İşsizlik Sigortası ve İşsizlik Maaşı Hakkında Detaylar

İşsizlik Sigortası ve İşsizlik Maaşı Hakkında Detaylar
12 Temmuz 2018 tarihinde eklendi, 270 kez okundu.

Bu yazıda işsizlik sigortası ve işsizlik maaşı ile ilgili olarak ihtiyacımız olan bütün bilgileri paylaşacağız. İşsizlik sigortası, devlet tarafından; sigortalı bir işte çalışırken, çalışanın kusurundan kaynaklanmayan işten çıkarmalarda, çalışanın uğradığı aylık gelir kaybını belirli ölçüde karşılayan sigorta türüdür.

İşsizlik ödeneğinden faydalanmak isteyen kişiler, işten çıkarılmalarını takiben bir ay içerisinde Türkiye İş Kurumu‘na şahsen müracaat etmelidirler. İsteyenler, İŞKUR internet sitesi (www.iskur.gov.tr) üzerinden de işsizlik sigortası müracaatında bulunabilirler. İŞKUR sitesi ana sayfasından > işçi bölümü > İŞKUR işsizlik ödeneği bölümlerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Müracaatları kabul edilen kişiler, ay sonu itibariyle işsizlik ödeneklerini PTT şubelerinden alabilirler.

İşsizlik ödeneği alan kişiler, yeni bir işe girdiklerinde bu durumu 15 gün içerisinde İŞKUR’a yazılı olarak bildirmek zorundadır. Aksi durumlarda, işe girdikten sonra alınan işsizlik ödenekleri yasal faizleriyle birlikte kişiden geri alınır.

İşsizlik sigortası müracaatlarında bir ay süre sınırı vardır. İşten çıkarılmalarının ardından bu süreyi kaçıranlar, örneklendirelim; 6 ay kadar işsizlik maaşı alacaklarsa, 1 ayın ardından kaç ay eksik müracaatta bulunmuşlarsa o kadar ay eksik işsizlik ödeneği alacaklardır. Daha basite indirgersek; İşsizlik ödeneğinden 6 ay yararlanacak kişi müracaatını işten çıkarıldıktan 3 ay sonra yaptıysa, sadece 3 aylık işsizlik maaşı alacaktır.

İşsizlik Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Çalıştığı iş yerinden kendi rızası dışında çıkartılanlar, haklı bir gerekçeyle işinden ayrılanlar ve çalışırken askere gidenler, diğer şartları da yerine getirmek kaydıyla işsizlik ödeneği alabilirler.

Diğer şartlar şunlardır:

  • Son 3 sene içerisinde 600 prim gününün doldurulmuş olması
  • Son 120 günde primlerin tam ödenmiş olması

Son 120 gün içerisinde prim eksiği olan kişilerin işsizlik ödeneği alamayacağı yönünde yanlış anlaşılmalar da mevcuttur. Keyfi nedenlerle eksik primi olanlar işsizlik ödeneğinden faydalanamaz ancak raporlu olan, ücretsiz izine çıkan ve bunları belgelendirebilen kişiler işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Başvurudan Ne Kadar Süre Sonra Alınır?

İşsizlik maaşı veya işsizlik ödeneği, tüm şartları karşılayıp başvurunuzun kabul edilmesinin ardından ay sonu itibariyle tarafınıza ödenmektedir. Müracaat tarihi esas alınmakta olup, aynı ayın sonunda kişiye yatırılır. İşsizlik maaşının tutarı son 3 yıllık priminize göre hesaplanmaktadır. En az 6 ay, en fazla 10 ay olmak üzere işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu süreler içerisinde sağlık imkanlarından da yararlanabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İşsizlik sigortası ve ödeneği müracaatları kabul edilen kişiler, ay sonu itibariyle işsizlik maaşlarını PTT şubelerinden alabilirler. Tekrar hatırlatmak isteriz ki, işsizlik maaşı alan kişi başka bir yerde çalışmaya başlarsa bunu 15 gün içerisinde İŞKUR’a bildirmelidir. Çalıştıkları halde maaş alan kişiler hakkında geriye dönük inceleme başlatılır ve hak ediş şartlarının dışında alınan maaşlar faiziyle birlikte geri talep edilir.

Sigortalı İşsizler Sağlıktan Faydalanabilir Mi?

Sigortalı işsizler, işsiz oldukları süreçte sağlık imkanlarından faydalanabilmektedir. İşsizlik sigortası kişiye en az 6 ay en fazla 10 ay destek sağlamaktadır. Bu süreler içerisinde kişi işsizlik maaşı alabilir, sağlık hizmetlerinden kendisi ve ailesi faydalanabilir. Belirtilen süre geçildikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanmak için kişinin ya çalışıyor olması, ya da kaymakamlıklardan gelir testi yaptırması gerekmektedir. Aksi durumlarda sağlıktan yararlanılamaz. Gelir testi yaptırmayan işsizler yasa gereğince, brüt asgari ücretin 2 katı gelir sahibi kabul edilir ve aylık güncel tutar doğrultusunda borçlanırlar.

İşsizlik sigortasına müracaat edip, işsizlik ödeneği kabul edilen ve işsizlik maaşı bağlanan okuyucularımız, konuyla ilgili tecrübe ve tespitlerini bu yazı altına yorum yaparak, bizlerle ve okuyucularımızla paylaşıp destek olabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git