Dil Sararmasının Sebepleri Nelerdir?

Dil Sararmasının Sebepleri Nelerdir?
6 Ağustos 2018 tarihinde eklendi, 422 kez okundu.

Dil üzerinde beliren çeşitli sararmalar ve çeşitli renk değişimleri insanların en sık başına gelen sağlık sorunları arasındadır. Dil sararmasının sebepleri arasında, ağız ve dil ile alakalı olan çeşitli sağlık sorunları büyük önemli rol oynamaktadır. Diyabet hastalığından soğuk algınlığına kadar uzanan bu problemler, yine dil üzerinde sararmalara yol açmakta ve bunun yanında da çeşitli belirtiler göstermektedir. Vitamin eksikliği dil sararması yapar mı? Ağız ve diş sağlığı doktorları, dil üstündeki beliren sararmaların nedenleri arasında vitamin eksikliklerinden kaynaklı olabileceğini belirttiler.

En Sık Görülen Sebep Vitamin Eksikliği

Hücrelerin sürekli olarak yenilenmesi, vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı sağlam bir şekilde direnç kazanması ve yine vücut fonksiyonlarının doğru ve stabil bir şekilde çalışmasını sağlamada vitaminler önemli rol oynar. Hangi vitaminlerin eksikliğinde dil sararması olur? Vücutta vitamin eksikliği olması durumunda çeşitli şikayetler de ortaya çıkabilmektedir. Bu şikayetlerden bir tanesi de tabii ki dil üstündeki renk değişimleri ve yaygın olarak sararmalardır. Özellikle de B12 vitaminin eksikliği sırasında dil sararmaları oluşabilmektedir. Diyabet de insülin üretimi düşüklüğünden veya insülin direncinden dolayı meydana gelen semptomlar arasında yine dilde sararmalar gözlenebilmektedir. Astım da yine solunum yollarında ortaya çıkmış olan bir çeşit iltihap nedeniyle solunumun daralmasıyla karakterize bir hastalıktır. Astım hastalığının en çok görülen belirtisi ise nefes alış verişinde gereksiz olan zorlanmalardır. Fakat bu belirtileri arasında yaşanılan bir başka belirti ise dil sararmasıdır.

Hastalıklar Sonucunda Dil Sararması Oluşabilmekte!

Yine genel olarak her ne kadar yaz aylarında sık görülse de, kış aylarında da sık görülen grip hastalığında vücudun direncinin düşmesi, vitamin azalması yine dil sararmalarına neden olabilmektedir. Bu da uzun süren araştırmalar sonucunda başarıyla kanıtlanmış olan bir durumdur. Dil sararmasının vitamin eksikliği dışında nedenleri nedir? Yine uzun süre su içmemek, dil üstünde çeşitli sararmalara yol açabilen faktörler arasındadır. Bir başka faktör ise sigara dumanıdır. Sigara dumanının içindeki çeşitli kimyasal maddeler dil sararmasına neden olabilir. Yine gebe bayanlarda da dil sararması oldukça sık gözükebilmektedir.

Dil Sararması Bir Hastalığın Belirtisi Mi?

Dil sararması bazı hastalıkları işaret eden bir semptom olabilmektedir. Diyabet ve ağız mantarı da bunlar arasında yer alabilmektedir. Yine bağırsak hastalıkları da dil renginde değişimlere neden olabilir. Bebeklerde de dil sararması sık görülen bir durumdur. Dil renginde değişiklik aşırı antibiyotik kullanımından kaynaklı olabilmektedir. Bazı sağlık problemlerinin tedavisinde yine doktor tarafınca önerilmekte olan antibiyotikler bebeklerin dillerinde sararmalara neden olabilmektedir.

Dilde meydana gelen sararmanın olası nedenlerini ve işaret edebileceği hastalıklara değindik. Kesin teşhis ve tedavi planı için mutlaka doktorunuza danışınız. Daha önce bu sorunu yaşayıp tedavi olduysanız tecrübelerinizi konu altına yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git