Lokal Anestezi Nedir?

Lokal Anestezi Nedir?
25 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 475 kez okundu.

Lokal anestezi, vücudun belirli bir bölgesinde yapılacak cerrahi operasyonda hissedilebilecek acıyı bloke etmek için kullanılır. Lokal anestezikler genellikle anestetize edilmesi gereken vücut bölgesine enjeksiyonla verilir. Kan dolaşımına enjekte edilmezler.

Lokal anestezi, deriye veya mukoza zarlarına doğrudan sıvı veya jel olarak da uygulanabilir. Buna topikal anestezi denir. Topikal anestezi, ağız, diş etleri, kulak zarı veya burun içinde ve cilt, göz, anüs veya vajina yüzeyinde çok küçük cerrahi operasyonlar için kullanılır.

Lokal anestezikler sizi rahatlatan veya uyku getiren diğer ilaçlarla verilebilir (yatıştırıcılar). Bu diğer ilaçlar genellikle damar içi verilir.

Lokal anestezi genellikle aşağıdaki durumlarda kullanılır:

  • Genel anestezi gerektirmeyen küçük operasyonlarda
  • Kısa sürede taburcu olunan ayakta tedavi durumlarında
  • Bilinç kaybı veya aşırı kas gevşemesi gerektirmeyen operasyonlarda

Uygun şekilde kullanıldığında, lokal anestezikler güvenlidir ve çok az sayıda yan etkisi vardır. Ancak yüksek dozlarda lokal anestezikler, kan dolaşımından vücudun geri kalan kısmına emilip toksik etkilere (sistemik toksisite) neden olabilirler. Bu, kalbinizi, nefesinizi veya beyin fonksiyonunuzu önemli ölçüde etkileyebilir. Bu potansiyel toksik etkilerden dolayı, lokal anestezikler kullanıldığında acil bakım ekipmanı bulundurulmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git