Baş Ağrısı Tetikleyicileri

Baş Ağrısı Tetikleyicileri
21 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

Baş ağrısı, hepimizin korkulu rüyasıdır. Baş ağrısı şikayeti, kısa süreli olabileceği gibi, bütün bir gün boyunca sürerek hayat kalitemizin düşmesine neden olabilir. Başımız ağrıdığında nedenini çoğu zaman bilemesek de, aslında günlük hayatta yaptığımız bazı alışkanlıklar baş ağrısının asıl nedeni olabilir. Bu yazıda baş ağrısı tetikleyicileri üzerinde durmaya çalışacağız.

Farkında olmadan maruz kaldığımız bazı etkenler, baş ağrısını tetikleyerek, daha da şiddetlenmesine sebep olabilir. Günlük hayatımızda yapacağımız birkaç basit değişiklik ile tetikleyicileri kontrol altına alarak, baş ağrısını azaltmak mümkün. İşte bilmeden yaptığımız veya maruz kaldığımız, baş ağrısını tetikleyen etkenler.

Baş Ağrısına Neden Olan Başlıca Faktörler

Aşağıdaki faktörler baş ağrısına neden olan başlıca etkenlerdir. Aynı zamanda baş ağrısı tetikleyici olan bu faktörlere olabildiğince dikkat etmek gerekir.

Stres

Stres ve gerginlik, beynimizdeki baş ağrısını algılayan ve ileten nöronlardaki hassasiyetin artmasına neden olur. Stres seviyesi arttıkça, ağrıyı ileten nöronlar daha hassas bir hale gelir. Bu nedenle, stresli ortamlarda baş ağrısı hissedebiliriz veya baş ağrımızın daha da şiddetlendiğini fark ederiz.

Baş ağrısı şikayetini azaltmak için, her türlü stres ve gerginlikten uzak durmalısınız. Eğer stresli bir hayatımız varsa daha sakin bir hayat seçmeye çalışmalıyız.

Kokular

Keskin kokular, baş ağrısını arttırıcı bir etki yaratır. Yemek kokusu, boya, krem, parfüm gibi çeşitli kimyasalların kokusu ve çamaşır suyu, deterjan ve ya yumuşatıcı kokuları, migrenin artmasına hatta başlamasına neden olabilir.

Sizi rahatsız eden keskin kokuların dışında, çiçek veya çeşitli yağların kokusu gibi güzel kokular bile, baş ağrınızın artmasına sebep olabilir. Her insan koku konusunda eşit derece hassas değildir ancak varsa bir hassasiyetiniz koku konusunda dikkatli olmalısınız.

Hazır Gıdalar

İçeriğinde katkı maddesi bulunan her türlü yiyecek, baş ağrısının artmasına neden olabilir. Dondurulmuş hazır gıdalar, paketlenmiş ürünler, katkı maddeli veya boyalı yiyecekler, yapay tatlandırıcı içeren ürünler, aşırı şekerli ve glikoz şurubu kullanılmış ürünlerin hepsi birer baş ağrısı tetikleyicisidir. Bu nedenle baş ağrısı hissettiğiniz durumlarda, her türlü hazır yiyecekten uzak durmalısınız.

Sigara

Sigara dumanı, baş ağrısını tetikleyen en büyük etkenlerden biridir. Yalnız sigara içmek değil, sigaralı ortamda bulunmak veya sigara dumanına maruz kalmak da, baş ağrısının büyük ölçüde artmasına neden olabilir.

Sigara içmek komple zararlı bir eylemdir. Kanser riskini çok ciddi arttırır. Sigaradan baş ağrısı nedenleri dışında da kesinlikle uzak durmak gerekir.

Alkollü Ve Kafeinli İçecekler

Çay, kahve veya kola gibi kafein içeren içecekler, baş ağrınızın artmasına neden olur. Ayrıca içerisinde bol miktarda şeker bulunduran hazır meyve suları, asitli içecekler veya toz halinde olup suya karıştırılan içecekler de baş ağrısını arttırır.

Kültürümüz çayın özellikle çok içildiği bir kültürdür. Fazla çay fayda değil zarar verir. Kahve de gün içerisinde çok sayıda olmamalıdır.

Saçlara Dikkat

Banyodan sonra saçlarınızı kurutmamak veya ıslak saçla uzun süre kalmak, özellikle sinüzite bağlı baş ağrılarının ortaya çıkmasına ve şiddetlenmesine yol açar. Özellikle kış aylarında ve rüzgarlı havalarda, saç diplerinizi iyice kurutmaya özen gösterin. Islak saçla dışarı çıkmayın.

Ayrıca saçlarınızı çok sıkı bağlamak, uzun süre saçlarınızı toplu halde kullanmak veya çok uzun saçlara sahip olmak, saç derisini rahatsız ederek baş ağrısının artmasına yol açabilir. Saçlarınızı her zaman rahat edeceğiniz bir şekilde ve gevşek toplamaya özen gösterin.

Hava Şartları

Soğuk ve rüzgarlı havalar, özellikle sinüs bölgesindeki baş ağrısının artmasına sebep olur. Rüzgarlı havalarda, şapka veya bere kullanarak baş ağrısının önüne geçebilirsiniz.  Ayrıca yaz aylarında, uzun süre güneşe maruz kalmak da, baş ağrısının artmasına neden olur. Yaz aylarında, güneşin etkisinin yoğun olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmamalı ve mutlaka şapka kullanmalısınız.

Baş ağrısı geçmeyen veya sık tekrarlayan okuyucularımız, “Baş Ağrısı Nasıl Geçer?” başlıklı makalemizden, kısa süreli / kronik baş ağrılarına iyi gelen doğal ve klinik yöntemler hakkında detaylı bilgi edinebilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git