Nasır Nasıl Geçer: Nasır Türleri, Nedenleri ve Önleme

Nasır Nasıl Geçer: Nasır Türleri, Nedenleri ve Önleme
14 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 346 kez okundu.

Nasır, basınç ve sürtünme sonucu oluşan bir deri deformasyonudur. Genellikle ayaklarda topuk bölgesinde, avuç içinde ve eklemlerde görülmektedir.

Ortalama olarak insanların günde yaklaşık 4.000 adım attığı tahmin ediliyor ki bu da yılda bir milyondan fazla adımı gösteriyor. Ayaklarınızdaki stres miktarını hayal etmek zor değil. Ayaklarınızı olabildiğince daha yakından ilgilenmek, nasır gibi ayak rahatsızlıklarını önlemenize yardımcı olur ve bu da yaşam kalitenizi arttırır.

Nasırlar ayakları etkileyebilecek en yaygın durumlardan biridir. Nasır, genellikle konik veya dairesel bir şekle sahip olan, kalın bir deri lokalize bölgedir.

İki Tür Nasır Vardır

Sert Nasır: En sık görülen tiptir. Genellikle ayak ya da ayak parmakları gibi ayağın bir kemik parçası üzerinde oluşur.

Yumuşak Nasır: Genellikle beyazımsı renktedir ve cildin ıslanabileceği ya da yumuşatılmış ayak parmakları arasında gelişmeye eğilimlidir.

Nasıra Neden Olan Faktörler

Nasırlar, ayağın belirli bir noktasında tekrarlanan aşırı basınç veya sürtünme nedeniyle oluşur. Bunun nedeni ayakkabı, ayak deformiteleri veya ayakta basınca veya sürtünme artışına zemin hazırlayan belirli yürüyüş tarzlarına bağlı olabilir.

Örneğin, düşük kavisli veya düz bir ayağınız varsa, yürürken ayağın iç kısmında daha fazla baskı oluşabilir, bu da topuğun iç tarafında nasırın gelişmesine neden olur.

Eğer bunyon, çekiç ya da kemik gibi belirli ayak anormallikleriniz varsa, o zaman nasır oluşma ihtimali daha yüksektir. Bunun nedeni, anormalliğin, ayakkabılarınızdan ya da yürümekten kaynaklanan aşırı sürtünmeye neden olan bir çıkıntıya yol açar ve o noktada bir nasır oluşabilir. Eğer sizin için böyle bir durum söz konusu ise, uzman bir doktora veya bir ayak bakım uzmanına danışarak altta yatan nedenleri ele almanız gerekebilir.

Anormal yürüyüş paterni, ayağın belirli bir kısmına daha fazla baskı yapmanıza da neden olabilir ve bu da nasırın oluşmasına neden olabilir.

Nasıra neden olan diğer faktörleri de kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Yüksek topuklu ayakkabı giymek
  • Uzun süre ayakta kalmak
  • Dar ve sıkı ayakkabı giymek
  • Çorapsız ayakkabı giymek
  • Eller ile uzun süre iş yapmak
  • Ayak üzerine baskı yapan futbol gibi sporlarla ilgilenmek

Nasır Ağrıya Sebep Olur mu?

Çoğu insan ayakları üzerinde bir çeşit nasıra sahip olma eğilimindedir. Nasır herzaman ağrıya sebep olmaz. Ancak bazı bireylerde, günlük hayatı etkileyebilecek rahatsızlıklar veya ağrıya yol açabilmektedir.

Nasır Tedavi Gerektirir Mi?

Nasırlar ağrıya neden olmadıkça tedavi gerektirmezler. Bununla birlikte, diyabetiniz, periferik nöropatiniz veya ayaklarınızda uyuşukluğa neden olabilecek başka bir rahatsızlık varsa, herhangi bir cilt bozulumuna (yaralar gibi) engel olmak için ayaklarınızı her gün kontrol etmeniz ve bunu tek başınıza denemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Hangi Tedaviler Mevcut?

Acı yaşıyorsanız, 20 dakika boyunca ayağınızı ılık suda ıslatın ve sonra kalın cildi uzaklaştırmak için bir pomza taşı veya ayak törpüsü kullanarak nasırın boyutunu azaltabilirsiniz. Törpülenmiş bir nasır üzerinde düzenli olarak kullanılan bir nemlendirici krem cildin yumuşak kalmasına yardımcı olur ve her geçen gün cildi ovuşturmayı kolaylaştırır.

Eğer cilt çok kalınsa veya çok fazla ağrıya neden oluyorsa, bir neşter bıçağını kullanarak kalınlaştırılmış cildi yıkayabilen bir podiatrist gibi bir uzmandan yardım isteyebilirsiniz.

Nasırın çıkarılması genellikle kolaydır. Bununla birlikte, nihai amaç, ayaktaki baskının ve sürtünmenin oluşumunu engellemektir; Bu uzun vadeli amaca ulaşmak için bir dizi tedavi gerekebilir, ancak yüksek basınç ve sürtünme sebebi ilk olarak ele alınmalıdır.

Nasırı Önlemenin Yolları

Sıkı veya yanlış giyilen ayakkabılar, nasır için yaygın bir neden olarak kabul edilir. Buna göre, yeterli genişlik ve derinliğe sahip iyi bir ayakkabı giymek, ayaklarınızda ve cildinizdeki sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Nasır, bir neşter ile düzenli olarak ayrıştırılarak çözülemezse bir tabanlığa ihtiyacınız olabilir. Tabanlık, ayak bakımı uzmanı tarafından üretilebilir. Tabanlık, aşırı basınç noktalarını kaldırmak veya dağıtmak için kullanılabilir.

Diğer bir seçenek, ilaçlı bir “nasır çıkarıcı” yamasıdır. Bu yamalar genellikle eczanelerde reçetesiz olarak bulunur ve salisilik asit adı verilen bir bileşik ile çalışır. Bu madde nasırı yumuşatır ve sonunda dökülmesini sağlar. Bazı doktorlar bu yamayı cilt lekelerine karşı tavsiye edebiliyor. Bu duruma dikkat edin ve eğer ağrılı bir nasıra sahipseniz kesinlikle uzman bir doktora danışmadan bu tarz bir tedavi yöntemi uygulamayın. Çünkü asidik madde çevredeki sağlıklı cilde zarar verebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git