Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Hamilelik Belirtileri: Hamile Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
3 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 456 kez okundu.

Hamileyseniz, gebe kaldıktan hemen sonra hamileliğin erken belirtilerini fark edebilirsiniz. Ancak, tüm kadınlar aynı semptomlara sahip değildir. Bu semptomlara sahip olsanız bile kesin hamilelik teşhisi için yeterli olmayabilir. Hamilelik şüphesi oluşturacak belirtileriniz varsa, yapmanız gereken 2 şey; idrar testi ve kan sayımıdır.

Hamileliğin Erken Belirtileri

Son cinsel birlikteliğinizin ne zaman olduğunu düşünün. Hamile kalmak için vajinal birleşmenin yapılmış olması gerekir. Oral temas, hamilelik oluşmasına neden olmaz. Ayrıca, korunmalı bir birliktelik yapıp yapmadığınızı düşünün. Eğer bir doğum kontrol hapı veya başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmamışsanız da hamile kalma şansınız olabilir.

Döllenmiş yumurtanın implantasyon sürecine başlaması, birliktelikten yaklaşık altı ila on gün sonra gerçekleşir. Bu, vücudun hormon salgıladığı zamandır. Eğer bu süreyi beklerseniz hamilelik testinden en doğru sonucu alabilirsiniz.

Adetizin gecikmenizi takip edin. Adetinizin gecikmesi genellikle hamileliğin ilk işareti olarak değerlendirilir. Adetiniz beklediğiniz tarihten bir hafta veya daha fazla süre gecikirse, hamilelikten şüphelenebilirsiniz.

Ancak, bu durum pek çok hormonal etkenden dolayı da olabilir.

Göğüslerinizdeki hassasiyeti ve hacimsel değişiklikleri izleyin. Göğüsleriniz gebeliğinizin seyri boyunca büyüyecektir ve erken dönemdeki değişiklikleri kolaylıkla fark edebilirsiniz. Hormonlar, hamile olduğunuzda vücudunuzda dalgalanma gösterir, bu da göğüslerinizde hassasiyete ve şişmeye neden olabilir. Hormonal değişikliklere uyum sağladığınızda, bu ağrı hamilelik sürecinde azalır.

Sürekli devam eden aşırı yorgunluk hissi olup olmadığını kontrol edin. Hamilelik sıklıkla yorgunluk ile karakterize bir süreçtir. Hamileliğin erken dönemindeki hissedilen sürekli yorgunluk, progesteron hormonundaki artıştan kaynaklanır.

Mide hassasiyetine dikkat edin. Sabah bulantısı, yeni hamile kadınlar için ortak bir şikayettir. Bulantının, sabah meydana gelmesi daha yaygındır, ancak bulantı, günün herhangi bir saatinde de gerçekleşebilir. Bbu belirti implantasyondan yaklaşık iki hafta sonra başlar ve ilk trimesterden sonra hafifler. Hamile kadınların yaklaşık %70 ila 80’i sabah bulantısı yaşar.

Ayrıca, ağır kokulara ya da belirli yiyeceklere karşı da aşırı hassaslık yaşayabilirsiniz, aynı zamanda bazı yiyecekleri daha önce hiç olmadığı kadar canınız çekebilir.

Birçok kadın, koku duyarlılığının arttığını, duman ve vücut kokuları gibi kokuları daha yoğun bir şekilde aldıklarını iddia belirtiyor. Bu artmış duyarlılık, mide bulantısına da neden olabilir.

İdrar yapma sıklığınıza dikkat edin. Hamilelik konusunda fark edebileceğiniz ilk belirtilerden biri de, daha sık idrara çıkmak olabilir. Bu semptom, gebelikte yaşayacağınız birçok semptom gibi, hormonlardaki değişiklikten kaynaklanır.

Hamilelikte, bebek mesanenize baskı uygulayabilir, bu da idrara çıkma hissiyatını arttırabilir.

İmplantasyon kanaması olabilir.  Hamileliğin ilk haftalarında, iç çamaşırında biraz kan ya da kahverengimsi bir akıntı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu durum birkaç hafta devam edebilir, ancak normal adet döneminizden daha hafif olacaktır.

Ruh halinizdeki değişimler takip edin. Hamilelikteki hormonal değişimler ruh halinizi önemli ölçüde etkileyebilir, bu değişimler, aniden öfkelenmenize ve bir anda ağlamanıza dahi neden olabilecek seviyede olabilir.

Baş dönmeniz olup olmadığına bakın. Baş dönmesi, hamilelik sırasında, erken dönemde de dahil olmak üzere her an gerçekleşebilir. Gebeliğin erken döneminde, baş dönmenizin muhtemel nedeni, vücudunuzun yeni kan damarları oluşturması ve kan basıncındaki değişimlerdir. Ancak, düşük kan şekeri de baş dönmesine neden olabilir.

Hamilelik Testi Yapmak

Evde hamilelik testi yapın. Adet olmayı beklediğiniz tarih bir hafta ila on gün kadar geciktikten sonra hamilelik testi yaparsanız, daha doğru bir sonuç elde edersiniz. Eczanelerden hamilelik testi satın alabilirsiniz. Doğru sonuç almak için testin üzerinde yazan talimatları eksiksizce uygulayın.

Negatif bir sonuçla karşılaşırsanız testi tekrar yapmanız gerekip gerekmediğine karar verin. Çoğu zaman, negatif sonuç hamile olmadığınızın tespiti anlamına gelir. Ancak, testi çok erken yaptıysanız hamile olsanız bile negatif bir sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Emin olmak istiyorsanız, yaklaşık bir hafta sonra testi tekrarlayın.

Test pozitif çıkarsa doktorunuza onaylatın. Modern ev gebelik testleri oldukça doğru sonuç vermesine rağmen, % 100 emin olmak için mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurun. Doktorunuz kan sayımı (kan testi) yaparak, gebeliğinizi kesin olarak teşhis edecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git