulakta yankı seslerinin olmasıdır. Tüm bu belirtiler çocuğunuzda görülüyorsa; hiç vakit kaybetmeden hastaneye götürmenizi tavsiye ediyoruz. Böylelikle gerekli tedavi hemen yapılır ve çocuğunuz tüm bu şikayetlerden kurtulur.

Orta kulak iltihaplanması genelde kış aylarında çocukların soğuk algınlığı geçirmesine bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. En sık altı aylık bebeklerden iki yaşa kadar çocuklarda orta kulak iltihaplanmasına rastlanır.

Çocuklarda orta kulak iltihaplanması; kulağın anatomik yapısına ya da çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Bir diğer sebebi ise; bağışıklık sisteminin çocuklarda henüz tam gelişmiş olmaması ve mikroplara karşı daha hassas olmaları, solum yolu enfeksiyonlarına daha sık maruz kalmalarıdır. Kulağa su kaçması, çocuklarda kulak iltihaplanmasına neden olmaz.

Bebeklerde orta kulak iltihaplanmasında daha farklı belirtiler de gözlemlenebilir. Bunlar; bebeğin huysuzlanması, ateşinin çıkması, kusması, bebeğin kulağında akıntı olması ve uyuyamaması gibi belirtilerdir. Tüm bu semptomlar bebeğinizde mevcutsa, hemen bir doktora götürmenizi öneriyoruz.

Çocuklar, orta kulak iltihabı şikayeti ile doktora götürüldüğünde ve gerekli teşhisler konulduğunda, ilaç tedavisi yapılır. Çocuğun ağrılarının hafiflemesi ve sakinleşmesi için ağrı kesiciler verilir ve enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlamak adına antibiyotik ile tedavi yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git