DMCA Nedir, Faydaları Nelerdir?

DMCA Nedir, Faydaları Nelerdir?
26 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 344 kez okundu.

DMCA, internet sitelerinde sıklıkla karşılaştığımız bir kavramdır. Genellikle “Bu web sitesi DMCA Protection ile lisanslanmıştır.” Yazısı sitelerin alt kısmında konumlanır.

DMCA, içerik hırsızlığına karşı site sahiplerinin bir önlem almak amacı ile kullanmış oldukları ve ücretsiz bir site içeriği koruma sistemi olarak çoğu kişi tarafından tercih ediliyor. Sitenizde paylaşmış olduğunuz özgün bir yazı ve makalenin başkaları tarafınca çalınmaması için bir önlem olarak, sizler de DMCA ücretsiz lisanslama koruma servisini tercih edebilirsiniz.

DMCA’nın Faydaları

DMCA, yukarıda tanımında da bahsettiğimiz gibi, site sahiplerine kapsamlı bir içerik koruma hizmeti sunmaktadır. Peki, DMCA faydaları nelerdir? Sizler de bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

DMCA, bilindiği gibi, sitelerde yer alan içeriklere koruma amacıyla yazılmış bir ücretsiz lisans programıdır. DMCA sertifikası olan siteler, içerik hırsızlığına karşı önlem alırlar.

İçerik hırsızlığına karşı böyle bir yöntem seçilmesinin amaçlarının başında ise; Google arama motorunun web sitelerinde özgün içeriklere önem veriyor ve bir internet sitesini değerlendirirken öncelikli bir kriter olarak özgün içeriği dikkate alıyor olmasıdır.

İnternet sitesi sahiplerinin DMCA tercih etmesinin başlıca nedenlerinden biri; yazdıkları özgün içerikler ile kopyacı sıfatına düşmemektir. İçerik hırsızlığına karşı alınan bu önlem ile internet sitenizde paylaşmış olduğunuz yazının tarafınıza ait olduğunun da bir nevi belgesidir.

İçerik korumaya yönelik, sürekli olarak geliştirilen DMCA sistemi sayesinde; internet sitesi sahipleri, kendi sitelerinden izinsiz bir şekilde kullanılan içerikleri tespit ederek, gerekli şikayetleri yapma hakkına sahiptirler. Bu sistemi kullanan web sitesi sahipleri, “Takedown” hakkına sahip olarak, içeriklerinin çalındığı sitelerden bu kopya içerikleri sildirme imkanını ellerinde bulunduruyorlar.

DMCA Kullanımı

DMCA servisinin ücretsiz olarak site sahiplerine sunulması, bu servisi daha bir yaygın hale getirmiştir. DMCA koruması ile beraber sizlere sunulan seçenekler, içerik çalan sitenin kopya içeriklerini sildirmek ile bitmiyor.

Bunun yanı sıra; DMCA koruması olan sitelerden izinsiz içerik alan sitelerin bu kopya içeriklerinin arama motorlarından da çıkartılmasına olanak sağlanıyor DMCA’e üye olmanız ile beraber, sizlerin de bir “takedown” hakkı mevcut olacaktır.

DMCA kaydınızın gerçekleşmesinin ardından, panelden DMCA logosunu sitenize ekleyin ve içeriklerinizi güven altına alarak, arama motorunda sitenizin kopya içerik statüsüne çıkmasına engel olun.

DMCA logosunu sitenize eklemenizin hemen ardından, sitenizde otomatik bir tarama yapılır ve sonrasında var olan tüm içerikleriniz bu servis ile beraber koruma altına alınır. Sizler de özgün içeriklerinizi sitenizde gönül rahatlığıyla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git