35 Yaşından Sonra Gebelik

35 Yaşından Sonra Gebelik
21 Mart 2019 tarihinde eklendi, 153 kez okundu.

35 yaşından büyük kadınların çoğu sağlıklı gebeliklere sahiptir. Ancak 30’lu yaşların ortasına ilerledikçe bazı riskler artar. Daha büyük bir anne adayıysanız, sağlıklı bir hamilelik olasılığınızı artırabilirsiniz. Hamile kalmadan önce doktorunuza danışın. Hamileyken doğum öncesi kontrolleri düzenli olarak planlayın. İyi yemek yemek, egzersiz yapmak ve bolca dinlenmek de sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelik riskleri kadından kadına değişir. Preeklampsi ve gebelik diyabeti gibi bazı hamilelik sorunları, yaşlı gebelerde daha yaygındır. 35 yaşın üzerindeki yaşa bağlı en büyük riskler kısırlık ve düşüktür.

Doktorunuz çoğu problemi erken yakalamak için sizi yakından takip edecektir. Her ziyarette, kan basıncınız normal olduğundan emin olmak için kontrol edilir. İdrarınız ayrıca protein açısından kontrol edilir. Hem yüksek tansiyon hem de idrardaki protein preeklampsi belirtileridir. Aynı zamanda diyabet için de test edileceksiniz. Fetüsünüzün (bebeğiniz) belirli genetik problemleri olup olmadığını öğrenmek için testler yaptırabilirsiniz.

Down Sendromu Riski

Down sendromlu gebelik vakalarının çoğu (ve diğer kromozom sorunları) yaşlı kadınlarda görülür. Doğum kusurları testi, ikinci trimesterin erken kısmında yapılırsa, doğum kusurları olan fetüsler yaklaşık olarak bulunur.

  • 35 yaş üstü 132 kadından 1’i.
  • 37 yaş üstü 83 kadından 1’i.
  • 40 yaşta 40 kadından 1’i.
  • 45 yaş üstü 12 kadından 1’i.

Fetüsünüzün 30’lu ve 40’lı yıllarda kromozom ile ilgili bir problem yaşama şansı artacağı için, doktorunuz veya hemşire-ebe doktorunuz muhtemelen doğum kusurları taramasını önerecektir.

Doğum kusurları tarama ve testi

Hamile kadınlar ve eşleri doğum kusurları için test yaptırmayı seçebilirler. Zor ve duygusal bir seçim olabilir. Test sonuçlarının sizin için ne anlama geldiğini ve hamileliğiniz hakkındaki seçimlerinizi nasıl etkileyebileceklerini düşünmeniz gerekir.

Siz ve doktorunuz birkaç test arasından seçim yapabilirsiniz. Seçimleriniz, aile sağlığı geçmişinize ve bölgenizde hangi testlerin yapıldığına bağlıdır. Test ile doğum sonrası karşılaşabileceğiniz bir durum varsa bunu önceden bilmek sizi daha hazırlıklı hale getirecektir. Ayrıca aklınızdaki bazı soru işaretlerini de giderecektir. Çoğu zaman hiçbir problem olmadan sağlıklı bir gebelik ve doğum geçirirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git