Apandisit: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Apandisit: Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi
3 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 492 kez okundu.

Apandisit, kör bağırsağın akut, nadiren kronik bir iltihabıdır. Apandisit yangı şiddetine bağlı olarak değişen şiddetli sağ alt karın bölgesinde ağrı, bulantı, kusma, dışkı, gaz sıkışması ve vücut ısısında artışla kendini gösterir.

Apandisit, karın boşluğunun en sık görülen cerrahi patolojilerinden biridir. Hem kadınlarda, hem de erkeklerde, her yaşta görülebilir. Apandisit yılda 1000 kişiden yaklaşık 5 kişide gelişir.

Kör bağırsağın fonksiyonel amacı tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak salgılamada, bağırsak mikroflorasının korunmasında, immün yanıtların oluşumunda rol aldığı kanıtlanmıştır.

Apandisitin Sınıflandırılması

Akut ve kronik olmak üzere iki ana apandisit formu vardır. Akut apandisit sırasında, basit (kataral) ve yıkıcı formlar izole edilir (flegmonöz, ülser, apostematous, gangrenöz apandisit). Kataral apandisit, süreçte dolaşım ve lenf dolaşım bozukluklarının belirtileri, mukus tabakasında eksudatif pürülan inflamasyon odaklarının gelişmesi ile karakterizedir.

Kataral inflamasyonun ilerlemesi akut pürülan apandisitlere yol açar. İnflamasyon başlangıcından 24 saat sonra, lökosit infiltrasyonu, apendik apandisit olarak kabul edilen apendik duvarın tüm kalınlığı boyunca uzanır. Bu form ile apendiks duvarı kalınlaşır, mezenter kanlı ve şişkindir, apendiksin lümeninden pürülan bir sıvı salınır.

Eğer diffüz inflamasyonda birden fazla mikro apse oluşursa, apostematous apandisit gelişir; mukoza ülseri ile flegmonous-ülseratif apandisit. Yıkıcı süreçlerin daha da ilerlemesi, kraniyal apandisit gelişimine yol açar. Pürülan süreçte apendiksi çevreleyen dokuların tutulmasına periapendrikit gelişimi eşlik eder. Akut (daha sıklıkla flegmonöz-ülseratif) apandisit komplikasyonları, dökülen veya sınırlandırılmış peritonitlere (apandiküler apse) yol açan sürecin perforasyonunu içerir.

Kronik apandisit formları arasında kalıntı, primer-kronik ve rekürren vardır. Kronik apandisitin seyri, apendiksdeki atrofik ve sklerotik süreçlerin yanı sıra, apendiksin lümeninde ve duvarındaki granülasyon dokusunun müteakip çoğalmasıyla, serosa ve çevre dokular arasındaki yapışmaların oluşmasıyla iltihaplı-yıkıcı değişiklikler ile karakterize edilir. Bir seröz sıvı sürecinin lümeninde biriktirildiğinde, bir kist oluşur.

Apandisit Nedenleri

Apandisit oluşumunda E. Coli, Staphylococcus, Enterococcus, Streptococcus gibi anaerobik bakteriler etkilidir.

Apandisit gelişmesi için koşullar, bağırsak içeriğin durgunluğu, bağırsak boşluğunda yabancı cisimlerin varlığı, fekal (dışkıya ait) taşlar ve lenfoid dokunun hiperplazisi olabilir. Bu sebepler lokal bağışıklığın azalmasına ve bakterilerin aktivasyonuna neden olur.

Apandisit gelişimini tetikleyen önemli bir faktör ise beslenme tarzıdır. Kabızlığa neden olan besinlerin özellikle çok fazla et tüketimi bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratmaktadır.

Gebe kadınlarda, rahmin büyümesi ile kalın bağırsak ve kör bağırsağın yer değiştirmesi de apandisit riskini arttırır. Ek olarak, gebe kadınlarda apandisit oluşumunu tetikleyen faktörler kabızlık, bağışıklık sisteminde ve genital organlardaki kan akışı değişiklikleridir. Gebe kadınlarda akut apandisit aniden gelişen düşük ve prematüre doğum tehdidi oluşturabilir.

Apandisit Belirtileri

Tipik bir akut apandisit, sağ alt karında lokal ağrı ile kendini gösterir.  Apandisitin karakteristik erken belirtileri arasında sindirim bozuklukları da vardır. Bulantı, kusma, dışkı ve gaz sıkışması ve ishal gözlenir. Ateş yükselmesi ve taşikardi de bu belirtilerle birlikte seyredebilir. Apandisit karın boşluğundaki diğer organların etkilenmesine sebep olabilir, bu yüzden oldukça önemlidir.

Kör bağırsağın uygun olamayan yerleşimi yüzünden özellikle çocuklarda, yaşlılarda, hamile kadınlarda apandisit gözlenir.

Yaşlı hastalarda apandisit belirtilerine genellikle rastlanmaz. Alt karın bölgesinde hafif bir ağrı gözlenebilir.

Apandisit Tanısı

Akut apandisitli bir hastada, tek bir pozisyonda durma isteği dikkat çeker, sağ alt karında ağrı vardır. Herhangi bir kas gerginliğinde (kahkaha, öksürme) ağrı artar ve tüm karın bölgesine yayıldığı gözlenir. Ağız ilk saatlerde nemlidir, beyaz bir görünüm almıştır, daha sonra kurumaya başlar.

Apandisitle birlikte sıvı birikimi sırasında bağırsak ön duvarının ağrısını ve sarkmasını belirlemek için dijital rektal muayene yapılır. Kadınlarda jinekolojik muayene ile sağ vajinal ağrı ve çıkıntıları belirlenir.

Biyokimyasal kan örnekleri, akciğerler ve abdominal kavite tetkikleri, EKG, diyagnostik laparoskopi yapılır.

Kronik apandisit tanısında kontrast radyografik görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Apandisit Tedavisi

Apandisit tedavisi cerrahi olarak kör bağırsağın alınmasıyla sağlanır. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ameliyat yapılmalıdır. Acil müdahale yapılmadığı taktirde kör bağırsağın yırtılması ve iltihabın karın boşluğuna akmasına sebep olunur.

Apandisit Ameliyatı Sonrası İyileşme

Apandisit ameliyatı sonrasında iyileşme hızlı olur. Hasta genellikle 3-4 haftada tüm aktivitelerini rahatça yapabilecek hale gelir.

Bu ameliyatlarda yaranın bakımı ve pansuman sürecine dikkat edilmelidir. Aksi halde bazı durumlarda yarının derinleşmesi söz konusu olabilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git