Ebeveynler Hiperaktif Çocuklara Nasıl Davranmalı?

Ebeveynler Hiperaktif Çocuklara Nasıl Davranmalı?
5 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 254 kez okundu.

Yaklaşık olarak çocukların % 3-5’inde doktorlar hiperaktif davranışlar gözlemler. Hiperaktif çocukların ortak yönleri; dikkat eksikliği, düşünmeden hareket etme, tutarsız davranışlar sergileme, sürekli huzursuz davranışlar içerisinde olma ve birçok şeyden hızlı bıkmak gibi hiperaktivite bozukluklarıdır.

Eğer çocuğunuzun dikkati sürekli dağınıksa, ödevlerini bitirmek ve karşısındakini dinleme konularında tamamen isteksiz ve dikkati dağınık eylemler sergiliyorsa, dürtüsel hareket ediyorsa; tüm bu eylemler neticesinde çocuğunuzun hiperaktif olması olasıdır. Çocuğunuzun hiperaktif olup, olmadığı konusunda kesin bir yargıya varmadan önce, mutlaka bir hekime götürmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer uzman hekim tarafından çocuğunuza hiperaktif teşhisi konuluyorsa, doktorundan tavsiyeler alın ve hiperaktif çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda araştırmalar yapın.

Hiperaktif çocukların dikkat sorunları olacağından, eğitime başladığı günden itibaren okul hayatında bazı sıkıntılar yaşamaları söz konusu olacaktır. Ancak bu dikkat sorunlarının tedavisinin olmadığını uzmanlar belirtmektedir.

Hiperaktif çocuklara davranışlarınızda birçok tekniklerden yararlanabilirsiniz. Hiperaktif çocuklarda genel gözlemlerden biri, sorumluluklardan kaçmalarıdır.  Ebeveynlerin bu davranış karşısındaki en yanlış tutumu, çocuklarının hiperaktif ve enerji dolu olmasından dolayı bunu normal karşılamalarıdır. Anne ve babalar, bu tarz tutumların arkasına gizlenmemeliler ve sorumluluk bilincini doğru davranışlar ile aşılamalılar. Bu konuda bilinçli hareket ederek, çocuğunuzun davranış becerilerini de geliştirebilirsiniz.

Hiperaktif çocuklar ile ilgilenmek ebeveynler ve öğretmenler için zor bir iştir. Bazı çocuklar ise ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin dikkatini çekmek için hiperaktif davranışlar sergileyebilirler. Bu çocukların davranışlarını kontrol altına almak zor olsa da, ebeveynleri ve öğretmenleri bu konuda kendilerini yetiştirmeli ve daha bilinçli bir tutum sergilemelidirler. Hiperaktif çocuklara aileleri çeşitli görevler vererek, bazı kurallara uymalarını sağlayabilirler.

Hiperaktif çocuklarının nelere yetenekleri olduğunu keşfederek, bu alanda kurslara yazdırmanız da çocuğunuzun dikkat eksikliğini gidermede ve sorumluluk duygusunun artmasında fayda sağlayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git