35 Yaşından Sonra Gebelik

35 Yaşından Sonra Gebelik

35 yaşından büyük kadınların çoğu sağlıklı gebeliklere sahiptir. Ancak 30’lu yaşların ortasına ilerledikçe bazı riskler artar. Daha büyük bir anne adayıysanız, sağlıklı bir hamilelik olasılığınızı artırabilirsiniz. Hamile kalmadan önce doktorunuza danışın. Hamileyken doğum öncesi kontrolleri düzenli olarak planlayın. İyi yemek yemek, egzersiz yapmak ve bolca dinlenmek de sağlıklı bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelik riskleri kadından kadına değişir. Preeklampsi ve gebelik diyabeti gibi bazı hamilelik sorunları, yaşlı gebelerde daha yaygındır. 35 yaşın üzerindeki yaşa bağlı en büyük riskler kısırlık ve düşüktür.

Doktorunuz çoğu problemi erken yakalamak için sizi yakından takip edecektir. Her ziyarette, kan basıncınız normal olduğundan emin olmak için kontrol edilir. İdrarınız ayrıca protein açısından kontrol edilir. Hem yüksek tansiyon hem de idrardaki protein preeklampsi belirtileridir. Aynı zamanda diyabet için de test edileceksiniz. Fetüsünüzün (bebeğiniz) belirli genetik problemleri olup olmadığını öğrenmek için testler yaptırabilirsiniz.

Down sendromlu gebelik vakalarının çoğu (ve diğer kromozom sorunları) yaşlı kadınlarda görülür. Doğum kusurları testi, ikinci trimesterin erken kısmında yapılırsa, doğum kusurları olan fetüsler yaklaşık olarak bulunur.

  • 35 yaş üstü 132 kadından 1’i.
  • 37 yaş üstü 83 kadından 1’i.
  • 40 yaşta 40 kadından 1’i.
  • 45 yaş üstü 12 kadından 1’i.

Fetüsünüzün 30’lu ve 40’lı yıllarda kromozom ile ilgili bir problem yaşama şansı artacağı için, doktorunuz veya hemşire-ebe doktorunuz muhtemelen doğum kusurları taramasını önerecektir.

Doğum kusurları tarama ve testi

Hamile kadınlar ve eşleri doğum kusurları için test yaptırmayı seçebilirler. Zor ve duygusal bir seçim olabilir. Test sonuçlarının sizin için ne anlama geldiğini ve hamileliğiniz hakkındaki seçimlerinizi nasıl etkileyebileceklerini düşünmeniz gerekir. Siz ve doktorunuz birkaç test arasından seçim yapabilirsiniz. Seçimleriniz, aile sağlığı geçmişinize ve bölgenizde hangi testlerin yapıldığına bağlıdır.

3

No Responses

Write a response

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.